תחום האוזנית נטולות החוטים זוכה לאחרונה לעניין רב כשיצרניות רבות השיקו מוצרים שכאלה. הסוגיה על פי ג'ייברד (Jaybird), היא שהאוזניות האלחוטיות הקיימות בעלות פשרות כאלה ואחרות המונעות מהן להיות שותפות אמתיות לאימון. כדוגמה הוא זמן השימוש המועט ב-IconX של סמסונג (Samsung) או האחיזה של אוזניות ה-AirPods של אפל (Apple). החסרונות הללו, לדברי החברה, נובעות מכך שהן לא עוצבו בראש ובראשנה במחשבה על העוסקים בספורט. עבור אלו היצרנית מציעה את Jaybird RUN, דגם אוזנית נטול חוטים הראשונות של החברה, שתוכננו תחת המשפט "עוצבו על ידי רצים עבור רצים".

בנויות לאימון אינטסיבי

Jaybird RUN הן אוזנית בתצורת נטולת חוטים 'בתוך האוזן' (In-ear), תצורה המבטיחה כי אין חוט מחבר בניהן שמקפץ על העורף בזמן הריצה. את האוזנית מכניסים לתעלת האוזן והן בולטות ממנה רק במעט. גוף האוזניות עשוי פלסטיק חלק בצבע שחור כשבמרכזו כפתור שליטה בצבע לבן או שחור ועליו הסמליל של ג'ייברד. את הכפתור מקיפה טבעת כסופה אשר משמשת לא רק כאלמנט עיצובי אלא גם כאנטנה חיצונית.

למעשה, למעט הטבעת ומגעי הטעינה לא מצאנו חלקי מתכת נוספים וזאת כנראה על מנת לשמור על משקל נמוך ככל שניתן, שכן כל יחידה שוקלת רק 6.83 גרם. המשקל הקליל בצירוף פלסטיק בגימור חלק נותנים תחושה של פלסטיק זול, תחושה שלא היינו מצפים לה, ולמרות זאת לא הבחנו בתזוזה פנימית של גוף האוזניות כאשר הפעלנו עליהן לחץ.

חרף המשקל הקל, ל-Jaybird RUN ישנן מספר הפתעות בשרוול – בניגוד ליצרניות מתחרות שלא ציידו את האוזניות שלהן בעמידות בפני מים, בג'ייבירד אף הגדילו לעשות ואוזניות ה-RUN עמידות לא רק בפני נזקי מים, אלא אפילו בפני זיעה, הנחשב לעמידות אגרסיבית יותר. כך האוזניות יעמדו במשימתן בריצה ביום גשום וגם באימון אינטנסיבי ומיוזע.

ואם באימון אינטנסיבי עסקינן, מצאנו כי הן יושבות על האוזן באופן בטוח למדי, כשעל כל אוזניה מולבשת טבעת בעלת סנפיר גומי, זה שהפך סימן היכר של החברה, שתפקידו להחזיק כל אוזניה ביציבות באפרכסת האוזן. בערכה ניתן למצוא עוד שלושה סנפירים וראשי סיליקון וזאת כדי להבטיח התאמה לאוזן בכל גודל. אנו מצאנו כי עוגן זה מבטיח כי האוזניות לא יזוזו כלל במהלך האימון ומאידך לא מציק ומכאיב בזמן השימוש. גם כאשר ניסינו לגרום לאוזנית להשתחרר בעת ריצה מאומצת אלו סירבו לזוז ממקומן.

הבידוד של RUN מספק אך לא באופן מוחלט, שכן אלו לא מצוידות ביכולת לסינון רעשים. נציגי החברה הסבירו כי מדובר בבחירה מודעת וזאת כדי למנוע ניתוק מוחלט מהסביבה בעת הריצה. מבחינת עוצמת השמע מדובר באוזניות באיכות טובה אך לא הכי טובות בקטגוריה, אם משווים אותן ל-Beoplay E8. מצאנו כי בפרופיל ברירת המחדל' העוצמה הכללית אינה גבוהה מספיק והצלילים הנמוכים (הבאסים) היו מעט שטוחים. כמו כן שמחנו לגלות שעוצמה זו שניתנת להתאמה אישית באמצעות האקולייזר עליו נרחיב בהמשך.

קרא עוד:  סמסונג ו-LG עשויות להציג מסך חיצוני נייד שיוכל להתחבר לטלפונים

מבחינת זמן שימוש, אוזנית ה-RUN נמצאות ברף העליון בקטגוריה בזמן שימוש ממוצע של ארבע שעות, ולא בכדי – זהו הזמן הממוצע הנדרש כדי להשלים ריצת מרתון. בבדיקות שביצענו מצאנו כי זמן הסוללה אכן נע סביב הנתון הזה. בשימוש סביר של אימון כושר ממוצע הנמשך כשעה וחצי וכאשר עוצמת השמע מכוונת לרמה של 80 אחוז, איבדה הסוללה כ-30-35 אחוזים, דבר המצביע על זמן שימוש פוטנציאלי של יותר מארבע שעות. לעומת זאת בבדיקת מאמץ בין טעינה לטעינה, כאשר ניגנו מוזיקה בעוצמה הגבוהה ביותר וללא הפסקה עד לסיום הסוללה מצאנו כי זמן השימוש אינו חוצה את קו השלוש וחצי שעות.

