מה עוד אפשר לחדש בעולם הסלולר, שואלים את עצמם מדי שנה קברניטי יצרניות הטלפונים הגדולות בעולם, וכנראה גם הקטנות, ונראה שתמיד יש להם תשובות. לעיתים הן טובות, לעיתים טובות פחות. אבל נדמה שהשנה יותר מהצורך בחידוש, מהנדסי LG נדרשו לגלות אומץ רב כשישבו מעל שולחן השרטוטים של מכשיר הדגל הנוכחי שלהם ה-LG G5.

הרבה זמן לא פגשנו, אם בכלל, בטלפון שחלקו התחתון נשלף החוצה יחד עם סוללה פריקה שבמקומה ניתן לשלב מודולים אחרים, כשכל אחד מציע ייחודיות משלו. כמו כן, היינו צריכים לרענן את הזיכרון מתי לאחרונה ראינו מכשיר הכולל זוג מצלמות אחוריות, כשאחת מהן רחבת זווית.

אבל יותר מכך, שאלנו את עצמנו עד כמה אותם מודולים באמת שימושיים, וזה מעבר לשאלות הרגילות שאנחנו שואלים בכל מכשיר חדש, ומיוחד כשמדובר במכשיר דגל שמחליף אחר: כיצד מתפקד המכשיר עם שיפורי התוכנה והחומרה שלו? איך זה לצלם בו תמונות, בעיקר שיש מצלמה רחבת זווית? בקיצור, לקחנו את ה-G5 של LG לביקורת, וזה מה שחשבנו עליו.

עוד בנושא: יש לכם LG G5? הטיפים והטריקים שאתם חייבים להכיר

מה בערכה

נכון להיום נמכר ה-LG G5 עם ערכת בונוס כזו או אחרת. מה בדיוק יש בערכה? תלוי ממי קונים את המכשיר ומתי, שכן היבואנית הרשמית והמשווקים השונים מעניקים מתנות מגוונות לרוכשים הראשונים.

בקופסת המכשיר, שאגב גם היא מעוצבת כמעין מודול שנשלף מגוף המכשיר, ניתן מיד לראות את ה-LG G5. תחת ספרות מקצועית רבה ניתן למצוא גם אוזניות איכותיות, סיכה לפתיחת מגירת כרטיסי הסים וה-microSD וגם את המטען המהיר. עוד מצאנו כבל שמצידו האחד USB מהדור הישן והמוכר, ובקצהו השני USB Type-C שמתחבר ליציאה בחלקו התחתון של המכשיר. היתרון בכך הוא הטעינה והעברת הנתונים המהירה, כמו גם החיבור שאינו תלוי בכיווניות. עם זאת, כנראה שנצטרך להגיד שלום לכל כבלי ה-microUSB שצברנו. הם לא יתאימו לשימוש עם ה-LG G5.

לערכה מצורפת סוללה נוספת, והיא מגיעה יחד עם מטען שולחני שהוא מעין מארז קטן לתוכו מכניסים את הסוללה. המטען השולחני הזה משמש גם כסוללה ניידת במקרה הצורך: פשוט מחברים את כבל הטעינה שמסופק עם המכשיר, קצהו האחד מתחבר למטען השולחני והשני לשקע הטעינה של המכשיר, וזה מתחיל להיטען.

אנחנו קיבלנו לסקירה גם את מודול המצלמה – Cam Plus, מודול שאמור לספק חוויית צילום טובה יותר וכולל גם סוללה נוספת. על השימוש בו נרחיב בהמשך.

LG G5 Battery

תרכובת מתכתית מיוחדת

למרות שכבר התרשמנו מהמכשיר לראשונה בכנס הסלולר העולמי שבברצלונה, הפעם שמנו לב יותר שמדובר במכשיר קל משקל, 159 גרם, שמאוד נוח לאחיזה. נוחות זו נובעת גם מהקימורים הקיימים בצידי המכשיר בחלק האחורי של המכשיר. מקדימה מעוקל החלק העליון של המכשיר, דבר שגם מוסיף לנוחות השיחה – בעת שמקרבים אותו לאוזן – וגם מוסיף לייחודיות המראה שלו.

