שיאי עולם של רובוטים זה כבר לא משהו שכל כך מרגש אותנו. גם לא שיאי עולם של רבוטים ששוברים שיאי עולם של בני האנוש, אף מילה על "שליחות קטלנית". לכן כאשר רובוט שובר שיא עולם בפתרון קוביה הונגרית, כפי שדיווחנו עליו לפני מספר ימים, שהושג ע"י רובוט אחר זה כבר משהו שצריך לשים אליו לב. השיא הקודם הוחזק ע"י Cubestormer II ולמי שהספרה 2 בספרות רומאיות מוכרת הוא לא טועה, השיא הקודם נשבר נשבר כאשר הרובוט היו מורכב מחלקים של ערכת לגו משוכללת מסדרת Mindstorm שנלמדת גם במוסדות החינוך השונים, אך מה שמהווה את בקרת השליטה ובעצם ה"מוח" של הרובוט היה הגלקסי אס II עם מעבד Exynos מסוג Cortax A9 כפול ליבה בתדר של 1.2.

אז היום אנחנו קצת אחרי עידן הכפול ליבה שהיה אז מלהיב, וצמד מהנדסים, האחד מ-Arm והשני מ-Securi-Plex עבדו בזמנם החופשי במשך כ-18 חודשים על פרוייקט אישי בשם Cubestormer 3 שכל מטרתו הוא… ניחשתם נכון, לשבור את השיא הקודם שלהם שעמד על 5.35 שניות לפתרון הקוביה ההונגרית עם הגלקסי II וה-Cubestormer II. הקושי הכי גדול שלהם לפי טענתם היה האופטימזציה בשיפור המהירות של הרובוט בהתאם לטכנוגייה של המעבדים מסוג Exynos.

קצת נתונים: הגלקסי שהשתמשו בו ברובוט ה-Cubestormer 3היה סמארטפון גלקסי S4 בעל מעבד Exynos 5 Octa הכולל 8 ליבות ומתבסס על ארכיטקטורת big.LITTLE שבה 4 ליבות Cortex A15 ו-4 ליבות Cortex A7. הזמן בו הצליח הרובוט לפתור את הקובייה ההונגרית הוא 3.253 שניות שמהווה שיפור של 38% מהשיא של הגלקסי II. פתירת הקובייה נעשתה בסביבות ה-20 מהלכים ע"י שימוש במצלמת המכשיר ומגוון רכיבי הלגו של סדרת Mindstorm שכללו חלקי זרועות שהתבססו על הטכנולוגיה של Armv7. המצלמה צילמה את כל הפיאות של הקובייה ובעזרת אפליקציה מיוחדת (שאין אותה בחנות Play) פתרה את הקובייה בזמן שיא מול נציגי ההתאחדות של גינס.

השיא בהחלט מרשים אבל באותו אירוע נקבע עוד שיא, הפעם קצת מוזר יותר. הגלקסי S3 בעל מעבד Exynos 4 הכולל 4 ליבות ומתבסס על ארכיטקטורת Cortex A9 הוא היחידה הלא אנושית הראשונה בעולם (נכון להיום) שהצליחה לפתור קובייה במידות של 9X9X9. אם קובייה הונגרית סטנדרטית היא במידות 3 קוביות לרוחב, 3 קוביות לגובה, ו-3 קוביות לעומק פה מדובר על נפח שהוא פי 3 מזה. אך החישוב הוא לא "פי 3" מבחינת האפשרויות לפתרון והרובוט עבד פה קצת יותר קשה. הפעם לקח לרובוט, בעל השם המעניין MulitCuber 999, זמן של 34 דקות ו-25.89 שניות תוך כדי שהוא מבצע 725 מהלכים! אין ספק שבתחום הקוביות ההונגריות ומעבדים חכמים השמיים הם הגבול, ומה היעד הבא של שני המנדסים? כמובן לשבור את השיא הנוכחי.

מעניין איך תוצאות המבחנים ישפיעו על היריבות בין יצרנית החומרה החזקה השנייה של סמסונג, Qualcomm עם סדרת מעבדי Snapdragon שכן לא סתם כל המעבדים שהשתתפו בשיאים היו מבוססי Exynos שמובססי ארכיטקטורה של ARM וגם אחד המנדסים הראשיים בתהליך היה מחברת ARM, האם נזכה לראות את השיא נשבר עם אותו מכשיר (גלקסי S4) וארכיקטורה אחרת? האם השיא הזה ישבר גם עם הגלקסי S5 שמגיע אוטוטו? לפי הזמן שלקח בין שני סוגי הרובוטים, שארך כ-18 חודשים, סביר להניח שהרובוט הבא, Cubestormer 4 ירוץ עם ה"מוח" של הגלקסי S6.

השיא של הגלקסי S4 בקובייה המקורית:

השיא של הגלקסי S3 בקובייה בעלת נפח של 9X9X9:

 

כתב: אור קורץ