בכל מה שקשור לגאדג'טים המיועדים לתחום הספורט נדמה כי היצרניות עדיין לא אמרו את המילה האחרונה. עם זאת, יש מעין הרגשה שעם כל הרצון הטוב, עדיין רוב המוצרים לא עושים הרבה מעבר להצגת מידע בסיסי, ומכיוון שכך, הם לא תמיד תורמים באמת להתקדמות האישית של המשתמש.

אבל יש מי שמנסה לשנות את המצב. קוראים לה לייף-בים (LifeBeam). מדובר בחברה ישראלית שמציעה זוג אוזניות כושר וספורט בשם Vi (וי) המבטיחות כי הן מסוגלות להחליף את המאמן האישי ולספק מידע חשוב ויעיל להתקדמות ולשיפור האימון בזמן אמת.

קודם כל אוזניות

במראה הראשוני, Vi נראות כאוזניות ספורט לכל דבר. הן מעוצבות בצורת קשת המונחות על הצוואר, ומהדפנות יוצאות זוג האוזניות עם חוט. חיפוי הסיליקון סביב הקשת נעים למגע הרבה יותר מאשר פלסטיק. אנחנו השתמשנו בהן לאורך ימים רבים והופתענו לגלות עד כמה הן אינן מורגשות כלל, אולי בזכות המשקל הנמוך שלהן.

בקצה הקשת נמצא חיבור microUSB המוחבא בתוך פקק קטן, עם גימור מתכתי. בקצוות ניתן למצוא גם מגנט, לצורך אחסנת האוזניות כשהן אינן בשימוש אבל עדיין מונחות על הצוואר. יש גם תופסן קטן לכל אוזניה המאפשר לקצר או להאריך את החוט לנוחות מירבית, כשהמטרה היא כמובן שלא יפריע.

Vi הן אוזניו מסוג 'בתוך האוזן' (In-ear). אזוניות מסוג זה בדרך כלל נוחות לשימוש בספורט שכן הן לא מחממות את האוזן. כדי שהן יישבו בתוך האוזן ולא יפלו בזמן האימון, יש אטם סיליקון המגיע בגדלים שונים וכן פיסת גומי מעוקלת שנועדה לייצב את האוזנייה על התנוך. בזמן הבדיקות שלנו, בריצה וגם בהליכה, גילינו כי הן אכן לא זזות ממקומן.

קרא עוד:  יומדיגי הכריזה על X - טלפון זול אבל עם חיישן טביעות אצבע מתקדם מתחת למסך

איכות הקול של האוזניות טובה מאוד. הסאונד המופק מהן איכותי וברמה גבוהה, אף בהשוואה לאוזניות ספורט אחרות שבחנו בעבר. הסיבה לכך היא שיתוף פעולה בין לייף-בים ליצרנית רכיבי האודיו הרמן-קרדון (harman kardon). גם השימוש באוזניות כדיבורית התגלה כמוצלח למדי, ובזמן האימון הנשיפות נשמעו היטב לצד השני.

אוזניות חכמות

Vi מגיעיות עם אפליקציה לאנדרואיד (Android) ו-iOS המציגה נתונים בסיסיים כמו סטטיסטיקות שונות, מרחק, מהירות וגם דופק. הנתונים נאספים באמצעות חיישן המוטמע באוזנייה. עד כאן סטנדרטי למדי, אבל כשמתחילים להשתמש בהן באמת, לומדים את כל היכולות.

הדבר הייחודי שמציעות Vi הן המסייעת הווירטואלית, אשר משוחחת בקול אנושי ממש. היא לומדת את הרגלי האימון של המשתמש ומסוגלת לזהות דפוסי תרגול ורמות יכולת לאורך זמן. היא מעניקה תחושה של מאמן המתלווה לאימון לכל אורכו, תוך כדי שהוא נותן המלצות להמשך האימון ו/או מעודד אם מורידים את הקצב.

המסייעת מספקת את כל המידע הדרוש בזמן האימון כמו מרחק או דופק, וגם יודעת לומר מתי מגייעם לדופק ברמה שכבר מובילה לשריפת שומנים – פרט אשר מחושב עבור כל משתמש באופן פרטני. המעניין הוא ש-Vi אף הצליחה לזהות ריצה על משטח קשה, אז המליצה לעבור למשטח רך יותר? כמו כן קיבלנו בזמן הבדיקות הערות על ריצה מהירה מדי, לועמה, תוך שהיא מבירה מדוע זה לא בריא לעשות כן. היא אף המליצה על דפוסי נשימה ודרשה שמירה על קצב ריצה אחיד.

קרא עוד:  ביקונט תחל לשווק את מותג JLab Audio

העוזרת תומכת באנגלית בלבד והיא, בניגוד לדוגמה לסירי (Siri), עליזה וחייכנית. בכל תהליך ההתקנה הראשונית היא 'אומרת' הערות משעשעות. גם במהלך האימון היא מספרת בדיחות, ובאחת הפעמים אף ביקשה שנדמיין את הטיול הבא שלנו בארץ רחוקה. בחברה אומרים כי ככל שמשתמשים בה יותר, כך המסייעת לומדת יותר, והיא מספקת טיפים נכונים ומדויקים יותר.

האפליקציה עצמה בסיסית מדי לטעמנו. ניתן לבחור את סוגי אימונים שונים כמו הליכה, ריצה ואופניים, וזהו פחות או יותר. גם הצגת הנתונים לוקה בחסר, ומשום מה הם אינם מוצגים במסך הראשי. עם זאת, החברה ממשיכה לספק עדכונים לאוזניות ומעדכנת את אלגוריתם המסייעת כל הזמן. כך, לדוגמה, בעדכון האחרון החברה הוסיפה יכולת להשהות את המוזיקה כאשר מוציאים את האוזניות מהאוזניים.

מבחינת חיי הסוללה, Vi דורשות טעינה כמעט יום יומית. בשימוש של האזנה למוזיקה יחד עם דיבורית הצלחנו להגיע ל-6 עד 7 שעות – פחות מ-8 השעות שמבטיחה היצרנית. בשימוש משולב של מוזיקה ואימון כושר המספרים נמוכים יותר שכן חיישן הדופק נמצא בשימוש רציף.

בשורה התחתונה

Vi הן אוזניות ספורט מהשורה הראשונה, גם ללא המסייעת האישית. איכות הקול שלהן טובה מאוד ומתאימות מאוד לאימונים ביום יום. המסייעת היא בונוס חביב ומאוד שימושי, בעיקר עבור מתאמנים שלא בקיאים בעולם הזה וזקוקים לדחיפה קלה. מחירן ברשת באג הוא 899 שקל ולדעתנו הן בהחלט מעניקות את התמורה לכסף.