עולם המציאות המדומה שאנחנו מכירים כיום החל בסוף העשור הקודם כאשר גוגל (Google) השיקה את Street View. בתחילת העשור הנוכחי המגמה קיבלה זינוק כאשר פאלמר לאקי, מייסד אוקולוס (Oculus) הציג אב טיפוס ראשון עם משקפי מציאות מדומה, שלימים שופרו לכדי משקפי ה-VR שאנחנו מכירים היום. בשנה האחרונה אנו עדים לעלייה בפיתוח מוצרים ושירותים בתחום המציאות מדומה הזמינים יותר לצרכן, והתוצאה היא סרטוני 360 מעלות ביוטיוב (YouTube) ובפייסבוק (Facebook), משקפי VR אלקטרוניים ומשקפי Cardboard של גוגל המיוצרים מקרטון ומשתמשים במסך הטלפון החכם על מנת להציע חווית מציאות מדומה. אך בצד השני של הסקאלה, בצד בו השתמשו במצלמות כדי להביא לקהל את קטעני המליאות הוירטואלית הללו, הציוד בו השתמשו היה לרוב יקר ולא ממש זמין לקהל הרחב.

אבל גם זה כבר משתנה במהירות. בקונגרס המובייל העולמי של 2016, שנערך כמו בכל שנה בברצולנה, הציגו מספר חברות 'מצלמות 360' שכבר זמינות יותר לקהל, ומאפשרות לצלם וידאו ותמונות סטילס היקפיים, לשתף אותם בפייסבוק או ביוטיוב ואף לצפות בהם במשקפי מציאות מדומה שהתלוו להשקת המצלמה. לקחנו את אחת המצלמות, LG 360 Cam, ובדקנו האם היא זו שתאפשר לצילום 360 להיכנס לתחום הצילום החובבני או שהיא תראה לנו שעדיין מדובר בתחום למקצוענים.

LG 360 Camera front

סיבוב 360

LG 360 CAM היא מצלמה קומפקטית אשר נכנסת כמעט לכל כיס. היא קלת משקל, 97 גרם בלבד, ומאוד נוחה לאחיזה ולצילום. את המכסה שלה ניתן לחבר לתחתית המצלמה על מנת להאריך את ידית האחיזה ויש לה שקע הברגה לצורך חיבור חצובה או התקנים שונים.

למצלמה שתי עדשות בעלות זווית רחבה של 206 מעלות כל אחת וחיישנים באיכות 13 מגה-פיקסל היוצרים יחדיו תמונה סטילס ברזולוציה של 16 מגה-פיקסל (5,660×2,830) או וידאו באיכות 2K. סביב המצלמה והעדשה מצויים 3 מיקרופונים המקליטים סאונד ב-5.1 ערוצים להפרדה קולות מיטבית, ובצד המצלמה נמצאים כפתור ההדלקה והכיבוי ונורית הבקרה. בתחתית המצלמה יש חריץ לכרטיס זיכרון מסוג microSD התומך בכרטיסים עד לנפח של 1 טרה-בייט, ושקע חיבור מסוג USB Type C לצורך טעינה והעברת קבצים.

למצלמה סוללה בנפח 1,200 מילי-אמפר שמספיקה ליום שלם של צילום סטילס ווידאו. כמובן שזה תלוי באופן השימוש: אם מצלמים רק וידאו, הסוללה תספיק לקצת יותר משעה צילום, כאשר אורך הצילום המקסימלי עומד על 20 דקות לכל מקטע.

LG 360 Camera sd card

לא צריך ציוד מקצועי

הצילום נעשה בצורה קלה מאוד; לחיצה על כפתור הצילום באפליקציה או לחיצה קצרה על הכפתור במרכז המצלמה לצילום סטילס או לחיצה ארוכה לצילום וידאו. כלומר, אין באמת צורך בחיבור המצלמה לטלפון דרך האפליקציה כדי לצלם, והחיבור נדרש רק לצורך העברת תמונות לטלפון ושיתופן ברשת.

המצלמה מתחברת לאפליקציה המותקנת במכשיר אנדרואיד או iPhone בקישוריות WiFi ובלוטות' במקביל. כל מה שצריך לעשות הוא להקליד את הסיסמה  – שכתובה במדריך האפליקציה – ומתחילים לצלם. האפליקציה מאפשרת למשתמש להגדיר ערכי צילום שונים כמו איזון לבן, חשיפה ורגישות לאור וכן זוויות צילום.

