JBL Flip 5
בקצרה
כרמקול נייד וקל לנשיאה Flip 5 מצליח לספק חוויה מלאה והוא גם חזק ועוצמתי יותר, ומציע איכות שמע מעולה בהשוואה לדור הקודם. אבל בדרך JBL הפשיטה ממנו כמה וכמה תכונות שחסרונן יכול להיות קריטי למדי עבור משתמשים מסוימים
אהבנו
איכות שמע מצוינת
זמן שימוש ממושך
חיבור USB-C
פחות אהבנו
אין חיבור אנלוגי
לא תומך בחיבור לרמקולים ישנים
תמיכה בתקן בלוטות' מיושן
7.5

אחד המותגים היותר מוכרים יותר בתחום הרמקולים האלחוטיים הוא ללא ספק Flip של JBL. הוא בין הפופולריים וזה בא לידי ביטוי בכך שהוא התברג בראש רשימות המכירות. אחרי ההצלחה של הדור הקודם מגיע ה-JBL Flip 5, ואם נספר כבר עכשיו את המסקנות שלנו לא תופתעו אם נאמר כי מדובר ברמקול איכותי וחזק יותר, עמיד לסביבה ועם יכולת להחזיק מעמד זמן שימוש ממושך למדי. אבל יש גם כמה דברים שלא עובדים לטובתו.

חזק ועמיד

העיצוב של JBL Flip 5 נותר כמעט זהה לזה של הדור הקודם, כך שהוא משמר את המראה הכל כך מוכר ומאפיין של הרמקולים בסדרה. הוא מעניק תחושה טובה של מוצר חזק למדי שעמיד יותר מהרגיל, כאשר ועם משקל שכ 540 גרם הוא מרגיש די נוח לנשיאה. הוא מעט יותר ארוך מקודמו ומשתרע על פני 18.1 ס"מ.

הרמקול עמיד בתקן IPX7 המספק לו שרידות מתחת למים למשך 30 דקות וכן הוא עמיד בפני נפילות. הוא נוח לאחיזה ביד, אבל יש גם שרוך המאפשר לתלות אותו במקום רצוי. אפשר לחלוטין גם פשוט להניח אותו באופן אנכי או אופקי.

את הרמקול עוטפת רשת המכסה את הדרייבר הפנימי. JBL השתמשה בנוסף בסיליקון כדי לחזק את המקומות הרגישים בדפנות. מיקום הכפתורים נותר כמעט זהה, אך שורת הכפתורים הראשית הוזזה במעט למרכז, כך שנוח יותר להחליף שירים או לשלוט בעוצמת השמע.

מאחור נמצא כפתור הכיבוי וההפעלה, וכפתור הבלוטות', כאשר מעט מתחת נמצא מד הסוללה וחיבור הטעינה. חיבור USB-C שהחליף את מחבר ה-microUSB ששובץ בדור הקודם, וזה צעד מבורך למדי. שינוי אחר הוא כי היעלמותו של כיסוי הגומי, כך שהחיבור חשוף לגמרי – וה מחייב לפני טעינת הרמקול לוודא כי המחבר יבש לגמרי.

קרא עוד:  לוג'יטק השיקה מצלמת רשת ליוצרי תוכן

כתוצאה מהסרת כיסוי החיבורים, JBL עשתה שינוי נוסף שלא בטוח שכולם יאהבו: החיבור האנלוגי בגודל 3.5 מ"מ הוסר ב-Flip 5 וזה אומר שלא ניתן לחבר אותו להתקנים חיצוניים כמו נגני מוזיקה, טלוויזיות ושאר המוצרים שאינם תומכים בבלוטות'. לטעמנו ממש חסר ואפילו די מיותר.

איכות שמע מצוינת

כפי שסיפרנו מיד בתחילת הסקירה, איכות השמע של JBL Flip 5 מצוינת. בניגוד לדור הקודם שהכיל זוג דרייברים בגודל 40 מ"מ בהספק כולל של 16 וואט, הדגם החדש מכיל דרייבר בודד 45 מ"מ בהספק של 20 וואט (RMS) – וזה אומר כי הרמקול מסוגל לספק עוצמת שמע חזקה יותר, אבל כבר ללא הפרדה סטראופונית.

זהו צעד שנוי במחלוקת שוודאי לא כולם יאהבו, וכמובן שהשאלה שנשאלת מיד היא פשוטה: השאלה איך שומעים? בבדיקה השוואתית שביצענו מול ה-Flip 4 כמעט שלא הבחנו בהבדלים. Flip 5 מצליח לספק שמע עוצמתי וחזק ובמקביל לשמור על צליל נקי ועשיר. חתימת השמע מעט חמה יותר בהשוואה לדור הקודם, וגם הבאס המופק מזוג הרדיאטורים שבדפנות הרמקול, נשמע חזק ונקי.

