קספרסקי (Kaspersky Lab) השיקה אתמול בישראל פתרון אבטחה בשם Kaspersky Internet Security – Multi Device כולל שאמור לספק יכולות אבטחה והגנה למשתמשים להם שילובים שונים של מחשבים ומכשירים ניידים, כולל מחשבים מבוססי חלונות, מחשבים מבוססי MacOS וכן טאבלטים וטלפונים המבוססים על מערכת הפעלה אנדרואיד (Android) של גוגל (Google). רוכשי החבילה יכולים לבחור עד שלושה או חמישה מכשירים להתקנת מערכת האבטחה, בכל הרכב שהם רוצים, בהתאם לגרסה שהם רוכשים – כך,לדוגמה, מי שברשותו שני מחשבי חלונות וטלפון אנדרואיד, יכול להתקין את הערכה בשלושת המכשירים הללו תחת קוד אחד, כמו גם מי שברשותו מחשב מקינטוש, טאבלט אנדרואיד וטלפון אנדרואיד. לכל אחת מהפלטפורמות יש את גרסת ההתקנה שלה באמצעי ההתקנה, אבל הקוד יהיה משותף לכל ההתקנות, כמו גם חלקים גדולים בפעולה של תוכנית אבטחת המידע בהתקן.

ההחלטה של החברה להשיק כך את מוצר האבטחה החדש של נובע מכך שכיום, לפי מחקר שביצעה, יש בכל משק ביתי בממוצע 5.1 מכשירים לעומת 4.7 מכשירים לפני שנה בממוצע, שהגידול נובע מתחום הטלפנים והטאלבטים לעומת ירידה במכירות, באופן כללי, של המחשבים הנייחים והניידים. כמו כן מצאה החברה ש-69% מבעלי המכשירים הניידים משתמשים כיום ברשתות WiFi ציבוריות וחינמיות כדי לגלוש באינטרנט, ו-75% משתמשים בשירותי אחסון בענן שהפכו לשירות מובן מאליו עבור רבים, ואלו שירותים שרבות בהן הסכנות.

"מה שהשתנה בתפיסה זה הניידות והנגישות למידע, אני לא חייב לשבת מאחורי שולחן כדי להתחבר לאינטרנט", אמר נועם פרוימוביץ, מנהל מעבדת קספרסקי ישראל. "אבל אם בתחום ה-PC רוב המשתמשים מגנים על עצמם בתוכנות שהם רכשו, גנבו או תוכנות חינמיות, המודעות בתחום הנייד עדיין לא קיימת.  פעם היו אומרים שמערכות מחשוב מבוססות מקינטוש ולינוקס עמידות בפני סכנת הוירוסים כי חלקן בשוק מול מחשבי חלונות זעיר, אבל כיום, עם ההתחזקות הכה משמעותית של המכשירים הניידים, אנו מתחילים לראות במערכות הללו בדיוק את אותם סוגים של התקפות ייעודיות שפעם היו שמורות רק למחשבי PC, והציבור חייב להבין שמדובר באותה רמת סיכון".

בישראל מכירות ה-PC אמנם צמחו בין החציון הראשון של 2012 לחציון הראשון של 2013 ב-13%, אך במקביל צמחו מכירות הטלפונים והטאבלטים ב-193%, כשאחוז החדירה של הטלפונים החכמים לשוק עולה מ-35% ל-57% וממצב את ישראל כאחת המדינות המובילות בעולם בשימוש בטלפונים חכמים לעומת גודל האוכלוסייה. "מספרים אלו מראים שיש צורך לתת פתרון עכשיו, באופן מיידי, לסכנות שנובעות מהשתנות השוק", הוסיף פרויומביץ.

אחד הכלים החדשים שמוצעים בחבילה הוא Safe Money שמיועד לסביבת חלונות. Safe Money הוא כלי חדשני שיוצר בעת ביצוע רכישה על ידי משתמש ארגז חול בטוח בו הוא בודק את תקינות הרשאות ה-SSL של האתר שמולו מבוצעת הרכישה במטרה להבטיח שאכן מדובר באתר בו רוצים לבצע את הרכישה, ולא אתר מזויף או אתר שההרשאות שלו נגנבו. כלי אחד, שמיועד לשימשו בחלונות ובמקינטוש, מונע ביצוע Key Logging בזמן שמתחברים לאתר חיצוני.

ערכה לשלושה התקנים של Kaspersky Internet Security – Multi Device תעלה 187 ש"ח לשנה, ואילו הערכה לחמישה מכשירים תעלה 287 ש"ח.