סרטון וידאו שהועלה לאתר Vimeo על ידי מדליף אנונימי חושף גרסה מיוחדת של מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android), המיועדת למכשירים זולים שאינם נחשבים ל״טלפונים חכמים״, אך עדיין מציגים יכולת להפעלת אפליקציות בסיסיות וחיבור לרשת האינטרנט. המכשיר שבסרטון הוא מבית נוקיה (Nokia) שתמונות שלו כבר הודלפו בעבר, ובין האפליקציות המודגמות עליו ניתן להבחין במפות (Google Maps), דפדפן כרום (Chrome), ואפילו הסייענית הדיגיטלית של גוגל (Google Assitant), כולן בגרסאות רזות במיוחד שהותאמו לשליטה באמצעות מקשים ולא מסך מגע.

לטענת המדליף, פרטים נוספים על המכשיר ומערכת ההפעלה צפויים להיחשף באירוע שאותו תערוך גוגל ב-15 באוקטובר. הצפי היה כי במהלך אירוע זו תחשוף גוגל את מכשירי Pixel 4 החדשים, אולם מסתבר כי לפחות חלק ממסיבת העיתונאים תוקדש גם למכשירים הנמצאים בקצה השני של הסקאלה – מכשירים זולים שעלותם צפויה לעמוד על פחות ממאה דולרים וככל הנראה לא מדובר על KaiOS עליה שמענו בעבר.

גוגל אומנם כבר מציעה פתרון מסוים בתחום זה בדמות מערכת ההפעלה Android GO, אך ישנם שווקים שבהם גם טלפונים חכמים בסיסיים אינם נגישים עבור רוב הלקוחות, ורובם נאלצים להסתפק במכשירים נטולי חיבור רשת או אפליקציות. ייתכן שגרסתה החדשה של אנדרואיד תוכל לספק פתרון עבור לקוחות אלו, עם יכולות שיראו בסיסיות להפליא למשתמשי טלפונים חכמים, אך יהיו לא פחות ממהפכה עבור תושבי מדינות בעולם השלישי שנאלצו להסתפק עד כה בהרבה פחות.