LG G4

LG זוכה בארץ בהצלחה עצומה לעומת מצבה בשוק באופן גלובלי. זה התחיל עם ה-G2 שזכה לשיווק אגרסיבי והצליח לכבוש את לב הקהל, ואף הביא את החברה בארץ לנתח שוק דו מספרי, וזה המשיך גם עם ה-G3. האם הקסם הזה ימשיך לעבוד גם עם LG G4, מכשיר הדגל החדש של החברה? האם המכשיר החדש מספק את כל מה שחובבי הסדרה התאוו אליו, או לא? זה בדיוק מה שיצאנו לבדוק.

מסך איכותי וגב מעור

גם בדור הנוכחי של מכשיר הדגל שלה, LG ממשיכה את מה שהיא התחילה עם ה-G2 בהיבט של 'מסך גדול שמרגיש קטן', אך עם צעד קטן לאחור. LG G4 גדול במקצת מקודמו, מה שגורם לו להרגיש מעט פחות נוח כשמחזיקים אותו ביד לעומת ה-G3, אך לא מדובר במשהו קריטי. אם את ה-G3 היינו יכולים להשוות בקלות למכשיר בעל מסך של 5.1 אינץ', את ה-G4 ניתן להשוות מבחינת תחושה למכשיר עם מסך 'ישר' בגודל של 5.2 אינץ'. גם ב-G4, היצרנית הקוריאנית ממשיכה במסורת הגב הקעור והמעוגל, וכמו תמיד, זה מרגיש נוח וטבעי ביד בעת אחיזת המכשיר. בנוסף לכך, גם המסך עצמו קעור במקצת, מה שמחפה באופן מסוים על כך שמידותיו של ה-G4 קצת גדולים יותר מה-G3.

מכסה הסוללה של ה-G4 מוצע בשתי גרסאות: גרסת עור וגרסת פלסטיק. גרסת הפלסטיק מעותרת במטריצת ריבועים שמעניקה לו מראה נעים לעין, אך פחות נעימה בעת המגע ביד, ופחות עמידה בפני שריטות. מכסה העור מרגיש יותר נוח ביד ונותן למכשיר תחושה יותר יוקרתית, אך סביר להניח שלאורך זמן הוא יאבד מצבעו בעקבות לחות/זיעה של היד. כמו כן, לא היינו מהמרים שה-G4 ישרוד בשלום נפילה גם מגובה נמוך מבלי להיפגע.

מצלמה LG G4

אך בעיצוב LG G4 ישנו היבט נוסף שצריך להתייחס אליו ואלו הם החומרים שממנו עשוי המכשיר. בסך הכל, למרות שיש אפשרות לבחור מכסה עור, עדיין מדובר במעטפת פלסטיק שלא גורמת ל-G4 להרגיש כמו מכשיר פרימיום אמיתי, וזו אולי הסיבה מדוע גם יש לנו עדיין את האפשרות להחלפת סוללה. ציפינו מ-LG לעשות את קפיצת המדרגה כמו שסמסונג (Samsung) עשתה בתחום, ובכך גם ליישר קו עם אפל (Apple) ו-HTC.

2K, דור שני

ב-G3 המסך ברזולוציית ה-Quad HD הקדים את זמנו. על אף הרזולוציה והחדות הגבוהה שהובחנו היטב בסרטוני 2K, המשתמש שילם מחיר כבד בגלל יכולות אלו, מה שהתבטא בכך שהמסך הציג בעיקר צבעים קרים ולא חמים, זוויות הצפייה היו גרועות, וגם הבהירות לא הייתה ממש מנקודות הציון של המכשיר. אבל שנה עברה, ואתה גם הטכנולוגיה התקדמה. ב-G4 משתמשת LG בטכנולוגיה קניינית בשם Quantum Display, בה היא משתמשת בעיקר במסכי הטלוויזיה שלה.