מסרטון שעלה ברשת לאחרונה, כמו גם מתחושת האחיזה במכשיר, אפשר להבין כי מארז האלומיניום שממנו עשוי המכשיר מצופה בחומר כלשהו. לדברי LG, זוהי תרכובת מתכתית מיוחדת מאלומיניום המכונה LM201. הציפוי, אשר מיוצר מחלקיקי מתכת זעירים עם צבע כדי לספק גימור חלק ועמיד, "יכול לגרום לחשוב בטעות כי מדובר בציפוי פלסטיק כאשר מנסים לגרד אותו בחוזקה", טוענת החברה.

מי הזיז את כפתורי עוצמת הקול שלי?

כיצד מפעילים את המכשיר? LG הרגילה את המשתמשים בשנים האחרונות שהצדדים במכשירים שלה נקיים מכפתורים ולכן ניתן היה לצפות שגם ב-G5 היא תמשיך בשיטה הזו – כלומר, שימוש במערך כפתורים אחורי שכולל כפתור מרכזי וכפתורי שליטה בעוצמת הקול מעליו ומתחתיו. אז הכפתור הראשי שם, והוא זכה לעיצוב מעודן ואף שולב יחד עם קורא טביעות אצבע, אך כפתורי עוצמת הקול הוזזו לדופן השמאלית של המכשיר, וזה דורש התרגלות קלה ממי שהשתמש בעבר ב-G3/4, אם כי עד מהרה זה התגלה כיתרון משמעותי מכיוון שכך ניתן לשנות את עוצמת הקול מבלי להרים את ה-LG G5 מהשולחן. עוד בגב המכשיר: מבזק דו-גווני, חיישן NFC וזוג מצלמות. מדוע זוג מצלמות? עוד נגיע לזה. מבטיחים.

בחלק העליון של המכשיר נמצא שקע אוזניות סטנדרטי בגודל 3.5 מ"מ וחיישן IR, שיחד עם אפליקציה בשם QuickRemote, הופך את המכשיר לשלט רחוק חכם ורב תכליתי. מבנה החלק התחתון תלוי במודול שאותו מרכיבים. בזה שמגיע עם המכשיר מוצאים את שקע הטעינה – כאמור מסוג USB Type-C – ורמקול שבהחלט מפיק צלילים בעוצמה משביעת רצון. עם זאת, פחות אהבנו את מיקומו, שכן אם צופים במסך לרוחב לא קיימת תחושה של צליל סטריאופוני, וחבל.

כשהפעלנו את המכשיר אהבנו את איכות התצוגה: מדובר בתצוגת LCD IPS, בגודל 5.3 אינץ' ויחס מסך לגוף של כ-70%. המסך מציג 16 מיליון צבעים ברזולוציית QHD, או 1440×2560 פיקסלים, ובצפיפות של 554ppi. בהירות המסך משביעת רצון, גם תחת אור שמש ישיר.

LG G5 Front

כל האפליקציות במסכי הבית

LG G5 מצוייד בתכונת Always-On שמציגה בכל עת את השעה, את התאריך ואת ההתראות האחרונות שהיו מופיעות בשורת ההתראות לו היינו מעירים את המכשיר. המטרה העיקרית היא לחסוך בחיי סוללה ולהימנע מלהעיר את המכשיר בכל פעם שרוצים לדעת מה השעה. כמו כן, ניתן לקבוע גם מה יוצג במסך Always-On ואפשר להגדיר במקום השעה 'חתימה' שהיא בעצם כיתוב טקסט חופשי בגופן לבחירה.

LG שיפרה בנוסף את ממשק המשתמש שלה. עכשיו מדובר ב-Optimus UX 5.0 ובהחלט מדובר בממשק שמגיב היטב ובמהירות. מלבד העיצוב המודרני ומתיחת הפנים שנערכה לכמה מהווידג'טים והתפריטים, הסירה LG, כמו אחרות לפניה, את 'מגירת האפליקציות' ועכשיו אלה מפוזרות במסכי הבית השונים. מי שרגיל לממשקים הקודמים של החברה בוודאי ירגיש בהבדל, ונראה שלא כל הלקוחות מרוצים מהשינוי.

LG האזינה לתלונות המשתמשים והפיצה בזריזות עדכון דרך אפליקציית SmartWorld המותקנת במכשיר. לאחר עדכון האפליקציה ניתן יהיה להתקין את מגירת האפליקציות שוב באמצעות הורדת התוסף LG Home & app drawer שמחזיר את הממשק למצב הדומה לזה שהיה בגרסת Optimus UX 4.0. אנחנו ניסינו ושמחנו לראות שוב את מגירת האפליקציות על מסך הבית.

