הנה דבר אחד וודאי שקשור ל-ThinkPad Tablet של לנובו (Lenovo) ואפשר לקבוע בדיוק דקה אחרי שפותחים את המארז שלו: זהו טאבלט עסקי. זה מה שהוא משדר במראה, בעיצוב ובתכונות שלו, ואחרי שעובדים עמו זמן מה, גם ביישומים שמותקנים בו.

למעשה, אם תחשבו על זה, כבר מהשם יש הרגשה שזה טאבלט אחר שחורג מהממוצע שמוכרות כיום רוב החברות. ThinkPad. בדרך כלל לא צריך לומר יותר בדרך כלל. אפילו לא צריך להוסיף את שם החברה. המותג הזה, למרות שבארץ טשטשו קצת את הגבולות, הוא קודם כל מותג עסקי לכל דבר ועניין, ובלנובו, במקרה הזה, בהחלט משתמשים בו כדי להבליט את השייכות של הטאבלט הזה למשפחה הוותיקה של המחשבים הניידים, אולי אחת מהוותיקות ביותר שעדיין קיימות בשוק, ואולי הכי מזוהות, בוודאי בקרב חברות וארגונים גדולים שאליהם היא מכוונת את הטאבלט הזה.

מדוע אנחנו חורצים כך משפט כבר במילות הפתיחה של הסקירה? ובכן, הנה בקצרה כמה מהראיות שהובילו אותנו להכרעת הדין: כפתורי חומרה – בטאבלטים לשוק הצרכני החליטו לוותר על כפתורי חומרה לטובת כפתורי תוכנה בלבד? כאן, בדיוק כמו בהתחלת הדרך של הטאבלטים והטלפונים החכמים, יש ארבעה כפתורים פיזיים בחלק התחתון של הטאבלט; חרט – מתי ראיתם חרט שמוצמד למחשב? כדי להיזכר אנחנו צריכים לפשפש בזיכרוננו ולהגיע עד למחשבי הלוח, האמיתיים, לא אלו של ימינו; יציאת USB סטנדרטית – מיועדת לחיבור קליל של אביזרים חיצוניים, קרי תחנות עגינה ומקלדת; חריץ SD בגודל מלא – ברגע הראשון אולי קצת קשה להבין מה עסקי במאפיין הזה, אבל רגע אחר כך זה אפילו די ברור: אם צריך להחליף כרטיס זיכרון בשטח, האם אתם בטוחים שאתם רוצים להתחיל להתעסק עם כרטיס בגודל מיקרו?

ואלו הן הראיות שנחשפות כאמור עם רגע ההוצאה של המכשיר ממחסה המעטפת שלו. יש גם ראיות אחרות, אבל אליהן נגיע מאוחר יותר. הרי לא תרצו שנסיים את הסקירה עוד לפני שהיא התחילה?

על מבנה פיזי ויציאות: הטאבלט של לנובו מציע מסך בגודל 10.1 אינץ' עם זכוכית גרילה שמיועדת להגנה מפני שריטות, לכלוך ושאר בעיות שיכולות להזיק למסך. המסגרת מסביב עבה יחסית, כך שיש מקום להניח את האצבעות גם מבלי לגעת ישירות במסך בעת שאין צורך בכך. למטה, כמוזכר לעיל, יש ארבעה כפתורי הפעלה פיזיים שתפקידם, מימין לשמאל, הוא: מעבר לדף הראשי, חזרה לדף/יישום הקודם, פתיחת הדפדפן המובנה, ומניעת/אפשר סיבוב התצוגה. הכפתור האחרון יחסית ייחודי בנוף הטאבלטים וגם לו, אם תרצו, יש אוריינטציה עסקית – תארו לעצמכם שאתם נמצאים בשטח בשביל להציג מצגת כזו או אחרת, למשל תוכנית בנייה, ואז פתאום עם הזזת הטאבלט התצוגה מתחילה להסתובב ולשגע ולגרום לעצבים ולבזבוז זמן. כפתור מהיר כזה בתחום העסקי הוא אפילו חובה.

מקדימה למעלה אפשר למצוא את המצלמה הקדמית של הטאבלט שהיא באיכות של 2 מגה פיקסלים. המצלמה האחורית נמצאת ממש מאחוריה, והיא באיכות של 5 מגה-פיקסלים, וזה בהחלט די והותר למכשיר שצילום לא נמצא ברשימת השימושים העיקרית שלו. מאחור, בצד הנגדי למצלמה, מוצאים את החרט שממוקם בתוך החריץ המיוחד שלו. מאחור גם בולטים הכיתובים Lenovo ו-ThinkPad במיקום ובעיצוב לזה שמוצאים על כיסוי המסכים של המחשבים הניידים שמשווקים תחת המותג הזה. את שם החברה והמותג מוצאים גם מקדימה משני הצדדים של הכפתורים הפיזיים.

כפתור ההפעלה נמצא מצד ימין והוא קטן וקצת לא נוח ללחיצה, בדיוק כמו כפתורי השליטה בעוצמת הקול שנמצאים למעלה.

החיבורים העיקריים נמצאים למטה. מימין לשמאל מוצאים כניסת אוזניות סטנדרטית, יציאת HDMI, חיבור micro USB ומחבר מיוחד לתחנות עגינה. תחת מכסה, בהמשך, מוצאים את המקום בו מכניסים את כרטיס הסים עבור מי שרוצה להשתמש במכשיר גם עם חיבור 3G. בצד השמאלי מוצאים יציאת USB 2.0, שגם היא ניתנת לכיסוי שהיא לא בשימוש. יציאה זו משמשת לחיבור התקנים חיצוניים שונים, כולל מקלדת מיוחדת של לנובו אליה נתייחס בהמשך.

ההיבט הטכנולוגי: הטאבלט העסקי של לנובו מבוסס על מעבד Tegra 2 של Nvidia. זהו מעבד כפול ליבה שפועל במהירות מרבית של 1 ג'יגה-הרץ. את המעבד מלווים 1 גי'גה-בייט זיכרון עבודה, ובמודל שאנו בדקנו, 16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון (יש גם גרסאות של 32 ו-64 ג'יגה-בייט). מערכת ההפעלה היא אנדרואיד 3.1, ולא ניתן יהיה לשדרג אותה לגרסת "הקסטה".

המסך כאמור הוא כאמור בגודל 10.1 אינץ' עם ציפוי גרילה של חברת קורנינג (Corning). המסך הוא מסך TFT שמיוצר בטכנולוגיית IPS מה שמבטיח זוויות צפייה טובות במיוחד (178 מעולות) ובדרך כלל גם שמירה טובה על גווני הצבעים. הרזולוציה שלו היא 1,280×800 פיקסלים, כמו שמציעים רוב המסכים של הטאבלטים שמגיעים כיום לשוק.

המידות של הטאבלט הן 260x182x14 מ"מ, כלומר לא דק במיוחד, ובגרסה שבדקנו (גרסת ה-WiFi + 3G) משקלו 730 גרם, בדומה למשקל של רוב הטאבלטים שמצוידים במסך 10.1 אינץ', וזה אומר שהוא יחסית כבד. הסוללה היא סוללת ליתיום-פולימור בנפח של 24.1 וואט, ולפי החברה היא אמורה להחזיק עד 8.7 שעות כשהחיבור האלחוטי פעיל.

לביקורת המלאה עם מבחני ביצועים מפתיעים, היכנסו לאתר החומרה THspot.co.il

לעמוד הפייסבוק של THspot

אתר החומרה THspot