כמו בכל מחשב שאינו מוצב על השולחן באופן תמידי גם ב-ideaPad Y900 של לנובו (Lenovo) יש כפתור פונקציה שמאפשר הדממת היכולות הקישוריות האלחוטית של המחשב בזמן טיסה. במקרה של המחשב המסוים הזה, זה גרם לנו לחייך חיוך קטן, כזה שמזיז את קצה הפה ממש לרגע. קצת היה לנו קשה לראות תרחיש בו מישהו סוחב על הגב לטיסה משהו ששוקל 4.6 ק"ג לפחות, וזה עוד לפני שלוקחים בחשבון את המשקל של המטען של המחשב הזה שנראה כמו טאבלט קטן בפני עצמו, וגם שוקל בהתאם כמה מאות גרמים טובים.

בכלל קשה לומר על מחשב המשחקים האחרון שיצא בינתיים מקווי הייצור של לנובו שהוא מחשב נייד, וגם נמכר בפועל בחנויות – כן, יש עוד זמן עד שה-Legend יתחילו להימכר בפועל. הוא אולי מחשב מתנייד. כלומר, אפשר לנייד אותו מחדר לחדר בבית, והוא יכול להיות מבחינת המידות והמשקל מחשב משחקים שמספק את הצרכים של משפחה מרובת צאצאים – וזה עוד לפני שצריך לקחת בחשבון במקרים לא מעטים גם את אחד או שני ההורים – אבל זה לא מחשב שמישהו שאנחנו מכירים היה סוחב איתו ממקום למקום בתיק ייעודי או שלא. טוב, אבל אנחנו הרי לא מכירים את כולם.

מצד שני, אנחנו גם לא מחשיבים את עצמנו כשחקני מחשב מקצועניים, ואנחנו עושים עם המחשבים שלנו עוד כמה דברים שלא ממש קשורים למשחקים, אז אולי אנחנו לא ממש מבינים את ההשקעה ששחקני מחשב 'אמיתיים' מוכנים לקחת על עצמם, כולל סחיבת משקלים כבדים. ואסור גם לשכוח: מכיוון שמדובר במחשב כבד, שמצויד במסך 17.3 אינץ' – שגם כפי שתראו בהמשך מצויד בתצורה שמאוד תאהבו – צריכת החשמל שלו גבוהה, ולמרות שהוא מצויד בסוללה בנפח עבודה מרשים של 90 וואט/שעה, היא לא תספיק לכם ליותר משלוש שעות משחקים. אתם יודעים מה, קחו עוד חצי שעה. בלנובו אומרים עד 5 שעות. יכול להיות שזה יקרה, אבל רק אם לא ממש תשחקו.

המראה הנכון של ideaPad Y900

מבחינת מראה חיצוני קשה לנו להאמין שיש מישהו שיביט על ה-ideaPad Y900 ולא יחשוב שהוא מיועד למשחקים. יש כמה מוסכמות לגבי מחשבים שמיועדים למשחקים, והרבה אדום זה אחד מהם, ובמחשב הזה מוצאים את הפלסטיקים האדומים בכל המקומות הנכונים. יש גם צורה מסוימת ששחקנים מנוסים רואים בה מעין חללית של תקופת 'מלחמת הכוכבים' או 'מסע בין כוכבים' וכדומה – המשחק Privateer עושה לנו את זה יותר בהקשר הזה. תסתכלו על החצי התחתון של התמונה לעיל. לא נראה שאלו כונסי אוויר אדירים של חללית שכמובן מסומנים באור אדום כדי שתוקפים ידעו בדיוק איפה לפגוע? ובחצי העליון, הקצה האדום הזה של גב המסך עם ה-Y האדומה באמצע, במבט הזה, לא נראה כמו איזה חלון של תא הפיקוד?

