בקצרה
מסכים גמישים מעוררים סקרנות רבה, אך נראה שהטכנולוגיה בחיתוליה, ומי שרוצה לשים ידיו על מכשיר עם מסך מתקפל צריך להיפרד מממון וגם להסתכן בכך שהמסך יתקלקל במהרה. ל-LG יש תשובה משלה למגמה הזו והיא מציעה מכשיר רגיל עם אביזר חיצוני המוסיף לו עוד מסך, ובמחיר שנמוך בהרבה לעומת מה שנדרש
אהבנו
זוג מסכים במחיר אחד
ממשק UX9.0
סוללה עוצמתית
יציאת 3.5 מ"מ
פחות אהבנו
רזולוציית מסך נמוכה
תקלות ממשק קלות בשימוש בזוג המסכים
לא נוח בכיס
7.5

אין יצרנית טלפונים שלא רוצה שהטלפונים יציעו התכונות הכי מעודכנות בשוק. אז נכון שחלק מתאמצות להביא חידושים כאלה או אחרים משלהן, אבל כשמשהו מצטייר כמו מגמה, אז כולן ממהרות לאמץ אותה אחת אחרי השנייה בתצורה כזו או אחרת. החידוש התורן בימינו אלו הוא ללא ספק המסך המתקפל.

יצרניות המסכים, ביניהן גם LG, כבר מציגות מזה מספר שנים מסך גמיש כזה או אחר, אך להוציא מספר מועט של טלפונים שאכן הגיעו לשוק עם מסך מתקפל, עדיין לא ברור לחלוטין בדיוק הכוון אליו זה הולך. ויותר מכך, אם בוחנים את שורת המחיר נדמה שיעבור עוד זמן רב עד שמכשירים מתקפלים יהיו בכל כיס, שכן יישום המנגנון הזה מורכב מאוד מבחינה טכנית וגם יקר.

ב-LG ישבו וחשבו והחליטו שבינתיים כדאי יותר לאמץ פתרון ביניים. התוצאה היא G8X ThinQ – טלפון חכם עם מסך נוסף ונפרד. היא אמנם לא זו שהמציאה את הגלגל, אך היא בוודאות הראשונה שמכניסה מכשיר כזה לישראל בשיווק סדיר.

פתיחת קופסה

LG G8X מסך כפול

מתחת למכשיר ומטלית הניקוי, ש-LG אוהבת לצרף למכשיריה, מוצאים ערכה הכוללת ספרות טכנית עם כיסוי שקוף ופשוט להגנה על המכשיר אם וכאשר שמחליטים להשתמש בתצורה הרגילה שלו, ללא מסך כפול. מתחת מוצאים את המטען המהיר, כבל טעינה כשבקצהו מחבר USB Type-C וכן אוזניות עם מחבר 3.5 מ"מ. LG חושבת שהחיבור הזה עדיין נחוץ, ואנחנו נוטים להסכים.

נרתיק ה-Dual Screen של G8X ThinQ, זה שמאפשר להשתמש בתצוגת המסך הנוסף, מגיע בקופסה נפרדת ובה אפשר למצוא אביזר שדומה באופן חיצוני לנרתיקים הנפתחים, אלה שמאפשרים להגן על הטלפון יחד עם אחסון של כרטיסים מגנטיים שונים. עם זאת, בפתיחה ראשונה של אביזר ה-Dual Screen, מגלים משהו חכם יותר: חלקו הימני הפנימי כולל מחבר Type-C ומסגרת גמישה בה יש להכניס את הטלפון. בחלקו השמאלי הפנימי מסך נוסף, זהה למסך המקורי – מסך OLED בגודל 6.4 אינץ'. LG אפילו העתיקה את המגרעת בצורת 'טיפה' המעטרת את המסך המקורי ומיקמה כזו גם במסך המשני. מדוע? לא מצאנו תשובה אחרת מלבד שמירה על תאימות וחסכון בעלויות הייצור, שכן במסך המשני אין שם מצלמה או חיישן כלשהו.

הכיסוי של LG G8X מסך כפול

חלקו החיצוני של Dual Screen כולל חלון פתוח עבור זוג המצלמות של הטלפון בצדו האחד, ובצדו השני מסך מונוכרומטי בגודל 2.5 אינץ' שמציג את השעה וההתראות. שני החלקים של הנרתיק נעים זה ביחס לזה, על גבי ציר אנכי, עד לזווית של 360 מעלות. בשל העובדה שאביזר המסך הכפול כבר משתמש במחבר ה-USB של המכשיר, צירפה LG מתאם מיוחד שנועד להטעין את הטלפון כשזה נמצא בתוך אביזר המסך הכפול. הוא מתחבר בצורה מגנטית לחלק התחתון של האביזר, כשאל המתאם מתחבר כבל טעינה רגיל.

