כמעט 8 חודשים מאז הכריזה גוגל על גרסת מערכת ה-KitKat, המוכרת במספר 4.4, ונראה כי כמעט אין שינוי בשוק מכשירי הסלולר והטאבלטים המבוססים על מערכת האנדרואיד וכי גרסת Jelly Bean עדיין שולטת.

גוגל חשפה בסוף השבוע את הדוח החודשי של תפוצת גרסאות האנדרואיד בעולם ועל פיו, גרסת ה-KitKat חולשת על 8.5 אחוזים בלבד משוק מכשירי האנדרואיד. זוהי צמיחה של מעט יותר משני אחוז בהשוואה לחודש שעבר ואולי הגרסה עם אחוזי הצמיחה האיטיים ביותר מאז שגוגל החלה את הספירה.

לעומתה, גרסת ה-Jelly Bean, הממוספרת מגרסה 4.1 ועד 4.3, חולשת על 60.8 אחוזים מהשוק, כמעט ללא שינוי בהשוואה לחודש שעבר ועיקר היורדות הן הגרסאות הישנות יותר – Ice Cream Sandwitch, הלוא היא 4.0 בעלת 13.4 אחוזים מהשוק. Honeycomb, גרסת הטאבלטים הראשונה של גוגל עם 0.1 אחוז (ללא שינוי), ו-Gingerbread שעשתה את הירידה הגדולה ביותר עם 16.2 אחוזים (19 אחוזים בחודש שעבר).

הבעיה הגדולה: חשיפה לפירצות
בעוד גוגל רצה קדימה, רוב המכשירים “תקועים” עם גרסה ישנה יותר של מערכת ההפעלה. העובדה כי רוב עבודת השדרוג נופלת על היצרניות יוצרת מצב כי מכשירים רבים לא מקבלים את השדרוג בשל חוסר הקצאת משאבים לנושא מצידם. ההפסד הוא רב, הן בצד גוגל והן בצד המשתמשים שאינם זוכים לקבל את יכולות המערכת הרבות ואינם יכולים לנצל את מכשירם בשלל התוספות האחרונות שנוספו למערכת. נוסף לכך חוסר עדכונים חושף את המכשיר לפירצות ונוזקות, כדוגמת ה-Hearbleed שהתגלה כי רוב מכשירי האנדרואיד חשופים בעת שימוש בהצפנת SSL.