על פי בדיקה של חברת האבטחה קריפטווייר (Kryptowire), נמצא כי מספר יצרנים סיניים שיווקו מכשירים מוזלים עליהם מותקנת מראש רוגלה אשר אוספת את המידע האישי של המשתמש וזה נשלח הלאה אל שרתים הממוקמים בסין. התופעה לא מוגבלת למכשירים של ליצרנים עלומי שם אלא גם למכשירים מוכרים יותר כמו R1 HD תוצרת BLU האמריקאית שהמכשירים שלה מיוצרים בסין.

על פי הדו"ח, במהלך הבדיקה עולה כי השירותים com.adups.fota ו-com.adups.fota.sysoper, אשר שייכים ל-AdUps חברה המספקת שירותי שליחת תוכנות בדחיפה אשר הממוקמת בשנגחאי, מצפינים מידע ושולחים אותו באופן קבוע מדי 24 עד 72 שעות. המידע נשלח לשתי כתובת IP השייכות ל-AdUps. בין הנתונים שנשלחים, על פי חברת קריפטווייר, ניתן למצוא את מזהה ה-IMEI, יומן ההודעות כתובת (SMS) ותוכנן, יומן השיחות, אנשי קשר, מיקומים, כתובות IP, רשימת היישומים המותקנים ועוד.

בנוסף השירותים הללו משמשים גם כדלת אחורית, שכן יש להם הרשאות להתקין יישומים חדשים מבלי להתריע או לקבל הרשאה מהמשתמש. מהדו"ח עולה כי מדובר בשירות פולשני הרבה יותר בהשוואה לשירות ה-Carrier IQ שנמצא על מכשירים של מספר יצרנים מובלים ב-2011.

מאז פרסום ברשת, עורך דין מטעם חברת BLU ציין בפני הניו יורק טיימס כי המידע נאסף בשוגג: "זוהי חברה פרטית שעשתה טעות". בנוסף הוא ציין כי הרוגלה השפיעה על "מספר מצומצם של מכשירים תוצרת BLU" וכי החברה לא הייתה מודעת לנושא טרם פרסום דו"ח האבטחה של חברת קריפטווייר. מאז פרסום הדו"ח, לטענת BLU, הרוגלה הוסרה מרחוק על ידי עדכון תוכנה וכי נציגים של חברת AdUps הבטיחו בפני החברה כי המידע שנאסף הושמד. החברה אף העלתה לאתר החברה מדריך המאפשר לבדוק האם המכשיר שברשותכם נגוע.

קרא עוד:  כבר כאן: גוגל החלה בשחרור Android 10

בדו"ח לא פורסמה רשימת המכשירים המלאה אך כן צויין באופן נקודתי מכשיר ה-BLU R1 HD, שכן זהו של מכשיר מוזל דגם הנחשב לפופלרי בארצות הברית. המכשירים הסלולרים של המותג BLU נמכר בישראל מיוני 2014 באמצעות חברת Real Time סלולר והדגם המדובר אינו משווק בישראל.