כאשר גוגל השיקה את ה-Nexus 4 הדעה הרווחת הייתה כי מדובר למעשה ב-Optimus G  של LG, אבל עם מערכת הפעלה נקייה של גוגל (Google) ומצלמה עם יותר פיקסלים. החיבור המלאכותי הזה לא עשה טוב לגוגל או ל-LG. LG רצתה עם ה-G2 להוציא מפלצת של חומרה ולתת נוקאאוט ל-Galaxy S4 של של סמסונג (Samsung). גוגל מצידה רצתה לשמור את ה-Nexus 5 ברמת תמחור כלכלית כדי להצליח למכור אותו בזול ובנוסף גם להשאיר את חותמה על העיצוב, הגודל הכללי וגודל המסך.

בניגוד לדור הקודם של שני המכשירים ה-Nexus 5 וה-G2 לא ממש דומים חיצונית ולמעשה חוץ מהמעבד הם מכשירים שונים לגמרי. בארצנו הקטנטונת אלו מכשירים שעולים פחות או יותר אותו דבר ואין יום בשבוע שלא נתקלים בפורום בשאלה במי מהם לבחור.

אז במקום לענות לכל אחד בנפרד, לפניכם קרב ייחודי: ה-G2 נגד ה-Nexus 5.


חומרה ועיצוב
לא נציג בפניכם רשימות מכולת, אלא נתייחס בעיקר להבדלים. כך, המסך של ה-G2 גדול יותר, 5.2 אינץ' לעומת ה-4.95 אינץ' של ה-Nexus 5. עם זאת, ובגלל שוליים גדולים יותר, בפועל ה-Nexus גבוה יותר בצורה מורגשת. LG בהחלט עשתה מאמץ גדול למנוע שוליים כמעט לגמרי ב-G2 ואפילו העבירה את הכפתורים לגב המכשיר.

הגב של ה-G2 פלסטיקי לגמרי בסגנון של המכשירים לבית סמסונג. הגב של ה-Nexus יותר "מט" ופחות פגיע לטביעות אצבע.

המעבד פחות או יותר זהה וכנ"ל הזיכרון. שני הטלפונים מגיעים עם גרסאות של 16 או 32 ג'יגה-בייט ללא חריץ הרחבה.

ה-G2 כבד יותר באופן מורגש עם 143 לעומת 130 גרם, אבל המשקל של ה-Nexus מחולק טוב יותר לאורך כל המכשיר בגלל סוללה יותר קטנה ולכן הוא מרגיש הרבה יותר קל מאשר ה-13 גרם הבדל ביניהם. כך או כך, שניהם מלבנים שחורים אבל העיצוב של ה-G2 בהחלט יותר חדשני ויותר מעניין ואילו ה-Nexus הוא המלבן הסתמי הסטנדרטי.

הרמקול ב-G2 חזק יותר באופן מורגש. איכות השיחה טובה יותר בנקסוס מה שבהחלט חשוב. השמע באוזניות טוב יותר ב-G2.

ציון: G2 בהחלט מקבל ציון יותר גבוה על עיצוב וחומרה איכותית יותר באופן כללי.

עוד בנושא

המסך
LG היא מהמובילות בעולם מבין יצרניות המסכים, ושני הטלפונים האלו מספקים עדות מצוינת לאיכות שהיא מסוגלת להגיע אליה. למרות שזאת אותה יצרנית המסכים האלו שונים לגמרי. ב-G2 עשתה LG מאמץ גדול מאד לנסות להגיע לעומק צבעים דומה לזה שיש בטלפונים של סמסונג עם מסכי ה-AMOLED שלה מבלי להתפשר על המגרעות שיש ל-AMOLED. התוצאה מסך מרהיב עם צבעים רוויים ושחורים עמוקים וכהים. המסך של ה-G2 נראה מצוין באור השמש, והוא פשוט מסך מרהיב שגורם להגיד וואו בפעם הראשונה שמדליקים את המכשיר. מצד שני אלו שהם צלמים בנפשם קצת כועסים על הכיול האגרסיבי לטובת צבעים רוויים וכאשר מעבירים את התמונות למחשב השולחני נדרשים הרבה תיקונים.

ה-Nexus 5 כויל בדיוק בצורה הפוכה. אחרי ביקורת לא קטנה שגוגל ספגו לגבי כיול המסך ב-Nexus 4, הם התעקשו הפעם לכייל את המסך של ה-Nexus בצורה הכי מדויקת שניתן, ונראה שהפעם גם צלמים מקצועיים לא יתלוננו. התוצאה היא מסך מדויק וחד שתענוג להסתכל עליו גם בבית וגם באור השמש. הצבעים קצת קרים למי שרגיל לסמסונג או LG, אבל לא ברמה שתאכזב. כמובן שבגלל שזה מסך LCD שלא כויל בכוונה לרוויה, השחורים קצת בהירים ושחוקים, אין את הוואו פקטור שמקבלים בהדלקה כמו אצל ה-G2.

