קשה לומר ש-2013 הייתה שנה מדהימה עבור הטאבלטים. נכון, באופן כללי נותר לומר שבמשימה העיקרית שלהם, והיא האצת דחיקת רגלי ה-PC המסורתי מהשוק, הם די הצליחו, אבל מבחינות רבות אחרות, זו לא הייתה שנה של פריצת דרך משמעותית. שנה של התקדמת, כן. שנה של פריצת דרך, לא ממש. למעשה, בהיבטים רבים נראה היה שזהו שוק שנגרר אחרי שוק הטלפוניה המתקדם יותר.אם משהו חדש הופיע, הוא צץ קודם כל באיזה טלפון חכם כזה או אחר, ואז אולי הגיע גם לטאבלט שמגיע מאותה חברה. אם בכלל.

אולי אחת הסיבות לכך היא שעולם הטאבלטים עוד לא ממש מצא את נקודת האיזון שלו. רוב החברות שמייצרות טאבלטים ניסו קודם כל להגדיל את המכירות שלהן, והן אכן הגדילו, וכדי לעשות זאת הן פנו אל השוק הזול יחסית, זה שמבוסס על מסכים בגודל 7 אינץ'. ויותר מכך, הפלישה הסינית, כפי שנהוג לכנות את ההלך בו יצרניות ה-ODM הסיניות הפכו פתאום בבת אחת גם ליצרניות מותג לכל דבר, גרמה אפילו לחברות גדולות להשיק טאבלטים עם תג מחיר נמוך במיוחד. הזול הגיע לשוק הזה הרבה יותר מהר ממה שהוא הגיע לשוק הטלפונים, ובשוק בו מחפשים בעיקר זול, קצת קשה למצוא חידושים מלהיבים.

אבל כמובן שגם בשנה שאפשר לומר עליה שהיא הייתה אפילו משעממת משהו הגיעו כמה מכשירים יחסית טובים לשוק. ה-iPad Air של אפל (Apple), אותו בחרתם לטאבלט השנה במצעד הסיכום של TGspotל לשנת 2013, היה אחד מהם, כמו גם מהדורת השנה הנוכחית של ה-Nexus 7  מבית גוגל (Google). במשך תקופה ארוכה למדי הטאבלט של סוני (Sony), ה-Xperia Tablet Z, היה הטאבלט של סביבת האנדרואיד כשמעבר לתצורה יפה ומושכת הציג ביצועים גבוהים במיוחד, לפחות לעומת מה שאינו עד אליו.

ואז, ממש לקראת סוף השנה, הגיע לשולחן הבדיקות שלנו ה-G Pad, הטאבלט הרציני הראשון של LG מאז שהשוק הזה הוגדר ככזה על ידי ה-iPad, וטרף את הקלפים. אתם אמנם בחרתם בו רק למקום האחרון סדר השנתי, עם 2% בלבד, אבל זה כנראה בגלל שלא הכרתם אותו היטב בעת הבחירה.

LG אמנם לא ממש ידועה בטאבלטים שלה, אבל מצד שני, לאחרונה היא זוכה לעלייה משמעותית בחשיפה ובמכירות של בעולם הטלפונים החכמים בזכות מכשירי ה-G שלה, ועצם העובדה שהיא הצמידה את ה-G היוקרתי שלה, מבחינתה לפחות, גם לטאבלט היא בהחלט עוררה בנו ציפיות רבות לגבי הטאבלט שהונח בידינו. זו גם הסיבה שהסקירה הזו קצת כתובה ובנויה אחרת מהדרך הרגילה בה אנו מגישים לכם את הסקירות שלנו.

LG-G-Pad-8.3

ביצועים: בחרנו להתחיל בדיווח על הביצועים. ביצועים זה אמנם לא הכל, בטח בטאבלטים ובטלפונים חכמים. אבל במקרה של ה-LG Pad קשה היה שלא להתרשם לטובה ובגדול ממה שיש לו להציע בהיבט הזה. כמו שאתם יודעים, יש בדרך כלל פער גדול בין הכרזות על מעבדים ו/או מערכות על שבב ועד הרגע שמוצאים אותם בפועל במכשירים. ה-Pad של LG הוא אחד הטאבלטים הראשונים שמגיעים לשוק ומצוידים ב-Snapdragon 600 של קוואלקום (Qualcomm). גם אם זו לא המערכת על שבב החזקה ביותר שמציעה יצרנית השבבים, שמאז כבר הספיקה להכריז על ה-Snapdragon 805, היא עדיין חזקה מאוד והיא הביאה לתוצאות הטובות ביותר בהן נתקלנו עד בהיום במבחני הטאבלטים שלנו, ובפער גדול על פני המתחרים.