עוד בחרה החברה לקדם את עולם המציאות המדומה בו לוקחים חלק גם שניים מה-'חברים': מצלמת ה-360 ומשקפי ה-VR של החברה. לכן LG שחררה לאחרונה תמונות 360 המותאמות למסך הבית. כל תזוזה של המכשיר תחשוף חלק אחר מאותו רקע וניתן להוריד רקעים מאפליקציית SmartWorld שבמכשיר, או לצלם תמונה כזאת לבד ולהגדיר אותה כרקע למסך הבית.

LG G5 Camera

זוג מצלמות מאחור

ומצילומי 360 נחזור לצילומים רגילים. טוב, לא בדיוק. כאמור, LG לא הסתפקה במצלמה אחת ובחרה לשים 2 מצלמות בגב המכשיר. האחת ראשית ואיכותית, ברזולוציית 16 מגה פיקסל ומציגה מפתח צמצם של f/1.8. האחרת, אמנם בעלת רזולוציה של 8 מגה פיקסל ומפתח צמצם של f/2.4, אך מסוגלת לצלם בזווית צילום רחבה (135 מעלות) ולכלול יותר מצולמים או נופים בתמונה. למצלמות האחוריות מייצב תמונה אופטי ופוקוס לייזר אוטומטי. אל 2 המצלמות מצטרפת מצלמת הסלפי: 8 מגה פיקסלים ומפתח צמצם של f/2.0.

ממשק הצילום מגיע בשלוש תצורות: פשוט, בסיסי וידני. הצלמים המקצועיים ימצאו עניין בממשק הידני בו ניתן להתערב במדדי הצילום השונים. כמו כן, ניתן לצלם במצב 'תמונה מוקפצת' המשלבת את זוג העדשות או מצב Multi-View המשלב את שלושתן. יש מצב ייעודי ליצירת סרטונים קצרצרים, מצב הפנורמה הוותיק וגם הילוך איטי או Time Lapse.

התמונות חדות גם בצילומי נוף וגם בצילומי תקריב, כאשר ברוב המקרים יודע המכשיר לבצע את המיקוד אוטומטית בזכות מנגנון מיקוד הלייזר. הצבעים עשירים וחיים וצילומי הלילה יצאו איכותיים יחסית, זאת גם בזכות מנגנון ה-HDR. עם זאת, פחות התרשמנו מהאיכות של התמונות שצלומו בעדשה הרחבה, כשזו, כאמור מתאימה בעיקר לצילומי נוף או לצילומי קבוצות אנשים גדולות.

חומרה וביצועים

אין ספק שקשה להרגיש שהמכשיר מועמס במקרה של LG G5, גם במשחקי תלת מימד, כמו גם בעת שימוש באפליקציות רבות במקביל, וזה קורה בזכות השימוש בערכת השבבים Snapdragon 820 של קוואלקום (Qualcomm) כאשר זו מכילה ארבעה ליבות, זוג ליבות Kryo במהירות שעון של 2.15 ג'יגה-הרץ וזוג Kryo במהירות 1.6 ג'יגה-הרץ. עוד מציע המכשיר זיכרון עבודה של 4 ג'יגה-בייט, מה שמשותף למרבית מכשירי הדגל שהושקו לאחרונה.

במבחן AnTuTu קיבל המכשיר שבדקנו 113,855 נקודות, במקום הרביעי במדד המכשירים שנבדקו באפליקציית ההשוואה המפורסמת. אפליקציית Epic Citadel מדדה תצוגה של 59 פריימים לשנייה בממוצע.

שלא תיגמר לעולם

LG מנסה כבר כמה דורות לבדל עצמה ממכשירי הדגל של המתחרות, ובעוד שהמגמה של רובן לעבור לסוללות מובנות, מתעקשת החברה לשמור על סוללה פריקה.

הפעם עשתה זאת LG עם פירוק חלקו התחתון של המכשיר, כשאל זה מחוברת בצורה מכנית סוללת 2,800 מילי-אמפר/שעה. בעת שליפת החלק התחתון, נשלפת יחד איתו גם הסוללה וניתן להפריד ביניהם באמצעות משיכתם זו מזה בחוזקה. נציין שהפעולה הזו הפחידה גם את המנוסים שביננו, שכן פיני החיבור הללו יכולים להישבר. בכל מקרה, מומלץ להיעזר בשרטוטים שבהוראות ההפעלה. כאמור, LG מאפשרת לטעון סוללה רזרבית ולהחליף בין הסוללות כשאחת תיגמר. אך אנו לא בטוחים שנעשה זאת בכל מקום או בכל סיטואציה. עדיין מדובר בפעולה מכנית שדורשת מעט ריכוז ועדינות.