קרא עוד:  גוגל משיקה את הדור הבא של ה-SMS בארה"ב

שני הטלפונים עם רזולוציה של 1,080P מכיוון שהמסך של ה-Nexus קטן יותר אז דחיסות הפיקסלים גבוהה יותר ומקבלים חדות קצת יותר טובה. שני המסכים מעולים והבחירה ביניהם יותר עניין של טעם מפער מהותי באיכות.

ציון: שוויון עם נטייה אישית לטובת ה-G2.

vs2

מערכת הפעלה וממשק
הG2 מגיע עם ממשק עשיר בפונקציות שנראה שכולן מועתקות בחוסר בושה מוחלט מה-Galaxy S4. הממשק עמוס עם כל מיני תכונות שמרביתן לא נחוצות ולמזלו של ה-G2 המעבד האימתני שלו מחזיק את כולן ללא קושי. LG עשתה עבודה מעולה עם אפשרויות ההתאמה האישית, וניתן לווסת כמעט כל דבר מהכפתורים ועד מסך ההודעות בדיוק כמו כפי שרוצים.

ה-G2 הושק עם אנדרואיד 4.2 ושודרג לאחרונה לקיטקט 4.4.2 אחרי 7 חודשי המתנה מייגעים. ה-Nexus הושק עם קיטקט ומקבל עדכונים ראשון לפני כולם עקב היותו ה-Nexus העדכני של גוגל. ה-G2 מבזבז הרבה יותר מנפח האחסון שלו לטובת מערכת הפעלה, בעוד שה-Nexus רזה ומשאיר כמעט את כל הנפח המקורי לטובת אפליקציות, משחקים, תמונות ומוזיקה.

ה-G2 מגיע גם עם כמה בונוסי חומרה שמתבטאים בתוכנה. ל-G2 יש שלט אינפרא אדום אוניברסלי שיכול לשלוט על מכשירי חשמל בבית כמו טלוויזיה, ממיר, מגבר וכו'. ה-G2 גם מגיע עם רדיו FM שחי על אדי סוללה בגלל שהוא לא מצריך חיבור סלולרי. גם כשהסוללה על 5% עדיין ניתן להקשיב לרדיו שעות על גבי שעות.

ל-Nexus 5 משתמש במשגר Google now launcher שמאפשר פקודות קוליות במסך הבית ללא נגיעה במכשיר. בהחלט שימושי גם אם אוכל סוללה.

בסופו של דבר Nexus מול כל מכשיר זאת תמיד אותה דיכוטומיה של ממשק נקי מהיר ומינימליסטי מול היצרניות האחרות. הממשק זה הדבר שבו היצרניות מבדילות את עצמן מיצרניות אחרות ולכן הוא בדרך כלל עמוס בהמון תכונות לטוב ולרע. תכונה טובה למשל היא ה- Knock on המעולה.

ציון: ניצחון לנקסוס בגלל עדכונים מהירים, נפח אחסון גדול יותר וזמן תגובה מדהים למשתמש.

חיי סוללה
ה-G2 מגיע עם סוללה ענקית של 3,000mAh לעומת 2,300mAh ב-Nexus 5. בגלל טכנולוגיית סוללה מתקדמת יותר הפער אפילו יותר גדול ממה שהמספרים מספרים. עם ה-G2 אפשר להגיע ליומיים פעילות ללא מאמץ. ה-Nexus נותן חיי סוללה בינוניים ומטה ומחזיר חזרה לימים הגרועים בהם צריך לכבות חצי מהתפקודיות של המכשיר כדי לקבל ממנו יום מלא ללא דאגה.

ציון: ניצחון ל-G2 בפער עצום.

vs3

מצלמה
ה-G2 מגיע עם מצלמה של 13 מגה פיקסל וה-Nexus עם 8 מגה פיקסל. המצלמה של ה-G2 היא מצלמה מצוינת למרות שיש לה נטייה לגרעון כאשר צופים בתמונה בגודל מלא. בסך הכל היא מצוינת גם באור יום וגם בתאורה חלשה בבית. בתאורה חלשה המיקוד פחות מלהיב אבל שמיש.

תוכנת המצלמה של LG מעולה וכוללת המון תוכניות ואופציות לצילום ידני ואוטומטי, והמגוון בהחלט מצוין.

ה-Nexus מגיע עם תוכנה די בסיסית שהיתרון היחיד שלה הוא HDR קצת מעל הממוצע. הבעיה עם המצלמה של ה-Nexus היא שהיא לא אמינה. במצבים מסוימים התמונות יוצאות פשוט מעולה ויותר טובות מה-G2 בבדיקה במסך מלא במחשב. לעומת הפעמים האלו ביותר מחצי מהזמן התמונות יוצאות לא טוב כי התוכנה לא מחשבת נכון חשיפה ומשתמשת בערכי iso גבוהים מידי. לעיתים נראה שהתוכנה פשוט מוותרת לגמרי ויוצאות תמונות חשוכות.