קרא עוד:  סקירה: Tronsmart Element T2 Plus - רמקול אלחוטי מפתיע במחיר וגם בעוצמה

השימוש באביזר המסך הכפול מוסיף משקל ונפח למכשיר. בעוד שממדיו של ה-G8X בפני עצמו עומדים על 159×76.5×8.2 מ"מ, לאחר הכנסתו לנרתיק הוא כבר מגיעי ל-165.2×84.3×14.99 מ"מ. למשקלו הראשוני, שעומד על 192 גרם, נוספים עם הרכבת הנרתיק עוד 134 גרם. מכשיר בממדים כאלה ובמשקל כזה לא ממש קל ולא הכי נוח להחזיק בכיס.

המסך הנוסף

ההרכבה של המכשיר באביזר המסך הכפול די פשוטה: מחליקים את קצהו התחתון של המכשיר אל תוך המחבר הבולט בתחתית הנרתיק, אחר כך דוחפים את קצהו העליון של המכשיר לכיוון מסגרת הנרתיק וזהו. לטעמנו, המנגנון הזה קצת מועד לפורענות. מספיקה תנועה לא כל כך רגישה ואחד המחברים עלול להישבר.

עם הכנסת הטלפון מיד מופיע תפריט צף על המסך שמספק כמה אפשרויות כמו להשבית את המסך המשני/הראשי, להעביר את התצוגה מצד לצד- פעולה שניתן לבצע גם בהחלקת 3 אצבעות על גבי המסך, ובחלק מהאפליקציות ניתן אף למתוח את התצוגה על גבי שני המסכים. למרות שניתן לשחק עם רמת הבהירות של המסך השני, ואף לסנכרן אותה עם רמת הבהירות של המסך הראשי, נדמה שהבהירות המרבית של המסך המשני נמוכה מזו של הראשי ולעתים ההבדלים האלה נראים בעין.

LG G8X מסך כפול

כך או כך, ללא ספק מדובר בטלפון מעורר עניין, ובכל נסיעה ציבורית השאלות מגיעות ועיקרן: מה בעצם בכלל עושים עם שני מסכים. אז אפשר להציג ולגלול שני דפי אינטרנט שונים אחד בכל מסך, אפשר להשתמש במסך אחד כמקלדת בעוד המסך השני מציג את הטקסט שמקלידים, ניתן להשתמש באחד המסכים כבקר משחקים מהנה, לצלם בזוויות מאתגרות, לצפות בתוצאת הצילום מיד לאחר שהתמונה נלכדה והכי חשוב: אפשר להריץ כמה משימות במקביל.

ואיך זה ריבוי משימות? ב-LG G8X אפשר לצפות בסרטון יוטיוב (YouTube) במסך אחד ולהתכתב ברשת החברתית במסך השני בו-זמנית, לצפות בסטורי ב-Instagram במסך אחד תוך כדי גלילת החדשות האחרונות בפייסבוק (Facebook) במסך השני, וכדומה.

אפשר גם לקבוע בהגדרות הייעודיות של המסך הנוסף האם ואיזו אפליקציה תעלה באופן אוטומטי בעת הפתיחה של אביזר המסך הכפול.

מפעם לפעם נתקלנו בבעיות ממשק קלות הקשורות לריבוי המסכים. הן לא הפריעו לשימוש השוטף במכשיר, אך דרשו להיעזר בסבלנות. כמו כן, עד כמה ש-LG אוהבת להגיד שאפשר להכפיל את התצוגה על פני מסך שני מסכים, אסור לשכוח שמפרידים ביניהם כ-15 מ"מ בשל המנגנון המכני המבוסס על ציר בין שני המסכים הנפרדים.

מקלדת במסך אחד LG G8X מסך כפול

בינה מלאכותית בשתי ידיים

מערך הצילום משביע רצון. זוג עדשות אחוריות, האחת מבוססת על חיישן בגודל 13 מגה פיקסל, עם מפתח צמצם של f/1.8, והאחרת רחבה, תצלם באבחנה של 12 מגה-פיקסל ובמפתח צמצם f/2.4. הקדמית, בעלת חיישן של 32 מגה-פיקסל ומפתח צמצם של f/1.9. תוסיפו את יכולות הזיהוי של הבינה המלאכותית והתמונות יוצאות חדות, מפורטות, בעלות צבעים חדים וחיים. אפקטים שונים מצליחים לצרוב' את התמונה ולהדביק את האובייקט המצולם על רקע חלק, ועוד.

המצלמה של LG G8X עם מסך נוסף

למערך הצילום יש ביצועים לא רעים גם בלילה, אם כי התוצאות יורדות באיכותן כשמכניסים למשחק גם את העדשה הרחבה, או מצב הצילום הסופר-רחב. כמו כן, גם במצב לילה וגם במצב יום, מצב 'עין הדג' מורגש היטב במצב צילום סופר-רחב.

ממשק הצילום נוח להבנה והמצב הידני כולל אפשרויות רבות. כשמרכיבים את המסך הכפול גם תכונות המצלמה עוברות שדרוג קל: ניתן לסובב את המכשיר לזוויות שונות ולצלם וללכוד את הצילום בעזרת המסך המשני, אפשר להפוך את המסך המשני לרפלקטור שיסייע בלכידת צילומי סלפי באזורים חשוכים וגם לצפות בתוצאת הצילום במסך המשני מיד לאחר שהתמונה נלכדת. עם זאת, כמעט בלתי אפשרי לצלם עם המסך הכפול ביד אחת וחייבים להשתמש בשתי הידיים.