מבחני השימושיות שלנו מצאו שמי שמשתמש במכשיר קצת מעל הממוצע יצליח לשרוד מהבוקר ועד הלילה מבלי להחליף סוללה, כששימוש כזה כלל ניווט של כשעה וחצי באפליקציית Waze, שימוש בווטסאפ, הרבה ביקורים בפייסבוק (Facebook), צילומי סטילס פה ושם (עם מבזק) ושעתיים של מוזיקה. משתמשים חסכנים יותר, המשתמשים קצת מתחת לממוצע, יצליחו אפילו לשרוד קצת יותר מ-24 שעות. במבחן PCMark שרדה אצלנו הסוללה 7 שעות ו-48 דקות.

וידאו: ביקורת LG G5

טלפון בהרכבה אישית

החברה השיקה עם המכשיר שני מודולים שניתן להרכיב לו וכך לשפר את הפונקציונאליות שלו: מודול המצלמה, CAM Plus, משמש כהתקן שמאפשר אחיזה נוחה יותר של המכשיר בעת צילום. הוא כולל כפתור צילום, כשחצי לחיצה מבצעת מיקוד, כפתור לכידת וידאו, גלגלת לביצוע זום וגם כפתור להפעלה מהירה של המצלמה כשהמסך ישן. הוא כולל סוללה פנימית המוסיפה עוד 1,200 מילי-אמפר/שעה ל-2,800 שכבר מגיעים עם הסוללה הראשית של המכשיר – ובסך הכל 4,000 מילי-אמפר/שעה עם מודול הסוללה.

מבחינתנו התגלה החבר המסוים הזה כאביזר שבהחלט משדרג את נוחות הצילום, אך הופך את המכשיר למסורבל וכבד. לא נוח היה להחזיק את המכשיר בכיס, שכן חלקו הפך לעבה מדי. כך גם היה קשה להשתמש בו כשהיה מונח על השולחן והרגשנו שהיינו חייבים להחזיק בו ביד בכל עת שרצינו להשתמש בו כשהמודול היה מחובר.

בנוסף הציגה LG את ה-Hi-Fi Plus, מודול נוסף שפותח בשיתוף B&O ומשפר פלאים את איכות הקול. נדגיש כי לא מדובר ברמקול, אלא יחידה המתחברת במקום החלק התחתון הנשלף. לאחר חיבור אותה יחידה אפשר לחבר אליה אוזניות ולהאזין לסאונד משופר.

lg g5 accessories

סיכום

השחקניות הגדולות בשוק הסלולר לא מוותרות לעצמן באף שנה ושוברות את הראש כיצד לחדש. נראה ש-LG עשתה זאת השנה בצורה הרחבה ביותר. הן החומרה, העיצוב, ממשק המשתמש ובעיקר ה-'חברים' גרמו לחובבי הטכנולוגיה להסתקרן מאוד בנוגע ל-LG G5.

האם החידושים יאומצו על ידי המשתמשים. עד כמה יהיו המודולים הנשלפים שימושיים? מה תהיה העמידות המכנית של הסוללה לאחר חיבורים וניתוקים חוזרים ונשנים? והאם באמת נחוצה לנו מצלמה בעלת זווית צילום רחבה? קשה לנו לענות על השאלות הללו ונצטרך להמתין ולראות כיצד המשתמשים מאמצים את החידושים. LG הודיעה כי גם תתמוך ותאפשר למפתחי צד שלישי ליצור 'חברים' נוספים למכשיר – דבר שבהחלט יהפוך אותו למעניין יותר בעתיד. אנחנו נמשיך ונעקוב.

LG G5

ה-LG G5 הוא המכשיר המתכתי הראשון מבין מכשירי הדגל של היצרנית הקוריאנית. הוא מצויד במסך 5.3 אינץ' ברזולוציית Quad HD, מצלמה כפולה בגבו, שבב Snapdragon 820 עם 4 גיגה-בייט RAM, אחסון פנימי של 32 גיגה-בייט, אפשרות להרחבה והוספת אביזרים וגם החלפת הסוללה שבהספק 2,800mAh.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.