הטלוויזיות החכמות של ימינו הן כבר מזמן לא רק מכשיר עם קצת תוספות מתחכמות, אלא מערכת מלאה וחכמה שמתפקדת במידה רבה ממש כמו מחשב. מלבד צפייה סטנדרטית אפשר לגלוש ברשת, להוריד אפליקציות, לשחק ובעיקר לצפות בתוכן שזמין, אם בתשלום ואם בחינם, דרך הרשת. בשוק ניתן למצוא לא מעט טלוויזיות חכמות עם מאפיינים שונים, והאמת היא שקצת קשה להכריע מי מהן הכי טובה. בסופו של דבר מה שיכריע בקבלת ההחלטה זו החוויה הכוללת מהמוצר: שילוב של איכות מסך, אביזרים חיצוניים (מצלמה, שלט) ובעיקר מערכת ההפעלה.

מכיוון שכך החלטנו לקחת את הטלוויזיה של LG מדגם UB859Y המצוידת במערכת ההפעלה webOS, זו שהתחילה את דרכה בטלפונים של פאלם (Palm), ומציעה במסך ברזולוציית UHD בגודל 49 אינץ', שמחירה בשוק כ-10,000 ש"ח, ובדקנו כיצד והאם היא יכולה לשפר את חוויית השימוש.

ממשק משתמש
מודל הניווט ב-UB859Y שונה מאוד ממה שמוכר בטלוויזיות הרגילות. LG יצרה מודל קל מאוד לניווט והתמצאות כאשר המערכת מדריכה את המשתמש מרגע הפעלת הטלוויזיה עד לתחילת השימוש בה, ממש כמו התהליך שעוברים בעת הפעלת מחשב חדש עם מערכת ההפעלה שלו. ממשק המערכת מגיע גם עם תמיכה מלאה בשפה העברית, מלבד בעיות קטנות של יישור לימין או מילים באנגלית שמופיעות במקום אלה בעברית. עם סיום ההגדרות מופיע בבסיס המסך סרגל יישומים, המזכיר מעט את סרגל היישומים המוכר ממערכת ההפעלה של אפל (Apple), אך בעיצוב שונה. סרגל זה בנוי כטאבים, כאשר הראשון, גדול יותר מהשאר, מציג את ערוץ הטלוויזיה/מכשיר האחרון בו נעשה שימוש ולאחריו תשעה יישומים. לחיצה על החץ הימני ביותר בשורת הטאבים פותחת סרגל רחב יותר המכיל את כל היישומים המותקנים במכשיר, אך כטאבים קטנים יותר. ניתן לשנות את סדר הטאבים במשיכה של טאב ממקום אחד לאחר. את המעבר בין הטאבים השונים, כמו כם גם בתפריטים הפנימיים, ניתן לעשות בעזרת החצים הנמצאים בשלט או בעזרת הסמן המופעל דרך השלט, המשמש כמעין 'עכבר' עבור המסך. שימוש בעכבר בטלוויזיה עם 'לחצנים' רבים כל כך הופך את השימוש למהיר ונוח יותר. תחשבו מה היה קורה היום אם היינו נאלצים לנווט במחשב שלנו כמו פעם, רק בעזרת המקלדת?

דרך נוספת לניווט בטלוויזיה וברשת גם יחד, היא אופציית החיפוש. בעזרת המקלדת או בעזרת הקול המערכת מחפשת בטלוויזיה וברשת את התוכן המבוקש. כך שאם מחפשים ערך מסוים שקיים גם כקובץ בטלוויזיה וגם ביוטיוב (YouTube), מקבלים את שתי התוצאות. השימוש בחיפוש הקולי, אשר מתבצע דרך המיקרופון המשולב בשלט הטלוויזיה, נוח לשימוש והתמיכה בשפה העברית טובה מאוד. כדי לוודא כי המערכת תחפש את הערך הנכון, מוצעות שלוש אפשרויות לבחירה בהתאם לזיהוי הקול.

אפליקציות ותוכן
הממשק של webOS הופך את השימוש בטלוויזיה לנוח יותר, אבל לא עוצר רק שם. הוא גם עוזר להפעיל את התוספות בטלוויזיה שהן האפליקציות השונות, המשחקים והתוכן הנוסף שניתן להוריד מהרשת, או צפות בו ישירות. על מנת להוריד אפליקציות שונות יש לפתוח חשבון ב-LG Store ועושים זאת בקלות ובמהירות דרך הטלוויזיה עצמה. לאחר ההרשמה ניתן להוריד כמעט כל מה שקיים בחנות: יישומים, משחקים, צפייה בסרטים וסדרות וכולי. אם משתמשים בטלוויזיה לצורך צפייה בשידורי עידן פלוס בלבד, ומחפשים תוכן נוסף לצפייה מלבדו, תתאכזבו לשמוע כי כמעט ולא קיים תוכן איכותי של סדרות וסרטים ואיכותו אף רחוקה ממה שניתן לקבל בחינם אצל המתחרים. אפליקציות התוכן שניתן למצוא ב-UB859Y מציעה רשימת סרטים ישנים יחסית ולרוב לא מוכרים. גם אם תמצאו סרט מוכר, יהיה מעט מאכזב לצפות בו, מאחר והרזולוציה שלו לא תואמת את הרזולוציה ואף לא קרובה לאיכות HD. לאחרונה נוספה אפליקצית walla VOD המאפשרת לצפות בתכנים מוכרים הרבה יותר, אך גם במקרה הזה איכות הסרטים והסדרות נמוכה ולא ממצה את הפוטנציאל של הטלוויזיה. חשוב לציין שבשוק המקומי התוכן מאוד מוגבל ואילו בחו"ל, בעיקר בארצות הברית, יש גישה לאתרי תוכן בתשלום רבים כגון Netflux ואחרות.