התוצאה, כמובן, עומדת בציפיות: צבעי המסך עשירים ומלאי חיים ומציגים דיוק להפליא הודות למטריצת ה-RGB; זוויות הצפייה מושלמות ולא נתקלנו באיבוד ברק גם בזוויות בהן כמעט בלתי ניתן לצפות במסך; בנוסף לכל, המסך, למרות שהבהירות נשארה כמעט אותו דבר – וזה אומר שמתחת ל-50% בהירות זה כמו לכבות את המסך – מחזיר פחות אור שמש לעומת ה-G3, מה שמחפה במידה מסוימת על הבהירות הנמוכה, ומאפשר צפייה אופטימלית נוחה גם באור שמש ישיר. לא הופתענו מכמות השיפורים במסך החדש-ישן, כי זה היה ברור כשמש עוד משנה שעברה שזה מה שישופר עם ה-G4. ובכל זאת, עדיין נחמד יותר לראות את התוצאות בשטח.

ב-LG החליטו להבליט את כל נושא הסוללה, כך שהגב ניתן לפתיחה בקלות והוצאת הסוללה במידת הצורך, כמו גם הרחבה בכרטיס microSD. משהו שעד לא מזמן היה נחשב לסטנדרט, כעת מכלל מכשירי הדגל של היצרניות הגדולות, LG היא היחידה שמאפשרת זאת. כחלק מכך, היא גם מצרפת ערכת אביזרים מכובדת לרוכשים דרך היבואנית הרשמית (רונלייט) הכולל סוללה נוספת, מטען שולחני USB וקופסת נשיאה לסוללה.

אביזרים LG G4

ממשק

ממשק ה-Optimus של LG בגרסתו הרביעית לא מציג שינויים עיצוביים מרחיקי לכת לעומת הגרסה השלישית שהושקה ב-G3, אלא בעיקר התאמות גרפיות לגרסת ה-Lollipop 5.0 של אנדרואיד. כל המחוות לפתיחת ונעילת המכשיר ללא מקש ההדלקה, נעילת ה-Knock Code ומגוון נעילות ה-Smart שנתווספו עם הזמן עדיין נמצאים כאן. מסך הנעילה בנוסף לכך מציג 5 קיצורים מהירים שניתן לשנות דרך ההגדרות.

LG UX UI G4

מסכי הבית לא השתנו אף הם. במסך השמאלי, ניתן למצוא את היישומים המובנים של LG עם הדרכה לשימוש בהם, כמו ה-LG Health וטיפים חכמים לשימוש ב-G4. פס ההתראות קיבל עיצוב חדש בהשראת גרסת ה-Lollipop, והוא מכיל את שורת הקישוריות, הבהירות והווליום, שאת כולם ניתן לערוך/למחוק. גם את מקשי המגע בתחתית המסך ניתן לערוך ולשנות את סדרם, כולל האפשרות להוסיף כפתור לפתיחה וסגירה מהירה של פס ההתראות. ממשק הישומים האחרונים מעוצב גם הוא בתצורת הקרוסלה של Lollipop, שכ-LG הוסיפה מקש לסגירה מהירה של כל היישומים במכה אחת. יש גם אפשרות לפתוח שתי אפליקציות במקביל, אפשרות ותיקה ומוכרת בסדרת ה-G.

קרא עוד:  וואן פלוס: OnePlus 8 יגיע עם מסך 120Hz כסטנדרט

Snapdragon 808

LG G4 מגיע עם השבב השני בחוזקו בקולקציית השבבים של קוואלקום (Qualcomm) לשנת 2015, ה-Snapdragon 808, ויש לכך סיבה מאוד טובה. כזכור, ה-Snapdragon 810, אשר משולב ב-HTC One M9 וב-LG G Flex 2, מתחמם יתר על המידה, מה שפוגע בחוויית השימוש במכשיר וגורם לשבב לאבד מביצועיו לאחר זמן קצר בצורה ניכרת. אותה בעיית התחממות גרמה לסמסונג לנטוש את שבבי ה-Snapdragon אחרי שנתיים של שיתוף פעולה פורה, ולהתמקד במעבדי ה-Exynos מתוצרתה, כשהשנה סמסונג הצליחה להציב רף גבוה מבחינת ביצועים מה שגורם ל-Galaxy S6 להיות יותר חזק ולצרוך פחות אנרגיה, וכמובן להתחמם פחות.