קרא עוד:  הוא כאן: מיקרוסופט עדכנה את Edge לגרסת ה-Chromium

צילומי הווידאו יוצאים יציבים יותר בזכות המייצב המובנה שמתבסס על שימוש בעדשה הרחבה. כמו כן, הסאונד המוקלט בווידאו הוא סטראופוני, כשניתן להקליט גם במצב ASMR הרגיש לקולות חלשים במיוחד.

LG G8X

וידאו: LG G8X

מתחת למכסה המנוע

מי שמנצח על הביצועים האלקטרוניים של המכשיר הוא המעבד Snapdragon 855 מבית קוואלקום (Qualcomm). זיכרון העבודה הוא בנפח של 6 גיגה-בייט ונפח האחסון הוא 128 גיגה-בייט. המעוניינים בכרטיס זיכרון יוכלו להשתמש ב-microSD בנפח של עד טרה-בייט יחיד. הוא מריץ אנדרואיד 9, והוא הראשון מבין מכשירי LG עם ממשק ההפעלה העדכני של החברה UX 9.0.

במבחן AnTuTu שערכנו למכשיר הוא גרף 404,486 נקודות. קצת מתחת ל-Mi 9 של שאומי שגרף 427,364 נקודות.

את המסכים כבר הזכרנו – מדובר בשני מסכי OLED בגודל של 6.4 אינץ', עם מגרעת טיפה, אם כי בהגדרות אפשר לבחור להשחיר את הפס העליון ולגרום לה 'להיעלם'. הרזולוציה של המסכים 1080×2340 פיקסלים. יש אמנם מכשירי דגל שמציעים רזולוציה גבוהה יותר, כמו גם ה-G8 הרגיל, אך כנראה שב-LG לא רצו להקשות על המעבד עם רזולוציה גבוהה מדי כששני המסכים בשימוש. כמו כן, מתחת למסך הראשי מוטמע חיישן טביעות אצבע שעבד היטב ובמהירות ברוב המקרים שהשתמשנו בו.

סוללה בקיבולת 4,000 מילי-אמפר/שעה מספקת את שעות העבודה, ובמהלך הבדיקות שלנו היא הספיקה היטב גם לימים עמוסים. צריך לקחת בחשבון שחיבור למסך המשני עלול לקצר את אורך חיי הסוללה במהלך היום ב-30%, אך גם במצב הזה הטלפון החזיק מעמד יום שלם שכלל ניווט של כשעתיים ב-Waze, ניהול שיחות טלפון, צילום תמונות, גלישה בדפדפן ושיטוט ברשתות חברתיות.

בזכות תמיכה ב-Quick Charge 4.0 מתבצעת טעינה מהירה בהספק של 21 וואט. בשימוש במטען המסופק בערכה לוקח כשעתיים עד טעינה מלאה של המכשיר, כשתוך 35 דקות הוא הגיע כבר ל-40% טעינה. כמו כן, תומך המכשיר בטעינה אלחוטית, שעובדת היטב גם שהוא מולבש אל תוך נרתיק המסך כפול.

הרמקולים הסטראופוניים של המכשיר עוצמתיים. בזכות מנגנון DTS:X ניתן גם ליהנות מחוויית צליל היקפי. כמו במכשירים האחרונים של החברה, גם Q8X ThinQ מגיע עם מעבד קול Hi-Fi Quad DAC שניתן להפעיל לשיפור איכות הסאונד בעת חיבור האוזניות.

עם אטימות למים בתקן IP68 ועמידה בתנאי סביבה על פי תקני MIL-DTL-810G – הופך המכשיר לחסין במיוחד. עם זאת, לא כדאי להתעלל בו.

קל לחשוב שמדובר בגימיק

כששומעים על LG G8X ThinQ ועל אביזר ה-Dual Screen, קל לחשוב שמדובר בגימיק. זהו לא באמת מכשיר בעל מסך מתקפל, ועולות השאלות מי באמת ישתמש באביזר חיצוני מגושם שתפקידו להרחיב את התצוגה. אך דווקא פה טמון היתרון: משתמשים שצפויים ליום עמוס הדורש ריבוי משימות במקביל, או כאלה המעוניינים בחוויית שימוש מהנה בעת משחק – יכולים להרכיב את האביזר וליהנות ממנו. בשאר הזמן הם יכולים להוריד אותו וליהנות ממכשיר דגל שלא נופל ממכשירי דגל אחרים.

3,390 שקלים הוא מחירו המומלץ, נמוך בהרבה ממכשירים עם מסך גמיש באמת. רונלייט, היבואנית הרשמית, מעניקה גם שנתיים אחריות לרוכשים את המכשיר מייבוא רשמי שלה.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.