קרא עוד:  שירות ההזרמה של דיסני יושק בנובמבר, יתחרה בנטפליקס בתוכן וגם במחיר

מבחינת אפליקציות ומשחקים המצב מעט טוב יותר. ויש הרבה יותר אפליקציות מוכרות: סקייפ (Skype), המאפשרת שיחות דרך הרשת בעזרת מצלמה (הנרכשת בנפרד), אך לא מובן מדוע בחרה LG שלא להשתמש במיקרופון שכבר קיים בשלט. יו-טיוב (YouTube), שמלבד הממשק המאוד נוח לשימוש וחיפוש (במיוחד עם השלט המיוחד של הטלוויזה), גם אפשר לצפות בתוכן UHD דבר שמשדרג את חווית הצפייה בכמה דרגות. בנוסף, ניתן לסנכרן בקלות את האפליקציה לכל מכשיר נייד אחר: מגדירים פעם אחת את הטלוויזיה במכשיר ולאחר מכן תוכלו להעביר את הצפייה מהמכשיר הנייד לטלוויזיה בלחיצה אחת. עבור אלו שצופים הרבה ביוטיוב השימוש בקישור זה הוא מצוין. יש גם אפליקציית פייסבוק (Facebook), אך היא, בניגוד ליוטיוב, לא נוחה לשימוש ורחוקה מאוד מהחוויה שמעניקות אפליקציית הנייד או הדפדפן.

בנוסף לכך ניתן למצוא אפליקציות תוכן נוספות כדוגמת ONE, ישראל היום, כלכליסט, יורו-ספורט וכן אפליקציות רדיו רבות ומשחקים שונים שמתאימים בעיקר לילדים. הממשק של רוב האפליקציות די מיושן ולא מותאם לרוח הטכנולוגית המעודכנת. נציין כי במהלך הזמן בו השתמשנו בטלוויזיה יצאו עדכונים רבים וכן אפליקציות חדשות ב-LG Store כך שאנו מאמינים שעם הזמן יגדל ההיצע.

עוד דרך לצרוך תוכן היא בעזרת הדפדפן הנמצא בטלוויזיה. השימוש בו קל לשימוש ובעל ממשק דומה לרוב הדפדפנים המוכרים. הבעיה העיקרית שלו שהוא לא תומך בפלאש באופן מלא ולכן נגנים/רכיבים מסוימים מבוססי פלאש לא יעבדו ולרוב יגרמו להאטה בגלישה באותו עמוד.

שינוי נוסף בטלוויזיה הוא השלט. לא עוד שלט גדול מלא בכפתורים שלא משתמשים בהם, אלא שלט קטן ומינימלי עם הכפתורים הכי שימושיים. מלבד כפתור ההפעלה, ניתן למצוא את כפתור הבית כאשר לחיצה עליו בכל שלב בו אתם משתמשים בטלוויזיה, יקפיץ את סרגל היישומים התחתון, כפתור הטלוויזיה שיעביר את המשתמש בכל שלב שהוא נמצא אל ערוץ הטלוויזיה האחרון בו הוא צפה (אם זה לוויין או שידורים דיגיטליים), כפתור המיקרופון לחיפוש הקולי וכן את מקשי הניווט והגלגלת, הנמצאת ביניהם, לשימוש לכל מצב גלילה בטלוויזיה וכן לחיצה עליה תפעיל את סמן הניווט אתו ניתן לשלוט בטלוויזיה במקום מקשי הניווט הרגילים (ה-'חצים').

בנוסף, ניתן למצוא את כפתורי השליטה בעוצמת השמע והמעבר בין הערוצים, כפתור השתק, כפתור המעבר לתלת ממד וכפתור מהיר למעבר בין המקורות השונים המחוברים לטלוויזיה. הכפתורים הכי לא נחוצים שתמצאו על השלט הם הכפתורים הצבעוניים המוכרים שמלבד כמה פעולות באפליקציות שונות, לא מצאנו בהם שימוש..

