הקרב בין סמסונג (Samsung) ל-LG מנתהל מדי שנה גם בתחום הטלוויזיות. בתקופת הקיץ, בדרך כלל, משיקות היצרניות בתחום את דגמי הטלוויזיות החדשים שלהן, וכך גם השנה LG השיקה מספר דגמי OLED שנועדו להתחרות בטלווזיות ה-Quantum Dot של סמסונג. אנחנו לקחנו לבדיקה את OLED65E8Y, מסך OLED בגודל 65 אינץ' שמוצע במחיר מעט יותר נגיש מבעבר.

עיצוב

מסכי ה-OLED של LG תמיד היו מרהיבים ברמת העיצוב, אבל נדמה כי משנה לשנה החברה מצליחה להתעלות על עצמה. 65E8Y מציגה קו דקיק מאוד של מסך, המשלב למעשה רק זכוכית שאליה מוצמד פאנל ה-OLED. במבט מהצד נראה כי מדובר בתמונה, שכן גם המסגרת דקיקה במיוחד.

הרגלית שנמצאת בבסיס במסך בחלק התחתון מיוצרת ממתכת מוברשת ונראית יוקרתית לעין. היא שומרת היטב על יציבות המסך ומונעת ממנו ליפול. גם אם מנדנדים אותה בחוזקה שומרת הטלוויזיה על יציבות. החלק התחתון של המסך הוא זכוכית שקופה וזו עוד תוספת נהדרת לעיצוב המרהיב כי היא גורמת למסך להיראות כאילו הוא צף באוויר.

עם זאת, בניגוד לדגם W8 הנחשב ליקר ביותר בסדרה (65W8Y), קופסת החיבורים של הדגם E8 נמצאת בחלק התחתון ובולטת החוצה. היה נכון ונוח יותר אם LG הייתה בוחרת בפתרון של שימוש בקופסת חיבורים חיצונית כפי שסמסונג עושה בחלק ממסכיה.

טלוויזיה חכמה

65E8Y מגיעה עם מערכת ההפעלה webOS בגרסה 4.0 המעודכנת ביותר. היא עדיין נוחה לשימוש, כאשר כל האפשרויות מסודרות בחלק התחתון בתפריט הצף מעל התוכן הנצפה באותו רגע. באמצעות התפריט, אשר נפתח בלחיצה על הכפתור 'בית' בשלט, ניתן להגיע לשלל האפליקציות וההגדרות השונות.

כברירת מחדל מגיעה הטלוויזיה עם אפליקציית Netflix, סלקום TV, לצד Spotify ועוד כמה וכמה אפליקציות נוספות. גם אפליקציית 'כאן' של גוף השידור הציבורי מותקנת כברירת מחדל, אשר אפשרה עד לאחרונה לצפות בשידורי המונדיאל באיכות 4K. עם זאת, החנות עדיין דלה באפליקציות וחסר בה יישומים חברתיים Facebook ודומותיה.

התוספת העיקרית ב-webOS 4.0 היא שילובה של טכנולוגיית הבינה המלאכותית של החברה, LG ThinQ. היא מתפקדת באמצעות המסייעת Google Assistant המסוגלת להאזין לפקודות קוליות. בזכות מיקרופון המובנה בשלט, ניתן להעביר למסייעת פקודות שונות: החל מהפעלת פונקציות בממשק הטלוויזיה, דרך הפעלת יישומים, ועד כניסה להגדרות. ניתן אף לחפש תכנים כמו סרטים וסדרות, לבקש לדעת תוצאות של משחקי ספורט ולשלוט במכשירים חכמים שונים בבית.

אולם, חלק נכבד מהאפשרויות הללו כלל שאינו פעיל למשתמש הישראלי. תחילה רוב הפקודות קוליות חייבות להתבצע באנגלית. הסיבה לדברי LG, היא בשל העובדה כי Google Assitant אינה תומכת רשמית בישראל וזה צפוי להגיע מתישהו ב-2019. לכן אנו נאלצים להסתפק בחיפוש בסיסי דרך השלט כמו חיפוש קולי בעברית ביוטיוב ולבצע פעולות שונות בטלוויזיה באנגלית בלבד.

השלט כשלעצמו נוח לשימוש. הוא משמש כסמן וירטואלי (עכבר אוויר) לכל רוחב ממשק המשתמש. הגלגלת במרכזו נוחה מאוד לניווט וגם הגלישה בדפדפן האינטרנט המובנה התגלתה כמשימה פשוטה למדי.

תמונה, ביצועים וסאונד

טכנולוגיית ה-OLED הייתה ונותרה הפתרון הטוב ביותר להצגת תמונה שמציעה ניגודיות גבוהה ושחור עמוק. הצפייה בתכנים באיכות 4K ב-65E8Y היא ללא ספק תאווה לעיניים. הצבעים עשירים, החדות מרשימה וההנאה בהחלט מובטחת.

בחנו את הטלוויזיה עם כמה סוגי תכנים ובראשם השימוש באפליקציית Netflix בתכנים שונים המשודרים ב-Full HD ו-4K. התוצאה הייתה מרשימה, גם באיכויות נמוכות יותר.

נראה כי המעבד Alpha 9 החדש המשולב בטלוויזיה מצליח להתמודד גם עם הזרמת וידאו ברשת באיכויות נמוכות יותר. כאשר בחנו הזרמת וידאו באיכות 720p התצוגה הייתה סבירה מאוד. בעבר נשמעו תלונות על רעש דיגיטלי הנגרם כתוצאה משידור לא איכותי, אבל לא נתקלנו בזמן הבדיקות שלנו בבעיות כאלה וזאת בזכות יכולת העיבוד החדשה. עם זאת בצפייה בשידורי ערוצי עידן פלוס, המשודרים באיכות 570p, החוויה כבר הייתה הרבה פחות מוצלחת.

65E8Y תומכת בכל הטכנולוגיות העדכניות – HDR, Dolby Vision ו-HLG, המספקות טווח צבעים דינאמי ורחב, וזאת כמובן בהנחה שהתוכן המשודר אכן תומך בכך. גם הגיימרים ייהנו יותר מדגם זה בזכות התמיכה בקצב תצוגה של 120 פריימים/בשנייה ברזולוציית Full HD.

בתחום הסאונד, LG היא הראשונה להציע תמיכה ב-Dolby Atmos בטלוויזיות שלה ודגם E8 אינו שונה. שלא כמו W8, אין כאן יחידת רמקולים נפרדת ומערך הרמקולים ממוקם בחלק התחתון. אין יותר מידי שיפור באודיו בהשוואה לדגם E7 מהשנה שעברה ובסך הכל הסאונד נשמע טוב ונקי, אבל בסיסי מאוד, והצלילים הנמוכים כמעט ואינם מורגשים.

השורה התחתונה

רבות דובר על טכנולוגיית ה-OLED בטלוויזיות ונראה כי LG מצליחה לשפר את הרעות החולות שנתגלו עם השנים. טלוויזיית ה-OLED של שנת 2018 מתמקדת בשיפורים בתחום החומרה והתוכנה ו-LG OLED65E8Y מספקת תמונה איכותית מאוד ושיפור מסקרן בהשוואה לדגמי 2017. מחירה המומלץ של הטלוויזיה המסוימת הזו הוא 16 אלף שקלים והיא נמכרת דרך היבואן ח.י.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.