מה שבטוח שרואים שמדובר במחשב מסיבי, ושני ה-'כונסים' מאחורה הם למעשה יציאות אוויר שבסופו של דבר מטרתם זהה: לעזור לשני המאווררים הגדולים שנמצאים בתוך הגוף לפלוט חום החוצה. עד כמה גדולים? עד כדי שהם רעשניים למדי אם נותנים להם לעבוד במהירות מלאה, כשזה כמובן קורה אם מרגישים שהמחשב ממש ממש מתחמם. לאורך הבדיקות שלנו, שנמשכו זמן רב למדי, כמעט ולא הפעלנו אותם, אלא רק ממש כדי לבדוק שהם פועלים מהר יותר. לאו דווקא בגלל הרעש, אלא בגלל שגם במהירות הכי גבוהה שבה עבד המחשב, לא ממש הרגשנו שיש בכך צורך. המאווררים עושים בדרך כלל את העבודה שלהם היטב. דרך אגב, יש לשים לב שכבברירת מחדל שמעבירים את המחשב למצב 'טורבו' – עוד מעט נגיע לזה – המאווררים יעברו למהירות הגבוהה שלהם כשהמחשב ירגיש שיש צורך. 

ומה קורה מסביב ל-ideaPad Y900?

כמו שאפשר לצפות במחשב בכזה גודל, ולצורך העניין המידות שלו הן 425x315x36 מ"מ, יציאות וחיבורים זה ממש לא משהו שחסר, ואפילו כצפוי במחשב שמיועד למשחקים, יש חיבור ל-HDMI וגם ל-DisplayPort מה שאומר שמה שמוכן להשקיע גם יכול לשחק עם שני מסכים. המסך של המחשב הנייד הזה הוא מסך IPS ברזולוציית FHD, ויש לו כיסוי נגד השתקפויות מה שכמובן אמור שברוב הזוויות יש הרגשה שמסתכלים במראה. אבל, שחקנים מקצועיים לא ממש מגיעים למקומות בהם ניתן לראות משהו במסך חוץ מהאויבים שמסתתרים שם בצללים של הבניין ומנסים לשים מארב.

זוויות הצפייה של המסך טובות וחדות, וגם מזווית כמעט ישרה לחלוטין לא רואים עיוותי צבעים, אבל את האמת שזה לא ממש משנה כשמדובר במחשבים למשחקים. מה שכן חשוב הוא תמיכה ב-G-Sync של NVIDIA למניעת בעיות תצוגה על ידי סנכרון קצב הרענון של המסך לקצב הצגת התמונות של כרטיס המסך.

מעבר מהיציאות הגרפיות מציע ideaPad Y900 לא פחות מ-5 חיבורי USB, שניים מהם 3.0 ואחד מהחברה של ה-2.0 הוא חיבור AlwaysOn, כל עוד הסוללה יכולה להציע משהו כמובן, ויש גם חיבור לאתרנט' עם דלת קטנה מעוצבת שפותחים כשבאמת רוצים להשתמש בכבל, ויש חריץ לכרטיס SD בגודל מלא.

קרא עוד:  בלי טובות: HarmonyOS של וואווי תתחרה בגוגל, מיקרוסופט ואפל

ומה עם רמקולים? מתברר שהם חזקים למדי, ולהפתעתנו הם גם לא צרמו כמעט עד הסוף הגבוה, אם כי היה חסר לנו מעט באס. עבור אלו שמשחקים בלי אוזניות, הם יותר מסיפקו. מדובר ברמקולים של JBL בתצורה של שני רמקולים בעוצמה של 2 וואט עם ליווי של סאבוואפר שממוקם למטה בעוצמה של 3 וואט ועם תמיכה ב-Dolby Audio Premium. ומצד השני של התמונה יש שני מיקרופונים שמחוברים זה לזה כדי לנסות להגביל את רעשי הרקע המיותרים, ובכלל, להוציא אותם מהתמונה אם אפשר.