עיצוב
מלבד הממשק, גם עיצוב הטלוויזיה חשוב, במיוחד בימים בהם כל מכשיר שמכניסים הביתה צריך להיות גם מעוצב. ה-UB859Y השתלבה יפה בסלון שלנו; מסך דקיק בעובי של 4 ס"מ עם מסגרת דקה בצבע שחור שכמעט ולא מורגשת בזמן הצפייה, מעמד אלגנטי בציפוי כרום המתחבר בשני מקומות בחלקה האחורי של הטלוויזיה. את כפתורי ההפעלה מיקמה LG בחלקו התחתון של המסך, מתחת ללוגו החברה אם במקרה אבד השלט.

קרא עוד:  פטנט שהגישה LG לאישור מציג מערך משולש לסלפי

התוכן עדין תקוע בעתיד
בימים בהם ספקיות הלוויין והכבלים משדרות באיכות מקסימלית של HD, שלא לומר SD כאשר מדובר בשידורים הדיגיטליים (עידן פלוס), קשה מאוד ליהנות מאיכות תמונה נורמלית במסכים השטוחים. ה-UB859Y של LG מצוידת במעבד משפר רזולוציה אשר אמור להתאים לטלוויזיה שידורים באיכות נמוכה על מנת שאלה יוצגו בה בצורה מיטבית, אך היא, כמו כל טלוויזיה שנתקלנו בה, מציגה את התמונות כמעט באותה איכות (בעיקר שידורי SD). אם משתמשים בלווין או כבלים שידורי HD, בעיקר של סדרות וסרטים, מוצגים טוב מאוד בטלוויזיה. כשמדובר בשידורים חיים כגון כדורגל איכות התמונה נראית לרוב כמו בשידורים המוקלטים אך יש כאלה שאיכות התמונה קצת פוחתת הן בחדות והן בצבעים, כנראה בשל איכות התמונה המתקבלת מהמקור. כאשר מדובר בשידורים באיכות SD המצב הרבה יותר בולט כאשר הגדלת התמונה גורעת עוד יותר מאיכותה, בעיקר בתוכניות הישנות יותר (שנתיים לפחות), התמונה נראית מפוקסלת יותר ופחות חדה וכך למעשה אם רזולוציית המסך הייתה נמוכה יותר כגון 1080p או 720p התמונה הייתה נראית טוב יותר.

lg_UB859Y_webos_1

כאשר מדובר בתוכן FHD/HD (הכולל גם משחקים) או UHD המוקרן ישירות מנגן חיצוני או מהרשת מדובר בחוויה שונה לגמרי. התמונה מוצגת בצורה חלקה ללא תקיעות או קפיצות ואיכותה מרשימה מאוד עם גוונים רבים וחדות מצוינת בזכות פנל ה-IPS שלה. סטייה צבעונית היא עניין מאוד סובייקטיבי (לדוגמה, קצת יותר כחול או קצת יותר ירוק) ולכן אם צבע התמונה אינו נראה טוב ניתן לשנות אותו בעזרת מספר מצבי תמונה מוגדרים מראש או כיול ידני. צריך לשים לב שהתמונה נראית קצת אחרת כאשר צופים בטלוויזיה באור יום, כאשר השחור בטלוויזיה לא נראה מלא, כמו למשל בחדר חשוך, אלא יותר כמו אפור כהה.

רזולוציית ה-UHD מנוצלת היטב גם בצפייה בתלת-ממד, כאשר איכות התמונה גבוהה יותר מאשר זו המוצגת במסכי FHD (כל עין צופה ביותר פיקסלים). במקרה של צפייה בתלת-ממד המקור צריך להיות תוכן חיצוני, וזאת למרות שיש אפשרות בה הטלוויזיה יודעת להמיר תמונת דו-ממד לתלת-ממד: היא סבירה למדי אך יכולה לגרום לקצת בחילה/כאבי עיניים בזמן הצפייה.

לסיכום
מערכת ה-webOS בטלוויזיות של LG היא משב רוח מרענן בעולם מכשירי הצפייה החכמים. עם ממשק קל לתפעול, החל מחיבור לחשמל ועד לצפייה בסרט תלת-ממד, בעזרת שלט קטן המשמש כעכבר במסך הטלוויזיה ומספר כפתורים מצומצם ויעיל. אך ממשק זה לא הכל. טלוויזיה במחיר גבוה יחסית עם יכולות גלישה מוגבלות, עם העדר תוכן מספק לשוק בישראל והיצע נמוך של אפליקציות היינו שמחים לראות שיפור גדול בהמרת תוכן HD/SD מספר גדול יותר של אפליקציות רשת ותוכן וכן שיפור הממשק לאפליקציות הקיימות. אחרת, קניה של טלוויזיה ברזולוציה נמוכה יותר (FHD) יחד עם מחשב אנדרואידי יכולה להיות עסקה טובה הרבה יותר.