גוגל עומלת על הגרסה הבאה של אנדרואיד, מערכת ההפעלה שלה לפלטפורמות ניידות. אנדרואיד 5, שתיקרא Jelly Bean (סוכריית גומי) תושק בסתיו הקרוב. לפי טימותי ארמסטרונג, אנליסט במעבדת קספרסקי, גרסה חדשה לאנדרואיד היא לא הדבר הכי דחוף וחשוב עבור מיליוני משתמשי אנדרואיד בעולם – בשעה שזוהי מערכת ההפעלה הפרוצה ביותר.

"בשנה האחרונה גוגל עשתה מספר צעדים לאבטחת Play, חנות האפליקציות שלה", מסביר ארמסטרונג. "החברה גם הציעה מספר עדכוני אבטחה למערכת ההפעלה עצמה. בפועל, רוב ההתקפות על פלטפורמות ניידות עדיין מתבצעות נגד גרסאות מאוחרות של אנדרואיד 2, הנפוצה ביותר בקרב משתמשי אנדרואיד בעולם – כאילו לא ננקטו כל צעדי אבטחה שהם".

פושעי הסייבר ממשיכים לתקוף ולפרוץ מכשירי אנדרואיד משום שעל אף מאמצי גוגל, מערכות הפעלה אלו עדיין כוללות שלל נקודות תורפה שעל בסיסן נכתבות נוזקות מסוגים רבים (תוכנות ריגול, סוסים טרויאניים, נוזקות שמחברות את המכשיר לרשתות בוטים, קוד זדוני שגונב כסף דרך חיבור המשתמש לשירותי פרימיום ועוד). אנדרואיד 2.2 היתה הגרסה הראשונה שזכתה לעניין מצד מפתחי הנוזקות והווירוסים. מאז חלה גדילה אסטרונומית בהיקף הנוזקות שפותחו לפריצת מכשירי אנדרואיד, בשיעור שעוקף את פיתוח הנוזקות לכל פלטפורמה ניידת אחרת.

רבים ממשתמשי האנדרואיד עדיין מפעילים את גרסה 2.2 (22 אחוז מהם) ואחרים – את גרסה 2.3 (64 אחוז). "לגרסאות האלה אין כמעט עדכוני אבטחה ומשתמש שרוצה מערכת הפעלה מאובטחת יותר ייאלץ פשוט לקנות מכשיר חדש. זהו מצב אבסורדי לחלוטין: תארו לעצמכם מצב בו היה עליכם לקנות מחשב חדש כדי ליהנות מהעדכונים האחרונים של מיקרוסופט למערכת ההפעלה", אמר ארמסטרונג.

קרא עוד:  בקרוב ב-Gmail: תיקון שגיאות וטעויות ניסוח אוטומטי באנגלית

בתחילת פברואר, חשפה גוגל את Bouncer, כלי להגנת משתמשי גוגל Play. קשה מאוד לקבוע את מידת האפקטיביות של גוגל Bouncer היות וגוגל לא מפרסמת את שיעורי גילוי הנוזקות שלו. מספר לא מבוטל של נוזקות הצליחו להסתנן לחנות גוגל על אף הפעלת Bouncer ומזוהות בתור אפליקציות לגיטימיות.

ההאקרים מתמקדים בפריצה אל שרתי חברות התוכנה שמפתחות את היישומים – גם חברות חדשות, בהן מתמקדת גוגל בעת בדיקות אבטחה לקראת העלאת אפליקציה לחנות האנדרואיד וגם אל חברות ותיקות בעלות מאות אלפי משתמשים. מתוך כך עולה שאפילו ערוצי ההפצה הרשמיים של אנדרואיד אינם מאובטחים במאה אחוז. על מנת להגן על בסיס מערכת ההפעלה שלה, יהיה על גוגל לספק עדכוני אבטחה בצורה רציפה ל-80 אחוז ממשתמשיה, שכרגע נותרו ללא מענה.

"בסתיו הקרוב אמנם תגיע לשוק אנדרואיד 5, אולם מה שהמשתמשים צריכים באמת הם עדכוני אבטחה עבור 80 אחוז ממכשירי האנדרואיד בעולם. אורך חייה של נקודת תורפה באנדרואיד היא בשלב זה, שנים. זהו מצב בלתי נתפס לאור הפופולריות של אנדרואיד ושיעור התפוצה שלה", מסכם ארמסטרונג.