החלפת סוללה LG G4

הבעיה הנ"ל, לפחות לפי השמועות, לא פסחה על LG, שהחליטה לבסוף לאמץ את ה-Snapdragon 808. ה-808 הוא משושה ליבות בטכנולוגית big.LITTLE, כאשר ארבעה הן ליבות מסוג ARM Cortex-A53 במהירות שעון של 1.44 ג'יגה-הרץ שמיועדות לשימושים פחות כבדים במכשיר, ושתי האחרות הן ARM Cortex-A57 במהירות שעון של 1.83 ג'יגה-הרץ לשימושים היותר כבדים במכשיר, כגון משחקים. מדובר בשבב שאכן פחות מתחמם מה-Snapdragon 810 ומבחינת ביצועים הוא מתקרב אליו מאוד, ואף בשימוש רגיל (פתיחת וטעינת אפליקציות, מעבר בין יישומים פתוחים, וכיוצא בכך) לא מרגישים הבדלים בין השניים ובחלק מהמקרים ה-G4 מנצח את ה-G Flex 2 או את ה-M9. אם ניקח השוואה יותר גבוהה, גם ה-G4 הצליח לתת מלחמה יפה מאוד ל-S6, מה שהפתיע אותנו מאוד, כי בתחילת הדרך חשבנו שההבדל ביניהם יהיה בהרבה יותר קיצוני. אך החיסרון הוא דווקא במעבד הגרפי (GPU).

ב-810 מצוי המעבד הגרפי Adreno 430, הנחשב לחזק ביורת שיש כיום ל-Qualcomm להציע, בהפרש ניכר מהשבבים האחרים, בעוד שב-808 נמצא ה-Adreno 418. כיאה למכשיר בעל רזולוציה גבוהה, LG G4 זקוק למעבד גרפי שיגרום למשחקים לרוץ חלק, וה-Adreno 418 אולי מציג שיפור קל מה-801 שנמצא ב-G3, אך בהשוואה ל-810, מדובר בהבדל גדול מבחינת כמות הפריימים לשנייה (FPS) במשחקים, בעיקר אם משווים את התוצאות במבחני הגרפיקה השונים ל-Galaxy S6, שלו אותה רזולוציה כמו ל-G4.

אך שאלת השאלות האם LG G4 אכן מתחמם בצורה קיצונית כמו מכשירים בעלי ה-Snapdraon 810? התשובה היא לא, אך עם מספר הסתייגויות: כשהפעלנו את יישום המצלמה, ה-G4 החל לבעור לנו בידיים, והיה פחות נעים להשתמש בו. נתקלנו בעוד מספר מקרי התחממות לא ברורים, אך במרבית הזמן המכשיר היה קר ושמיש.

ביקורות נוספות

שיחות וקישוריות

הרמקול של LG G4 מפיק עוצמה חזקה ומצוינת. מדובר ברמקול מונופוני יחיד, כך שאין לצפות לקבל איכות צלולה כמו במכשיר עם רמקולים סטראופוניים. לעומתו, האפרכסת מפיקה צליל חזק מאוד וגם במקומות רועשים לא הייתה לנו בעיה לשמוע את הצד השני בשיחה.

מבחינת קישוריות, המכשיר מצויד בכל טוב ולא חסר בו כלום: הוא תומך תמיכה מלאה ב-LTE קטגוריה 6 עם מהירות של עד 350 מגה-בייט/לשנייה (LTE Advanced או דור 4.5) וגם בכל תדרי הדור השלישי. הקישוריות הבסיסיות מגיעות בגרסאות הכי מתקדמות שלהם: ה-Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ביחד עם האופציות המגוונות שלו, DNLA, Direct ונקודת גישה חמה לשיתוף אינטרנט נמצאים. A-GPS ו-NFC גם לא נפקדים, וה-Bluetooth מגיע בתקן ה-4.1 עם צריכת אנרגיה נמוכה ופיצ'ר ה-apt-X להזרמת מוזיקה בצורה טובה יותר. ה-G4 מגיע עם חריץ הרחבת זיכרון microSD עם תמיכה עד 128 ג'יגה-בייט ו-microUSB 2.0 שיש לו גם יכולת OTG וגם SlimPort שמשמש כ-TV Out עד לרזולוציית 4K, כשניתן לקנות מתאמים כדי שהפונקציות הנ"ל יעבדו. חיישן האינפרא-אדום (IR) נמצא בצידו העליון ויש לו יישום ייעודי לשליטה בטלוויזיה, ממירים, מערכות שמע וכדומה.