לטעמנו אין כאן הבדלים משמעותיים ו-JBL הצליחה לשמור על איכות שמע משובחת ואף להגביר את העוצמה בלי לפגוע במפרט השמע. הוא גם בעל טווח תדרים מעט יותר רחב (65Hz–20kHz) עם יחס אות לרעש של ≥80dB.

מכיוון שאין יותר חיבור אנלוגי, החיבור לרמקול חייב להיות אלחוטי, והוא מבוסס בלוטות'. החיבור מתבצע בזריזות יחסית על ידי לחיצה על כפתור הבלוטות' ברמקול ובחירתו מרשימת ההתקנים הגלויים בהגדרות הבלוטות' בטלפון. אין חובה להשתמש באפליקציה של החברה, כך שהוא פועל ישר מהקופסה.

אבל חבל ש-JBL החליטה להשאיר את Flip 5 עם בלוטות' בגרסה 4.2 ולא 5.0. מעבר לכך שהוא אינו תומך בתקנים מודרניים כמו AAC או aptX, גם מרחק ההתחברות קטן בהרבה. יש גם מעט השהיה בעת צפייה בתוכניות טלוויזיה ובסרטים, כצפוי בשימוש בבלוטות' באנדרואיד. עוד דבר שגילינו הוא שהמיקרופון הוסר, כך שמי שנהג להשתמש ברמקול כדיבורית או כדי להעביר פקודות קוליות יצטרך לחפש פתרון אחר וזה עוד צעד מעט מוזר: למה להסיר יכולת שכבר הייתה שם, גם אם היא לא מאוד שימושית?

קרא עוד:  וואווי הכריזה על MediaPad Pro 5G עם Kirin 990 ודור 5

מי שהשתמש באפשרות לזווג מספר רמקולים יחד לשמע היקפי יגלה כי עם Flip 5 החברה עברה לפרוטוקול חדש המכונה PartyBooster. זה אומר כי לא ניתן יהיה לחבר אליו דגמים ישנים התומכים ב-JBL Connect Plus ולא ברור מה פשר המגבלה והאם בעתיד ישוחרר עדכון שכן יאפשר זאת. הפרוטוקול החדש תומך כרגע רק ב-Flip 5 וסביר להניח שהוא יתמוך גם במוצרים העתידים לבוא.

סוללה ל-12 שעות

הסוללה של JBL Flip 5 מספיקה ל-12 שעות שימוש בעוצמה 'רגילה'. בעוצמה מרבית זמן השימוש יורד לכ-5 שעות עבודה. מדובר בסוללה בעלת קיבולת גדולה יותר של 4,300 מילי-אמפר/שעה, בהשוואה ל-3,000 בדור הקודם, וזהו זמן שימוש שבהחלט מספק לנוכח העובדה כי הרמקול צורך כעת יותר הספק.

כפי שציינו, הרמקול הנייד נטען בחיבור USB-C, וזה שינוי מתבקש למדי. בערכה לא מסופק מטען אלא רק כבל מתאים. זמן הטעינה שלו כשעתיים וחצי, שזה שעה פחות בהשוואה לקודמו. היה נחמד אם היה אפשר גם להטעין את הטלפון, ואז להשתמש ברמקול כמעין סוללה ניידת לעת הצורך.

לצד חיבור הטעינה נמצא גם מד הסוללה, שכעת מוצג כשורה מוארת שצבעה משתנה בהתאם למצב הסוללה, זאת במקום השימוש בנוריות זעירות.

השורה התחתונה

JBL Flip 5 מביא את החוויה במלואה. הוא חזק ועוצמתי יותר, מציע איכות שמע מעולה והוא עמיד למדי ונוח מאוד לשימוש. מצד שני הוא מחסיר מספר דברים שחלקם יכולים להיות קריטיים לחלק מהמשתמשים.

נראה כי בסיבוב הזה JBL בחרה להתמקד בעיקר ביכולות השמע והרמקול ופחות מסביב. אין יותר מיקרופון מובנה לשיחות, אין חיבור אנלוגי, הוא אינו מאפשר חיבור לרמקולים ישנים ואם זה משנה, זוג הדרייברים הפכו לאחד.

בשורה התחתונה JBL Flip 5 הוא עדיין רמקול מצוין שגם נותן תמורה נאה למחיר. הוא נמכר ברשת באג עם אחריות לשנתיים במחיר של 429 שקלים.