מלבד צילום ב-360 מעלות, ניתן לצלם בשלוש זוויות צרות יותר בעזרת עדשה אחת. את השינוי ניתן לעשות דרך האפליקציה בלבד, כאשר נורית הבקרה על המצלמה תראה באיזה זווית צילום המצלמה מוגדרת. בנוסף לכך, ניתן לראות את התמונות וסרטוני הוידאו שצולמו דרך האפליקציה, אולם יש לקחת בחשבון שעל מנת לצפות בהן, יש צורך להוריד קודם את הקבצים למכשיר הטלפון, כך שאם חשקם לצפות בקטע וידאו ארוך שצילמתם זה עתה תצטרכו להמתין זמן לא קצר עד שקובץ הוידאו יועבר למכשיר.

שיתוף חלקי

כיום, אנחנו רגילים לשתף כל תמונה או וידאו ישר באפליקציית המסרים או ברשתות החברתיות. במקרה של צילום ב-360 המצב מעט יותר מורכב. דבר ראשון, יש צורך להוריד את התמונה או הוידאו לטלפון הנייד, פעולה הנעשית ידנית ולא יכולה להתבצע אוטומטית. דבר שני, רוב הפלטפורמות בהן אנו משתפים לא תומכות בתמונות ווידאו 360 מלבד יוטיוב ופייסבוק. לכן, שיתוף באפליקציות כדוגמת ווטסאפ לא אפשרי כרגע ויש צורך להעביר לנמען אחר את הקובץ בצורה ישירה למכשיר עם אפליקציה התומכת בוידאו ותמונות 360 או בפלטפורמה תומכת כגון Google Photos. אין ספק שככול שתחום הצילום ב-360 יתקדם, כך גם התמיכה ואפשריות השיתוף יהיו קלות ודומות לאופן בו אנו משתפים קבצים כיום.

וידאו: צילום 360 מעלות בלילה

מצב 360

שני חיישני המצלמה באיכות 13 מגה פיקסל, כל אחד, יוצרים יחדיו תמונה איכותית יחסית המזכירה מאוד את מצלמות הסלפי במצלמות הסלולריות. הצבעים בתמונה די תואמים למציאות עם מעט מאוד סטייה לצבע הכחול. החשיפה טובה יחסית גם כאשר מצלמים באור יום או בתאורה מלאכותית, בתוך חדר לדוגמה, אך כמו הרבה מצלמות סלולריות, חלקים בהירים בגווני אפור עד לבן מתקבלים לרוב כ-'שרופים'.

בנוסף קיימות שתי בעיות מחיבור התמונה הנוצרת בעזרת שתי מצלמות בלבד. הראשונה נבעת מהחיבור שיוצר תמונת סטילס ב-360 שאינו מבוצע בצורה מושלמת ומורגש מאוד כאשר יש אלמנטים קרובים למצלמה. לעומת זאת, בוידאו הבעיה זו לא מורגשת כלל. השנייה, בצילום בעדשה רחבה כמו במצלמה מתקבל עיוות 'חבית' של המרחב, דבר המורגש מאוד כאשר מצלמים באזור בעל קווים ארוכים, בניינים לדוגמה.

ההקלטה ב-5.1 ערוצים משפרת את חווית השמע, אך העדר תמיכה של הרשתות החברתיות בפורמט, או העובדה כי ברוב המכשירים בהם משתמשים לצפייה יש לכל היותר זוג רמקולים, מונעים הנאה אמיתית מהאיכות ויש צורך במכשירים תומכים.

20160424_182830

20160506_123426

השורה התחתונה

LG 360 CAM היא אבולוציה ראשונה למצלמות  360 הביתיות. היא מתחברת לכל מכשיר אנדרואיד ו-iPhone בעזרת אפליקציה ייעודית, היא קטנה וקלה לשימוש, והיא אינה זקוקה לחיבור לטלפון החכם. איכות התמונה והוידאו שהיא מספקת אינה גבוהה במיוחד, ואפילו מעט רחוקה ממה שהתרגלנו היום לקבל ממצלמות סלולריות. אך למרות זאת, היא מספקת חוויה מרעננת וחדשה בכל הקשור לצילום החובבני ושיתוף חוויות אישית ברשת. המחיר 1200 ש"ח.

סקירת וידאו