מצלמה איכותית

ללא ספק, הצעד המשמעותי הגדול ביותר ש-LG עשתה ב-G4 הוא שיפור המצלמה, כשמדובר בציוד האופטיקה הכי טובה כשיש כיום בעולם הטלפונים החכמים. זה מתחיל בחיישן גדול מאוד בגודל של 1/2.6" עם 16 מגה-פיקסל, כשגודל העדשה אף הוא הורחב ל-f/1.8, מה שיכניס כ-80% יותר אור בהשוואה למצלמה שב-G3. גם מייצב התמונה האופטי שופר, וכעת הוא עובד על שלושה צירים, לעומת שניים ב-G3. מיקוד הלייזר שופר אף הוא, וכעת הוא מסוגל לזהות את האור הסביבתי, בעיקר בחדרים סגורים עם מנורות פלורסנט, בצורה טובה יותר, מה שמספק לתמונה איזון לבן משופר.

LG-G4-leather

ממשק המצלמה שופר כדי להתאים לציוד האופטי המרשים .LG G4 מציע שלושה מצבי צילום – פשוט, בסיסי וידני. הראשון הוא Point and shoot ללא אפשרויות כלשהן, האופציה הבסיסית מעניקה למשתמש את אפשרויות השליטה הרגילות ולבסוף, המצב הידני נותנת למשתמש שליטה בכל פרמטר צילום אפשרי, כמו במצלמה DSLR מקצועית.

קרא עוד:  לא ממהרת: LG הכריזה על לו"ז העדכונים ל-UX 9.0 עם אנדרואיד 10

בהשוואה ל-G3, חיישן המצלמה החדש מצלם לרוחב ביחס 16:9, כלומר התמונה הנלכדת יותר אופקית, אך פחות אנכית. השיפור באיכות התמונה לעומת ה-G3 הוא דבר ששמים לב אליו באופן מיידי. לא צריך אפילו לעשות זום לתמונה, כדי לראות שהתמונות שה-G4 מפיק ישנו טווח דינמי רחב וטוב יותר, והן כוללות כמות פרטים יפה גם בצללים, תוך כדי שמירה על חשיפה מאוזנת כדי למנוע חשיפת יתר בחלקים הבהירים של התמונה. כמובן שהיתרונות האמיתיים של כל הציוד המרשים מגיעות בעיקר במצבי הלילה, כשגם פה מורגש שיפור ניכר לעומת ה-G3.

כאשר ניכנס לרמת הפיקסל, הרזולוציה גבוהה יותר מציעה כמה יתרונות, אך כמות הפרטים שנלכדו בתמונה גבוהים יותר משיפור ה-3 מגה-פיקסלים שהוכנסו לעומת ה-G3. באופן טבעי, גם הרעש הדיגיטלי בתמונה הופחת, וגם עיבוד התמונה לאחר הצילום מצליח להעלים חלק ניכר ממנה מבלי לפגוע באיכות. גם צילומי הפנורמה, שמגיעים לעד 104 מגה-פיקסל (יותר מ-Ultra HD), נראים פנטסטי כשגם החשיפה נשארת מצוינת לאורך כל התמונה.

 photo 20150529_185527_zpsqjj7v5m1.jpg photo 20150529_150549_zpse5krvpfk.jpg photo 20150528_192905_zpscut0ciiw.jpg

לתמונות נוספות

דבר נוסף שראוי לציון היא המצלמה הקדמית (הסלפי), שהשתדרגה ל-8 מגה-פיקסלים, ואמורה להביס בקלות מצלמות קדמיות אחרות ברזולוציות נמוכות. החיישן שמצלם לרוחב בנוסף עם הרזולוציה הגבוהה מאפשר לתפוס קצת יותר מאשר את הפנים של המשתמש, כשהפעם גם הסביבה משתלבת בתמונה בצורה מושלמת.

דווקא בצילומי הוידאו לא הרגשנו שיפור משמעותי. LG G4 מסוגל לצלם ב[email protected], [email protected], הילוך איטי [email protected], כאשר אין מצב צילום ב-60 פריימים לשנייה. בכל אופן, ברזולוציה הגבוהה הוידאו נלכד ב-30 מגה-ביט קצב נתונים (bitrate) לשנייה עם קידוד אודיו סטרופוני של 156Kbps. מדובר באותם מספרים שקיימים ב-G3. אם נשווה את הנתונים ל-Galaxy S6, נגלה שבמתחרה הוידאו נלכד ב-48-ביט קצב נתונים לשנייה וקידוד אודיו של 256Kbps.