במה זה בא לידי ביטוי? במבחן ה-3DMark של Futuremark נתקלנו לראשונה בצמד המילים Maxed Out במבחן הרגיל. את מבחן ה-Extreme זה היה הטאבלט הראשון שהצליח לסיים בהצלחה הוא השיג 6,501 וזהו ציון שגבוה מכל מה שהוציאו כל הטאבלטים מאז שהתחלנו להשתמש בו כדי לבדוק את היכולות הגרפיות שלהם. שלא במפתיע, גם במבחן ה-OpenGL של Epic Citadel גרף ה-G Pad את המקום הראשון בקלות עם קצב של 58.5 פריימים לשנייה, כשהוא עושה זאת ברזולוציית HD מלאה (וקצת יותר למעשה). ה-Xperia Tablet Z של סוני הגיע לקצב של 56.4 פריימים לשנייה ברזולוציה דומה.

גם במבחנים הכלליים רשם לעצמו המכשיר הנוכחי שיאים חדשים. כך במבחן Antutu הוא הגיע ללא פחות מ-25,841 נקודות, כ-25% יותר טוב מהתוצאה שהשיג ה-Xperia Z Tablet מחזיק שיא הקודם, שראה גם במבחני Vellamo כיצד הטאבלט מבית LG גונב את ההצגה עם תוצאות של 2,496 נקודות במבחן ה-HTML 5 ו-766 נקודות במבחן ה-Metal.

בשורה התחתונה, לקח ה-G Pad את כל הקופה במבחנים שלנו, באופן מובהק, ונכון לכתיבת שורות אלו, מדובר בטאבלט הכי חזק שסקרנו מבין אלו שמבוססים על אנדרואיד וניתנים להשוואה זה מול זה באופן ישיר.

lg_gpad_8_3_feher_tablet_02

שימושיות: האם זה לידי בביטוי בשימושיות? בכל מה שקשור לעבודה שוטפת מול המכשיר, בהחלט. הכל עובד חלק ובאופן מושלם, כולל מעבר בין יישומים וכול ברגעים בהן פועלות מספר אפליקציות בו זמנית. גם משחקים כבדים רצו חלק מאוד, בלי כל בעיות, והגלישה באינטרנט אפילו בעוצמת חיבור בינונית הייתה מהנה ולא סבלנו מעיכובים מיותרים.

מבחינה פיזית, טאבלט עם מסך בגודל 8.3 אינץ' כבר נמצא ממש על הגבול מבחינת החזקת המכשיר ביד אחת. עם זאת, בסך הכל, נזכיר גם הפעם שאנחנו חושבים שבחלק התחתון של   סקאלת הגדלים 8 אינץ' הוא הגודל היותר הנוח לדעתנו לעבודה שוטפת. במקרה של ה-Pad המידות שלו בהחלט עוזרות להחזקתו: עובי של 8.3 "מ ומשקל של 338 גרם מבטיחים שהאחיזה תהיה יציבה בלי להקשות כמעט על היד.

הגב המתכתי של המכשיר עוזר גם הוא לאחיזה, כמו גם האלכסונים הקלים בהם הוא מסתיים בשתי הקצוות הארוכים. עם זאת, החלק העליון והתחתון של המכשיר, כמו גם החלק הקדמי, הם כבר מפלסטיק. זה לא גורע מהמראה הכללי שלו, אבל מקדימה הוא מזכיר מאוד דווקא את ה-Galaxy Tab 3 של סמסונג (Samsung) במיוחד המכשיר בצבע הלבן אותו בדקנו.

אם נחזור לשימושיות, מסך ה-IPS שלו ממש נפלא ובהיר מאוד, ובזכות הרזולוציה הגבוהה, שכאמור עומדת על 1,900×1,200 פיקסלים (מעט יותר מ-HD, מה שבא לידי ביטוי בצפיפות של כ-273 פיקסלים לאינץ'), חוויית הצפייה בתכני מדיה פשוט מרנינה את הלב. הוסיפו לכך את החיבור המוצלח והיציב לאינטרנט ואת מהירות העבודה של המכשיר, ותבינו מייד למה זה מכשיר שמאוד תאהבו בו כדי להשתמש בשירותי ה-VOD השונים שמוצעים כיום ברשת הישראלית.

