בעוד שגוגל (Google) צוברת עוד ועוד כותרות בקשר למשקפיים החכמים שהיא מפתחת, Google Glass, נראה שיש לא מעט מתחרות שרוצות לקטוף את תהילת המחשוב הלביש. חברת סטארט-אפ ישראלית מפתחת גם היא משקפיים חכמים משלה ומכנה אותם LinaTXT. ההשקה מתוכננת לתחילת 2017 ומחירם המשוער יעמוד על כ-200 דולרים.

באמצעות חיבור בלוטות' ואפליקציה ייעודית יתורגמו התראות והודעות טקסט ממכשיר הסמארטפון ויחולקו לשורות טקסט בודדות שיוצגו ישירות על אחת העדשות במשקפיים. בכל זמן נתון תוצג למשתמש שורת טקסט אחת וישנה גם תמיכה באימוג'י וסמלים גרפיים קטנים.

כשהמסרונים ישתקפו לנגד עיניכם

העיקרון שעל בסיסו עומדים משקפי LinaTXT הוא עקרון החזרת האור: ישנו מסך HD צר הממוקם בחלק העליון של מסגרת המשקפיים ומעביר קרני אור אל החלק התחתון של המסגרת. החלק התחתון מכוון בזווית לכיוון עינו של המשתמש ועדשה נוספת אמורה להגדיל ולמקד את אותן קרני אור (ראו איור).

מדובר בשיטה שונה מזו הפועלת ב-Google Glass. אם נתייחס לדור הראשון שכבר יוצר ונמכר, שם השתמשה גוגל במסך הממוקם בקצה הימני העליון מעל עינו של המשתמש, כאשר המבט מופנה אליו ישירות. אמנם במסך שכזה ניתן להציג יותר נתונים וגם אנשי LinaTXT טוענים ששיטה זו מאמצת את שריר העין בכך שזו עוברת תדיר בין מבט לכיוון המסך ומבט לסביבה. בנוסף, הטכנולוגיה של LinaTXT חסכונית במשאבי סוללה ורק אחרי כשבוע תצטרכו להטעין את המשקפיים.

מי שעומדת מאחורי ההמצאה הזו היא חברת Benny Labs, סטארט-אפ ישראלי שבראשו עומד בני גולדשטיין. אם שם זה מוכר לכם, זה כנראה מהשתתפותו בתכנית "האח הגדול" או מהתמודדותו ברשימת "מפלגת כלכלה" בבחירות לכנסת ה-19. גולדשטיין, שגם יזם בנפשו, מספר ל-TGspot ש"להבדיל מהמתחרים, בגלל שיש רק שורה אחת של טקסט המשקפיים מבוססים על טכנולוגיית השתקפות במקום הקרנה. המסך שנשתמש בו הוא מבוסס על דיו אלקטרונית ולכן הסוללה צפוייה להחזיק מעמד שבוע ימים".

האם אתם מתכננים להשיק קמפיין מימון המונים?
"אני מאוד מאמין במימון המונים ועשיתי את זה בהצלחה עם עוד פרוייקט שעשיתי", מסביר גולדשטיין. "כאן הכל יהיה תלוי במה שיהיה אחר שלב ההיתכנות וסיום הפיתוח. אני מתכוון לזה שכבר פונים אלינו המון חברות גדולות בשוק ומעוניינים בטכנולוגיה שלנו – אז יכול מאוד להיות שנעשה אקזיט עוד לפני שנספיק לעשות קמפיין גיוס המונים", מוסיף בני.

כאמור, המוצר צפוי לצאת בתחילת שנת 2017, עד אז צפוייה עוד מלאכת מחקר ופיתוח רבה. המחיר המשוער צפוי לעמוד על כ-200 דולרים.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.