הוא מהיר פי 2 מתקן ה-USB 3.0, זול יותר, דק יותר ובעל יסודות טכונולוגים שיאפשרו לו להתפתח ולהפוך מהיר יותר בשנים הקרובות. הכירו את התקן שעתיד לתפוס את מקומו של ה-USB המוכר לנו היום כבר במהלך השנה הבאה.

קרוב לשנה חלפה לה מאז הוכרז תקן ה-USB 3.0 כרשמי ואף על פי כן, קשה לאתר בשלב זה מגוון רחב של מכשירים ואביזרים נלווים העושים שימוש בתקן החדש. חלק ניכר מחברות המחשוב הגדולות החליטו להמתין טרם יאמצו את התקן החדש, עקב קיומו של תקן אחר, מהיר יותר וזול יותר הנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים וצפוי להכרזה קרובה בתחילת השנה הבאה.

תקן ה-Light Peak הוא תוצר של קונספט שהגתה אפל והועבר לפיתוחה של אינטל. מדובר בתקן אופטי התומך בתעבורת מידע במהירות של עד 10Gbps (עד פי שתיים מתקן ה-USB 3.0). הוא זול יותר, דק יותר ותומך במעבר נתונים בשני ערוצים באופן סימולטני (Full-Duplex). אם נוסיף לנתונים הטכנים המרשימים של התקן את שתי ענקיות המחשוב התומכות בקידומו, יתכן מאוד ואנו צפויים לזכות לנוק אאוט ל-USB 3.0 עוד בטרם זה פגש את אור היום.

מהפך שלטוני ב-2011
רבים הרימו גבה במהלך החודשים האחרונים יחד עם כלל ההשקות של אינטל ואפל. הציפייה לראות את התקני ה-USB 3.0 כחלק מליין המחשבים החדשים שראו אור לאחרונה התבדו. שתי ענקיות המחשוב בחרו להמשיך ולדחות את התמיכה בתקן, על אף שזה הפך רשמי לפני חודשים ארוכים, מסיבות שהעדיפו לשמור עמהן. אלא שבמקביל לדחייה המתמשכת, האיצה אינטל את פיתוח תקן ה-Light Peak ולפי התכנון, ההתקנים הראשונים התומכים בתקן עשויים להיות זמינים כבר בתחילת השנה הבאה. האם יש קשר בין הדברים? ככל הנראה שכן. בעוד אינטל מחוייבת במידת מה לתקן ה-USB 3.0 ותטמיע אותו בשלב כלשהו בלוחות המיוצרים על ידה, סביר להניח שהעדיפות תנתן לתקן המתחרה, זה שמפותח על ידה ועתיד לראות אור כבר בחציון הראשון של שנת 2011.

קרא עוד:  הדור העשירי נחת: Yoga C740 של לנובו כבר נמכר בארץ עם Core i7-10510U

אימוצו של תקן ה-Light Peak על ידי אפל ואינטל עשוי לדחוק הצידה שני תקנים שליוו את תעשיית המחשוב תקופה ארוכה: תקן ה-USB המוכר, שצפוי במידת מה להיוותר לצידו של תקן ה- Light Peak ותקן ה-FireWire של אפל שנזנח על ידי החברה ואף הוצא והוחזר אל סדרת הניידים שלה במהלך השנים האחרונות.

הכרעתו של קרב התקנים צפויה להקבע ככל הנראה במהלך 2011, אם היינו צריכים להמר, סביר להניח שהיינו נמנעים מלהניח את כספנו בשלב זה על תקן ה-USB 3.0.

פורסם במקור באתר NewsGeek.co.il

צילום: Intel

-פרסומת-
אתר TGspot.co.il, המתמקד בסיקור עולם המחשבים, המובייל והגאדג'טים מביא את החדשות האחרונות בתחום בזמן התרחשותם. האתר נוסד בשנת 2007 ומאז נחשב למקור החדשות הגדול והעצמאי ברשת הישראלית ומבין המובילים בתחום.