מה שקצת הרס לנו את השימושיות זו המצלמה האחורית. אמנם טאבלטים אמנם מיועדים לשליפה מהירה כדי לצלם תמונות וסרטונים, אבל אנשים כן משתמשים בהם לצרכים הללו יותר ויותר. בתאורה בשמש מלאה התמונות היו סבילות, עם חשיפה סבירה וצבעים די מדויקים, אבל אפילו אז ניתן היה להבחין בחוסר חדות מלאה ובגרעיניות מסוימת באזורים כהים יותר. במיוחד התאכזבנו ממצב צילום הפנורמה. למרות ניסיונות רבים לא הצלחנו לחלץ ממנו ולא תצוגה אחת שלא סבלה מבעיות טשטוש בחיבור בין מקטעים התמונה, שלא נדבר על חוסר התאמה.

וידאו: סקירה מלאה

תוכנה: הטאבלט הגיע עם גרסה 4.2.2 של אנדרואיד (Android) ובאופן עקרוני, לצורך התפעול הבסיסי של הטאבלט, בזה גם תשתמשו מבלי ש-LG מאלצת אתכם להשתמש ביישומים אחרים רגילים. עם זאת, היא שיבצה גם את סדרת יישומי ה-Q שלה, וכאן בהחלט מדובר בתוספת חיובית ושימושית מאוד.

QPair, לדוגמה, הוא יישום שיכול להוכיח את עצמו כמאוד שימושי. הוא מאפשר לכם לבצע חיבור בלוטות' לטלפון אנדרואיד ואז לראות שיחות והודעות טקסט נכנסות. אי אפשר אמנם לענות להן, אבל כן ניתן לדחות שיחות לא חשובות כך שלא חייבים לגעת בטלפון כדי לראות מי מצלצל, או שולח הודעה, ומדוע עד שמתפנים לכך. כשי שחיבור גם אפשר להעביר, באמצעות Quick Memo, פתקים ותמונות באופן חלק בין שני המכשירים, אם יש צורך בכך.

לשיפור העבודה בריבוי עם מספר יישומים מציעה LG את Q Slide, או Slide Aside, תכונה שמאפשרת להשתמש בשלוש אצבעות כדי לעבור במהירות בין עד שלושה יישומים על ידי הזזתם הציגה במטרה לחשוף יישום אחר שנמצא מתחת, כשהחזרה ליישומים הללו מבוצעת בלחיצה אחת קלה. יותר קל ומהיר מאשר המעבר דרך בדיקת רשימת כל היישומים הפתוחים. ויש עוד תמיכה בהרבה יישומים קטנים כאלה כמו Capture Plus ללכידת תמונה של דף אינטרנט מלא, מעבר למה שמוצג על המסך, וכמובן גם Knock On , תכונה שכבר מוכרת היטב מטלפוני ה-G ומאפשרת להדליק ולכבות את המסך בנקישה קלה.

מסביב: אם לא הבנתם עד כאן, אז ה-LG G Pad הוא בהחלט מכשיר שגם נראה טוב לעין, אפילו באופן סטנדרטי שכבר התרגלנו לראות ממכשירים אחרים,לפחות במבט הקדמי – כששוב נזכיר שאנו מדברים על הגרסה הלבנה שלו כשיש גם גרסה אפורה/שחורה. מקדימה ניתן לראות שהצדדים צרים למדי, ומכיוון שהוא משתמש בכפתורי תוכנה, כל מה שרואים מקדימה מסביב למסך הה-HD זה מחוון ההתראות והמצלמה הקדמית לצד הלוגו של החברה.

הגב כאמור מתכתי ומעוצב באלכסון קל שעוזר לאחיזה. בצד ימין למעלה נמצא כפתור ההפעלה/כיבוי וכן כפתור השליטה בעוצמת הקול אותם מצאנו כקצת דקים מדי מכדי שניתן יהיה לומר שהם באמת נוחים לשימוש. הצד השמאלי נקי ואילו למעלה יש את חיבור האוזניות וה-microUSB לצורך טעינה.