בגלל שקידוד הוידאו הוא אותו דבר כמו ב-G3, ניתן בקלות להשוות בין השניים ולשים לב שה-G4 תופס יותר פרטים בזכות החיישן הגדול יותר, מה שמעניק טווח דינמי טוב יותר ועיבוד צבעים משופר. למרות זאת, שמנו לב שסרטוני הוידאו ב-G4 רכים יותר לעומת ה-G3. חלק מהמשמעויות של זה הוא שהפריימים לא מספיק חדים. סרטוני ההילוך האיטי מאכזבים, כשהרזולוציה האמיתית היא לא 720p, אלא יותר לכיוון ה-360p. כנראה שכתר ההילוך האיטי עדיין יישאר אצל אפל (Apple).

אותה הסוללה, בפעם השלישית

נפח הסוללה ב-LG G4 לא השתנה מה-G3 שלא השתנה מה-G2. בעוד ש-G2 סיפק חיי הסוללה מצוינים, ב-G3 הם נפגעו עקב המפרט הטכני המשופר של המכשיר, כשהתקווה הייתה שב-G4 היצרנית הקוריאנית תצליח להחזיר עטרה ליושנה. ובכן, לא כך הם פני הדברים. החלק העיקרי והבעייתי ב-G4 הוא בזמן המנוחה. לא הצלחנו להבין מדוע – אולי אפשר להאשים את קוואלקום – אך המכשיר ממשיך לעבוד לא מעט גם בעת חוסר שימוש, מה שגוזל לא מעט סוללה, שזהו חסרון גדול בתחום התוכנה. גם זמני השיחה ירדו לעומת ה-G3, אך זמן הגלישה הרצופה דווקא עלה, ובסופן של דבר מדובר בזמנים ממוצעים למדי. חבל ש-LG לא הצליחה לנצח את היתרונות הטכנולוגיים שהגיעו ב-Lollipop שהיו אמורים לשפר את הסוללה. נקווה שבאנדרואיד M או בעדכון תוכנה עתידי בעיית זלילת הסוללה בעת המנוחה תיפתר גם היא.

וידאו: סקירת וידאו מלאה LG G4

סיכום

ב-2015 היצרנית הקוריאנית לא הצליחה לעשות את קפיצת המדרגה המתבקשת ונשארה באיזשהו מקום, ביחד עם HTC, עם שדרוג קל בלבד. לקוואלקום יש חלק לא מבוטל בסיפור עם השבבים הבעייתיים שהיא יצרה בשנה זו, דווקא לאחר שנתיים מוצלחות במיוחד, מה שפוגע בצורה ישירה במכשירים החכמים לשנה זו. השיפור הבולט שניתן לציין לטובה היא המצלמה, שמציגה איכות תמונות סטילס מהטובות ביותר ביחד עם ציוד אופטי עם הטכנולוגיה האחרונה, והתוצאות ניכרות בהתאם. על אף שאיכות המסך שופרה בצורה ניכרת, עדיין במדובר בשדרוג שהיה 'מובן מאליו' עוד בשנה שעברה לאחר ההשקה של ה-G3, כך שלא הופתענו בסוגיה הזו.

איכות הבניה והחומרים שממנו המכשיר מיוצר אמנם גבוהות, אך אלו לא שופרו, על אף מכסה העור שמעניק קצת יותר יוקרתיות, וקצת מצליח להשכיח את הסוגיה הזו. כמובן על כל זה מעיבה הסוללה שמציגה חיי סוללה סבירים ואף במספר תחומים נחותה לעומת ה-G3. אך ההפתעה הרבה היא דווקא טמונה במחיר, שכן כל החסרונות מתגמדים בהשוואה להפרש של ה-LG G4 אל מול המתחרים. מחירו ביבוא הרשמי, נכון להיום, הוא 3,350 שקלים, שצפוי לרדת אף יותר בהמשך, מה שכמובן נותן תמורה יותר טובה לכסף שאותו השקענו במכשיר.