מתחילים במקלדת, מגיעים לחומרה – תתכוננו למסע

אחד התחומים שיצרניות האביזרים לשחקני מחשב חיות ממנו הוא מקלדות מכניות, מקלדות שמוכנות להתמודדות הקשה של השחקנים שמשקיעים בנקישות ובלחיצות את כל העוצמה שיש להם אצבעות, בדרך כלל. כלומר הן צריכות להיות מאוד עמידות, ועם זאת לספק נוחות שימוש. לנובו, שידועה בעיקר בזכות איכות המקלדות של ThinkPad שמיועדות לשימוש בידי אנשים שמרבים להקליד טקסטים, שיבצה במחשב הזה מקלדת מכנית שהדבר הוודאי שאפשר לומר עליה שהיא מרעישה. היא גם מספקת מספיק ירידה כדי לעבוד עמה יחסית מהר, אבל שמגיעים עם המקש למטה, זה מרגיש קצת לא נוח ונוקשה. הריווח בין המקשים מצוין ויש מקום גם ללוח מספרים נוח, ויש אפילו עוד מקום לעמודת מקשים מיוחדת שמתחילה עם כפתור טורבו ניתן להזחה שמתחתיו יש ארבעה כפתורים שמסומנים ב-m1-m4 או לחלופין ב-y1-y4.

ארבעת הכפתורים/מקשים הללו ניתנים לתכנות דרך ממשק השליטה של לנובו, יישום שמותקן במחשב ומספק גישה לכל הדברים המיוחדים שיש למחשב להציע, כולל כאמור תכנות המקשים המיוחדים שיכולים להיות קיצורי דרך במקום להשתמש בשילוב של מקש בקרה + מקש אחר כדי לא להתבלבל באמצע משחק, ועד כדי הקלטה של מספר פעולות שמבצעים בצורת מקרו. יש מעל המקלדת המספרית גם כפתור נוסף שמסומן ב-Y שמטרתו לאפשר גישה ללוח הבקרה של המקשים המיוחדים הללו.

כן הפעם בסקירה הזו דברים משתלבים בתוך דברים ובתוך דברים, כי ככה בדיוק גם המחשב הזה עובד. ממשק השליטה של לנובו, או Lenovo Nerve Center מספק הרבה מידע על המחשב, ואתם יכולים בהצצה קלה לראות את התצורה ה-'מטורפת' של המחשב שקיבלנו לבדיקה. ובכן, מרכז השליטה הזה מספק גישה לעוד ייחודי ומעניין, ואולי לא – בהחלט אנחנו חושבים שמדובר בטעם וריח – וזה התאורה האחורית של המקלדת ולא רק שלה אלא גם של הפלסטיק שבמרכז מתחת למסך ושל הפס שמקיף את משטח העכבר, כשאפשר לקבוע 4 ערכות שימוש, שבכל אחת מהן אפשר לבחור צבעים לכל אחד משלוש האפשרויות וכן תבנית עבודה: צבע קבוע ואחיד, צבע קבוע עם הבלטה של מקשי פעולה ראשיים כמו WASD, צבע שמשתנה כמו גל ועוד כמה גרסאות שקל לזהות ברגע שלוחצים על התיבה Light Shift. אפשר גם לכבות את כל התאורות, דרך אגב. אפשר לעבור בין המצבים השונים גם על ידי לחיצה על המש Fn ומקש הרווח ביחד.

ורגע, עוד דרך אגב, משטח העכבר נהדר וההחלקה עליו מהירה ומדויקת מאוד כשסמן העכבר מגיב מצוין לכל הזזת אצבע קטנה. עם זאת, הוא עדיין לא יכול להוות תחליף לעכבר משחקים, ואנחנו גם משערים שמי שמגדיר את עצמו כשחקן מחשב, גם כך או כך יחבר אל ה-Y900 עכבר טוב, וכן יש אחד כזה גם ברשימת האביזרים שלנובו עצמה ממליצה עליהם.

ideaPad Y900 – המהרה בסביבה נשלטת

אם הספקתם להציץ למעלה, ideaPad Y900 מגיע עם המעבד Core i7-6820HK. מדובר במעבד ממשפחת ה-Skylake של אינטל (Intel) שראה אור עולם בספטמבר 2015, עם ארבע ליבות ותמיכה בעיבוד מרובה נימים, שפועל במהירות בסיסית של 2.7 ג'יגה-הרץ ומהירות טורבו של 3.6 ג'יגה-הרץ, ומיוצר בליטוגרפיה של 14 ננו-מטר. השבב הגרפי שלו הוא HD Graphics 530 והבוא תומך בעד 64 ג'יגה-בייט זיכרון DDR4 במהירות 2,133 מגה-הרץ – ואם לא שמתם לב בתמונה לעל, המכונה שאנחנו קיבלנו הגיעה עם קיבולת הזיכרון המרבית, ועל זה אפשר לומר כמובן שזה לא ממש פגע בביצועי המחשב. ממש לא.

