אתר Wikipedia שהוחשך

ניסיונות להתחרות בפייסבוק (Facebook) קמו ונפלו לא פעם בעבר, אך ל-WT:Social יש משהוא שלאחרות לא היה: מאחוריה עומד מייסד ויקיפדיה, ג'ימי וויילס.

הרשת החברתית פעילה כבר מעט יותר מחודש, ומהווה למעשה גלגול חדש של WikiTribune – אתר חדשות שהקים וויילס לפני שנתיים וחצי יחד עם עורכת הדין ופעילת זכויות האדם הישראלית אורית קופל. המיזם ההוא, שניסה להוות אלטרנטיבה שיתופית במתכונת ויקיפדיה לאתרי חדשות, לא הצליח, ולכן החליטו וויילס וקופל להחליף אותו ברשת חברתית לשיתוף חדשות מאתרים קיימים, שתתמקד בעידוד תוכן אמין ומקורי.

לשם כך, גולשים ברשת החברתית החדשה יכולים לשתף קישורים לכתבות, ולערוך את המידע כך שיציג מי הכותבים, מה המקור ועל אילו ראיות מבוסס הסיפור. בדרך זו, טען השבוע וויילס בראיון לפייננשל טיימס, ניתן לעודד הפצת מידע אמתי ומשמעותי, ולא רק כזה שמיועד למשוך קליקים.

רשת חברתית ללא פרסומות

"המודל העסקי של חברות המפעילות רשתות חברתיות אחרות, המבוסס על טהרת הפרסום, בעייתי – מסתבר שהמנצח העיקרי שלו הוא תוכן באיכות ירודה", הוא אמר, וציין כי כמו ויקיפדיה, האתר החדש יתבסס על תרומות, שייאספו בנפרד מאלו של קרן ויקימדיה (מפעילת ויקיפדיה).

בינתיים הצטרפו לרשת החברתית כ-50,000 משתמשים, וביומיים שעברו מאז הפרסום בפייננשל טיימס נוצרה רשימת המתנה של עוד כ-50,000 איש הממתינים לאישור ההרשמה שלהם. וויילס מכוון לעשרות ומאות מיליונים, אך לא באופן מיידי.

מי שיבחר לתרום לאתר 13 דולרים (47 שקלים) לחודש, או 100 דולרים (356 שקלים) לשנה, יקבל גישה מיידית ללא המתנה לו ולעוד 200 חברים. בנוסף, כל מי שנרשם לרשת מקבל שלושה קישורים לשיתוף – לבני משפחה, חברים ועמיתים לעבודה. כל מי שיירשם דרך אחד הקישורים יהיה באופן אוטומטי חבר של כל יתר הנרשמים דרך אותו קישור, כדי לקצר את תהליך איתור החברים לאחר ההרשמה.

הרשת מאפשרת לעקוב אחר SubWikis – מעין קבוצות ממוקדות נושאים, כמו גם אחרי תגיות. זאת בנוסף למעקב אחר הקישורים שמשתפים החברים של המשתמש, המוצגים בפיד ומסודרים לפי זמן ההעלאה, מהחדש לישן. בהמשך מתכוונים באתר לאפשר דירוג של כתבות כדי לאפשר לסיפורים איכותיים במיוחד להופיע מעל סיפורים פחות איכותיים ששותפו אחריהם.

בינתיים, אומר וויילס, כ-200 איש תרמו לפיתוח האתר, והוא לא מצפה שהאתר יהיה רווחי, אלא יכניס בערך את הסכום הדרוש לתחזוקו. עם זאת, חשוב לזכור כי הפרויקטים של וויילס ידועים ככאלה שתמיד מוצאים על מה להוציא עוד כסף ולדרוש עוד תרומות.