מסכי הדגמים הנוכחיים של האייפון קטנים יותר ואיכותיים פחות מכפי שאפל (Apple) הצהירה – כך טוענים שני בעלי אייפונים שהגישו תביעה נגד החברה ביום שישי, לפי דיווח של הרג'יסטר.

בתביעה, שהוגשה על ידי כריסטיאן ספונצ'יאדו מקליפורניה וקורטני דייויס מניו-יורק לבית המשפט המחוזי של צפון קליפורניה בעיר סן-חוזה, נטען כי אפל מטעה את הלקוחות באשר לגודל ולרזולוציה של מסכי המכשירים, ובכך מפרה חוקי מסחר, פרסום והגנת הצרכן.

הטענה הקלה יותר להסבר נוגעת לגודל: התובעים טוענים כי הפינות המעוגלות והמגרעת במכשירי iPhone X, Xs ו-Xs Max (אבל לא iPhone Xr, מסיבה שתבוא בהמשך) מקטינה את המסכים. כך, לדוגמה, ספונצ'יאדו מדד את המרחק בין שני קצוות מנוגדים של מכשיר iPhone X שרכש לפני כשנה, ומצא כי הוא אינו 5.8 אינץ', אלא כ-5.69 אינץ' – כ-10% פחות מכפי שטוענת אפל. בנוסף, כמובן, נטען כי המגרעת גם היא מורידה את שטח המסך, שאמור להימדד במלבן שבו הפיקסלים מגיעים מקצה לקצה, ללא "חורים".

הטענה המורכבת יותר נוגעת לאיכות המסכים: בתביעה מוסבר כי לכל מכשירי האייפון עד כה, כמו גם ל-iPhone Xr (ולכן הוא לא נכלל בתביעה), היו מסכי LCD, בהם כל פיקסל מורכב משלושה תתי-פיקסל – אדום, ירוק וכחול (RGB) המסודרים בטורים. במכשירי הדגל מסדרת X, לעומת זאת, יש מסכי OLED, בהם סידור תתי-הפיקס הוא שני טורים, שאחד מהם כולל תתי-פיקסל ירוקים ובשני משובצים לחלופין תתי-פיקסל אדומים וכחולים. אפל סופרת כל אזור המסוגל להציג את כל הצבעים כפיקסל – אבל בשיטה הזו כל תת-פיקסל נספר כחלק מכמה פיקסלים שונים, למרות שהוא לא יכול להציג ארבעה צבעים שונים בו-זמנית.

לכן, לטענת התובעים צריך לספור כל ארבעה תתי-פיקסל שלמים כפיקסל (RGBG במקום RGB). לפי המדידה הזו, ל-iPhone X, שהפרסומים מעניקים לו רזולוציה מרשימה של 2,436 על 1,125 פיקסלים, יש בפועל פחות תת-פיקסלים מ-iPhone 8, שלו מסך LCD ברזולוציה של 1,920 על 1,080 – 5.5 מיליון לעומת 6.2 מיליון. אילו היה ל-iPhone X מסך LCD ברזולוציה זהה, מספר תתי-הפיקסל שלו היה 8.2 מיליון.

השניים דורשים להכיר בתביעה שלהם כייצוגית ולחייב את אפל להחזיר את כספו של כל מי שקנה מכשיר מסדרה X ומרגיש מרומה. בנוסף הם דורשים ממנה לפצות את הלקוחות על ההטעיה וכמובן לשלם להם אישית פיצויים מוגדלים והוצאות משפט, ולהפסיק לפרסם את הנתונים המטעים לכאורה אודות מסכי האייפון.

אלא שלא בטוח שלתביעה הזו יש על מה להתבסס. סמסונג, המייצרת מסכי OLED ו-AMOLED בשיטת שני הטורים, משווקת אותם כבר שנים כאשר הרזולוציה שלהם נספרת לפי השיטה הזו, ואף אחד לא התלונן על כך, מאחר וזו השיטה הכי סבירה לספירת פיקסלים במבנה מסך כזה. לגבי הטענה על גודל המסכים – הגודל נמדד לפי בסיס המלבן שעליו נמתחים הפיקסלים של המסך. אם הפינות עוגלו – סופרים לפי הקו הישר הקיצוני ביותר במסך (כלומר: כאילו יש פינות רגילות), וגם המגרעת אינה מחוסרת מהמדידה הזו. אם היה אפשר לטעות אחרת, כל יצרניות הטלפונים כיום היו צריכות להיתבע באותה מידה על שיווק מכשירים עם מסכים מעוגלים או בעלי מגרעת. בנוסף, חשבו על שעונים חכמים: הרזולוציה שלהם נמדדת בריבוע (למשל: ל-Galaxy Watch החדש של סמסונג יש מסך "360 על 360 נקודות" – אלא שבפועל, מכיוון שהוא עגול, 360 נקודות הוא הגובה והרוחב אך ורק בציר המרכזי). לפי התביעה הזו, גם זה שקר מוחלט.