אבל הדבר הכי מעניין במעבד הזה, ואפשר לראות רמז לכך בתמונה לעיל, הוא שמדובר במעבד ה-Skylake, לפחות מבין אלה שמיועדים לשימוש במחשבים ניידים, היחיד שפתוח להמהרה (Overclocking), ואם הוא היה מקבל את הסיומת EE הידועה מהעבר, כנראה שהייתם מזהים זאת. למעשה זהו מעבד שתמצאו במספר גדול מאוד של מחשבי משחק ניידים מהשנה האחרונה בגלל הסיבה הזאת.

בלנובו לקחו את היכולת הזו ומאפשרים לה לעבוד בסביבה מבוקרת. הזזת כפתור הטורבו כלפי מעלה מאפשרת למעבד להגיע למהירות עבודה של 4.1 ג'יגה-הרץ, ועל הנייר מדובר בשיפור משמעותי מבחינת אחוזים. במציאות לא קיבלנו שיפור של יותר מ-10% בביצועים בבדיקות שעשינו, אבל יש יאמרו שגם 10% זה הרבה.

קרא עוד:  בקרוב בכרום: שיתוף תכנים בין מכשירים שונים

הצלע השנייה של ההמהרה היא כרטיס התצוגה שמשולב במחשב, ומדובר ב-GeForce GTX 1070, ממעבדי הדור החדש של NVIDIA שמשולב במחשב עם 8 ג'יגה-בייט זיכרון בלעדי, VRAM, מסוג GDDR5. גם כאן יש לכרטיס מצב טורבו משלו שמביא את מהירות השבב הגרפי ל-1.9 ג'יגה-הרץ ואת מהירות הזיכרון ל-4 ג'יגה-הרץ, ואז במצב ההמהרה מוקפצות המהירויות הללו ל-2 ג'י'גה-הרץ ו-4.2 ג'יגה-הרץ בהתאמה. כן, בערך תוספת של 10%. כנראה שזה באמת מה שמשפיע על ביצועי המשחק של המחשב.

שאר פרטי התצורה

גם הצלע החשובה השלישית של המחשב, זו שמשפיעה לפעמים על הביצועים הכלליים אפילו יותר מהמעבד והזיכרון, משופעת כל טוב במחשב הזה, ומדובר באחסון. המחשב מגיע עם כונן 1 טרה-בייט מכני ועם כונן 1 טרה-בייט מסוג SSD בחיבור PCIe. מספיק מקום לאחסון? כנראה שכן. מספיק מקום אחסון מהיר שיכול לשמור משחקים שלמים בלי לחשוש? כן.

מבחינת קישוריות מגיע המחשב עם המודם הנחשב Killer Wireless-AC 1535 שמכיל שבב WiFi בתקן 802.11ac עם תמיכה ב-MIMO ברמה של 2×2 ושבב בלוטות' 4.0. על מערך הרמקולים סיפרנו לעיל, ולגבי המבנה של המחשב נספר שהשלדה עשויה מסגסוגת אלומיניום ושמתחת למקלדת יש משטח פלסטיק/גומי שמטרתו למנוע מהידיים המונחות להחליק בגלל זיעה שיכולה להצטבר אחרי שעות רבות של משחק.

ביצועים מבחניים

אז אחרי שפרסנו בפניכם את התצורה של המחשב, ואחרי שפרסנו בפניכם את התהליכים שעוברים עליו ואת העובדה שיש אפשרות להמהרה מוגבלת ומאובטחת, איך זה בא לידי ביטוי במבחנים? כפי שכבר סיפרנו לפני מספר פסקאות לא ראינו הבדל של יותר מ-10% בין מצב הטורבו של המחשב למצב האין טורבו, כך שבסופו של דבר החלטנו לבצע את הבדיקות במצב בו הטורבו הכי גבוה של המחשב עובד כדי לראות כמה הוא יכול לתת במצב הזה, שבו כנראה כל שחקן יבחר במשחקים עמוסי גרפיקה.