מאחור רואים למעלה משמאל את העדשה של המצלמה האחורית ואת שני הרמקולים שהשיבוץ שלהם בגוף נראה ברגע הראשון מוזר: הם ממוקמים אחד מעל השני בערך בצד הימני של המכשיר. אבל מדובר בעצם ברעיון מוצלח: כמשחקים או צופים בתכני מדיה הרי מחזיקים את המכשיר לרוחב, ואז המיקום של הרמקולים הרבה יותר חשוב, בטח מאשר לעיתות בהם משתמשים בו כדי לגלוש באינטרנט או לקרוא הודעות דואר.

בסך הכל מדובר במכשיר שנראה טוב, אלגנטי ויוקרתי, והוא בהחלט מציע מעטפת נאה לביצועים הנהדרים שלו.

חומרה: והביצועים הנהדרים מגיעים, כפי שכבר הסברנו לעיל, מתצורת חומרה מרשימה מאוד. ראש וראשונה היא כמובן המערכת על שבב של קוואלקום, ה-Snapdragon 600 (או APQ8064 Pro), שמבוססת על ארבע ליבות Krait 300 במהירות 1.7 ג'יגה-הרץ ועל שבב גרפי Adreno 320. היא מגיעה יחד עם 2 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה, וזיכרון eMMC בנפח של 16 ג'יגה-בייט אותו ניתן להרחיב בעוד 64 ג'יגה-בייט, לצורך אחסון , באמצעות כרטיס microSD.

מבחינת קישוריות תומך המכשיר ב-WiFi בתקני 802.11 a/b/g/n, בבלוטות' 4.0 LE, ב-Miracast להצגת תכנים במכשירי תצוגה תואמים וגם ב-SmartShare להצגת תכנים במכשירים שתומכים ב-DLNA. יש גם GPS יחסית מדויק, וכאמור אפשר להתחבר באמצעות Q Pair לטלפונים שמבוססים על אנדרואיד 4.1 ומעלה עם הורדת היישום המתאים מ-Google Play, אך ב-LG לא מתחייבים שכל מכשיר יפעל.

המצלמה האחורית היא מצלמת 5 מגה-פיקסלים עם מיקוד אוטומטי שיכולה לצלם תמונות בגודל של עד 2,592×1,944 פיקסלים, ווידאו באיכות HD מלאה בקצב של 30 פריימים לשנייה. המצלמה הקדמית היא מצלמת 1.3 מגה-פיקסלים עם צילום וידוא באיכות של עד 720p.

המידות של הטאבלט הן 216.8×126.5×8.3 מ"מ, והוא שוקל 338 גרם, כשמשקל זה כולל גם סוללת ליתיום-פולימור,

 שאינה ניתנת להסרה, בנפח נאה של 4.600mAh. מהעבודה עם המכשיר מגלים שבשימוש רגיל, שכולל כמובן גם הפסקות לצד שימוש בוידאו ובמשחקים לעיתים, אפשר בקלות להגיע ליומיים עבודה עבור כל טעינה מלאה של המכשיר.

שורה תחתונה: ה-LG G Pad הוא טאבלט מרשים מכל הבחינות וההיבטים שלו, להוציא המצלמות. הוא נראה טוב, הוא אלגנטי והוא מתאים מאוד לשימושיים ביתיים. LG אולי אינה כוכבת בשוק הטאבלטים, בטח לא בהיבט של כמויות של מכשירים שהיא מוציאה לשוק, אבל ככניסה ראשונה משמעותית לתחום, מדובר בכניסה שבהחלט עושה רעש גדול ומוצדק.

בדי הרבה חנויות בשוק כבר אפשר למצוא את ה-G Pad במחיר של 1,580 ש"ח ופחות, ובמחיר כזה הוא בהחלט מציע תמורה לשקל גבוהה ביחס למתחריו, כל עוד אנחנו מתייחסים כמובן למכשירי מותג ולא למכשירים עלומי שם שעשו עלייה מסין.

אהבנו אותו מאוד, ואם אתם מחפשים מעין מתחרה ל-iPad Mini ולא רוצים לעבור ל-iOS אלא להישאר באנדרואיד, זה אחד הטאבלטים שכדאי לכם מאוד לכלול ברשימת הקנייה הקצרה שלכם.