קרא עוד:  הוא חוזר: מוטורולה הציגה באופן רשמי את Razr החדש

ציון: ניצחון בפער גדול ל-G2.

LG-G2נעילות, רומים ומודים למתקדמים
קהילת פיתוח של ה-G2 די קטנה. בקושי יש 2-3 רומים טובים ומודים גם מעטים ולא מלהיבים. אם בוחנים את התמיכה של הקהילה אז ה-Nexus מנצח בגדול. ל-G2, כמו לסמסונג, יש מנגנון שמנסה לגלות האם עשית רוט ואם הוא מזהה שכן אז האחריות שלך פגה. ה-Nexus באופן מובנה מאפשר גם לפתוח את הבוטלואדר ובעת הצורך להוריד את הקבצים המקוריים של גוגל, לאפס את המכשיר ולנעול מחדש את הבוטלואדר.

מניסיון רב של חברי הפורום גוגל מתקנת בעיות שבמסגרת האחריות ללא שאלות מיותרות על תוכנה אם הבעיה היא בעיית חומרה.

ציון: ניצחון גדול לנקסוס, קהילת פיתוח ענקית וכיסוי אחריות טוב ולא מתחמק.

סיכום
בעבר כל השוואה מול נקסוס הייתה מתומצתת בשתי שאלות: האם למתחרה יש סוללה נשלפת וחריץ הרחבה או לא? האם יש לו נפח אחסון גדול? במהלך השנתיים האחרונות יותר ויותר יצרניות הלכו לכיוון ההפוך, ביטלו את חריץ ההרחבה ועברו לסוללה לא נשלפת. הפערים היום כבר יותר עניין של ממשק ופילוסופיה של חופש לעומת תכונות.

לרוב האנשים המצלמה היא יותר עזר קטן להעלות תמונה של עצמם או של ארוחת הצהריים שלהם לאינסטגרם (Instagram) מאשר צילום של זיכרונות. מן העבר השני ככל שהתחביב של צילום צבר תאוצה עם הירידה במחיר של מצלמות מקצועיות, הרבה מאד אנשים שכן אוהבים לצלם קנו מצלמה רצינית וויתרו על המאבק לצלם תמונות טובות מהטלפון שלהם מלבד מקרי חירום.

ה-Nexus 5 הוא הראשון עם 32 ג'יגה-בייט בסדרה. הוא גם הראשון שיצא עם חומרה שווה לכל ספינות הדגל שהוא עומד מולם. בארה"ב ניתן לרכוש אותו בחצי מחיר, אבל למזלנו אנחנו חיים בישראל.

אם אתם חובבי רומים, רוצים לנסות כל דבר חדש של גוגל ברגע שהוא מתפרסם, ורוצים שהטלפון שלכם יהיה מהיר ובלי יותר מידי קשקושי סגנון, ה-Nexus הוא טלפון מעולה בשבילכם.

אם אתה אוהבים את כל התכונות המשוכללות של הממשק של LG שכוללים תוכנת מצלמה מעולה, שלט רחוק אוניברסלי, נגן רדיו ועוד הרבה דוגמאות מעין אלה, ה-G2 עדיף עבורכם.

הגימיקים האלו בתוספת סוללה ענקית ומצלמה טובה ואמינה יעבירו אתכם למחנה של ה-G2.

אני אישית החלפתי עם מישהו בפורום את ה-G2 שלי בעבור Nexus 5, ובינתיים אני לא ממש מרגיש שיפור בשום היבט מהותי ואני מרגיש את הדעיכה בסוללה בצורה רצינית.

בחודש הבא ייערך כנס Google I/O ושם כנראה ידברו על Android 5. שם תהיה הנקודה שבה ה-ה-Nexus אמור יהיה "להחזיר את ההשקעה". הפיתוח של אנדרואיד בשנה האחרונה מתנהל בעצלתיים והיצרניות עברו להיות המחדשות העיקריות של הפלטפורמה. לגוגל יש הזדמנות בחודש הבא להראות לנו שיש עדיין חיים וחדשנות בפיתוח של אנדרואיד. אם אתם יכולים לחכות אז הייתי בוחר ביניהם רק אחרי הכנס של גוגל.

בלי חידושים של גוגל, ה-G2 נותן חבילה יותר שלמה. קצת אבקת קסמים של גוגל וכל התמונה יכולה להתהפך.

 

הסקירה נכתבה בידי רן בר-לוי, והיא פורסמה לראשונה באתר 'מכור לטכנולוגיה'