אז מה קיבלנו? באופן לא מפתיע למחשב עם מעבד שרץ בפועל במהירות של 4.1 ג'יגה-הרץ, כרטיס תצוגה עמוס כל טוב שמואץ גם הוא וכמות זיכרון שיכולה להשאיר עודף למחשבים אחרים, נתקלנו בשבירת שיאים יותר מפעם אחת לאורך הבדיקות שלנו, חוץ מזמן הסוללה – זוכרים? 3 שעות – שגם כך לא ציפינו ממנו ממש לגדולות.

כבר במבחנים של PCMark 8 מבית FutureMark ראינו מספרים שלא הכרנו בכל תבניות העבודה שבחנו. בסבב בדיקות ה-Hone הגיע ideaPad Y900 ל-4,276 נקודות, בסבב הבדיקות Work הגיע ל-3,668 נקודות ובסבב של Creative הגיע ל-4,868 נקודות. כבבדיקה הראשונה והשלישית מדובר בשבירת שיא בשיעורים של 30% ויותר, וזאת לעומת התוצאות שהשיג מחשב השיא הקודם, PX60 6QE של msi שעד לבדיקה הזו היה המחשב הטוב ביותר שבדקנו מבחינת המבחנים הסינתטיים.

במבחן Cinebench R15 הגיע המחשב במבחן ה-OpenGL לתוצאה חסרת תקדים מבחינתנו של 74.13 פריימים/לשנייה ברזולוציית FHD, ובמבחן המעבד גרדנו לראשונה את גבול ה-700 נקודות, או יותר נכון 698 כאלה. התוצאות במבחן 3DMark היו פחות מהותיות במבחנים הישנים יותר של יישום הבדיקה, עד שהגנו ל-Fire Strike שמיועד לכרטיסים החדשים יותר, ואז כבר קיבלנו תוצאה מרשימה של 12,112 נקודות, פי שלוש מהמחשב הבא ביותר במבחן הזה. גם במבחן Valley הגענו לשיא חדש של 72.6 פריימים/לשנייה בממוצע, ו-3,037 נקודות, כשזו הפעם הראשונה בה מחשב שבדקנו חוצה את קו ה-2,000 נקודות.

אז מה המסקנה? שהכותרת שנתנו נולדה בדיוק מהבדיקות הללו. מדובר במחשב שמשחק בשבילו זה פשוט משחק.

אז כן או לא?

להתעלם מתגית המחיר שמחוברת למחשב הזה? אז אם מתעלמים התשובה קלה מאוד: כן, כן וכן כל עוד הניוד הוא בתוך הבית. אנחנו בטוחים ה-ideaPad Y900 של לנובו יכול להתמודד גם עם מחשבי משחקים שולחניים, ואם רוצים אפשר בכלל לבסס עליו תחנת משחקים יוצאת מן הכלל כולל מסכים ברזולוציה שגבוהה מ-FHD כי כרטיס התצוגה פשוט יכול לספק את העבודה הנדרשת לכך.

אבל אי אפשר לחיות בעולם מנותק. בתצורה הגבוהה בה בדקנו את המחשב, לאחר שכרטיס התצוגה עודכן ל-GeForce GTX 1070, עם הכי הרבה זיכרון RAM שאפשר, ועם הכי הרבה נפח של כונני HDD ו-SSD שאפשר, ועם מעבד שניתן להמהרה המחשב הזה עולה 14,000 ש"ח וצפונה וזהב מחיר שאני בטוח שרבים מכם מסתכלים עליו ושואלים: אבל למה.

זו גם הסיבה שאנחנו לא ממש יכולים שכן להמליץ כל המחשב וגם לא בפה מלא לא. מבחינת ביצועים מדהים, קטלני, עושה את העבודה שלו כצפוי ואפילו יותר, ובאיכות גימור גבוהה שגם דואגת לסביבת העבודה והמשחק. מצד שני המחיר גם מדהים וקטלני, כך שזה בסופו של דבר מחשב נישה, שמי שיכול להרשות לעצמו את הסכום הזה, כנראה גם ייהנה ממנו מאוד.