כשהסוללה נגמרת אין זה אומר שצריך להמשיך להתאמן בלי מוזיקה, שכן האוזנית מגיעות עם כיסוי חכם בצורת גלולה, צורה בעייתי כאשר נושאים את הכיסוי בכיס המכנס ולא בתיק של החדר כושר. בחזית הכיסוי ישנן שלוש נורות חיווי המצביעות על הטעינה של כל אחת מהאוזנית ושל הכיסוי עצמו. את הכיסוי פותחים בעזרת כפתור קפיצי שמשחרר את הנעילה של הכיסוי, הבעיה היא שהכפתור 'רגיש' כך שלעתים מצאנו כי הכיסוי נפתח בעקבות עצם אחר שהפעיל לחץ על אותו כפתור. הערכה הבסיסית מצוידת גם בנרתיק נשיאה שככל הנראה יפתור את הסוגיה הזו.

מעבר לאחסון, הכיסוי משמש כמובן גם להטענה של האוזנית כאשר אלו לא בשימוש. זה מספק עוד שני מחזורי טעינה כך שכאשר אלו טעונים במלואם הם מספקים זמן שימוש כולל של 12 שעות. הכיסוי אף תומך בטעינה מהירה כך שחמש דקות של הטענה יספקו עד שעה של שימוש. את הכיסוי מטעינים בעזרת כבל USB המצורף אם כי התאכזבנו לגלות שבג'ייבירד בחרו עדיין להשתמש במחבר מיקרו-USB.

לרוץ למרתון עם העוזרת

החיבור של RUN עם מכשיר הטלפון נעשה באמצעות קישוריות בלוטות' בתקן 4.1, כשהאוזניות תומכות בחיבור של עוד שלושה מכשירים, כך שניתן להשתמש בהן עם התקנים נוספים כמו השעון החכם או המחשב האישי.

מבחינה טכנית אופן החיבור מתבצע באמצעות האוזניה הימינית הראשית המתקשרת עם המכשיר וזו מתקשרת עם האוזניה השמאלית המשנית באותו התקן. מצב זה גורם להשהיה בשמע, שניכר בעיקר בעת ניגון ווידאו או בעת ביצוע שיחות ווידאו. בעת ביצוע שיחות טלפון לא קיימת השהייה שכזו שכן השיחה נשמעת רק דרך האוזנייה הראשית.

קרא עוד:  סקירה: Galaxy Note 10 Lite - כמו האח הגדול עם כמה פשרות

כפי שציינו מקודם, על גבי האוזנית ממוקם גם כפתור לחיצה פיזי, המאפשר להפעיל/להשהות ניגון של מוזיקה או לענות/לנתק שיחה טלפון בעת לחיצה אחת או לדלג לשיר הבא בעת לחיצה כפולה. כפתור השליטה באוזניה השמאלית מאפשר להפעיל את שירות העזר האישי בהתאם למערכת הפעלה של המכשיר – Google Assistant בחיבור למכשירים מבוססי אנדרואיד ו-Siri במכשירי iOS. מהעוזרות ניתן לבקש לבצע פעולות כמו: קביעת עוצמת השמע, התקשרות לאיש קשר מסויים, קפיצה לכותר מסוים ועוד. מדובר ביכולת מבורכת שמאפשרת לבצע פעולות מורכבות מבלי להתעסק עם מכשיר הטלפון.

להאזין למוזיקה של החבר'ה

באוזנית ניתן להשתמש מיד עם הוצאתן מהקופסא, אך כדי ליהנות מהן באמת יש להוריד את אפליקציית Jaybird מהחנות. האפליקציה מאפשרת להרחיב את היכולות הבסיסיות כשהבולטות שבהן היא האפשרות להציג במכשירי אנדרואיד את אחוזי הסוללה של כל אוזניה, בדומה ליכולת שקיימת עם אוזנית ה-AirPods במכשירי iOS. בנוסף, ישנה יכולת להתאים את פרופיל השמע – באמצעות שימוש באקולייזר בחמש נקודות. בעזרתו הצלחנו לכוונן את פרופיל השמע לטעמנו, דבר ששיפר באופן משמעותי את איכות השמע לעומת פרופיל ברירת המחדל. בנוסף ניתן לשתף את פרופיל השמע שיצרנו או להוריד פרופילים שיצרו משתמשים אחרים, כשאלו מסודרים לפי פופולריות או סגנון המוזיקלי.

Image result for jaybird run APP

באפליקציה קיים רכיב חברתי נוסף והוא היכולת להמליץ או להאזין לרשימות השמעה של חברי הקהילה מתוך Spotify, שירות הזרמת מוזיקה שטרם זמין בישראל. רשימת ההשמעה מתחלקים על פי סגנונות מוזיקליים או על פי סוג האימון. עוד באפליקציה: ניתן לשנות את תפקוד הכפתורים, כיבוי החיווי הקולי, התראה כאשר ישנם עדכוני קשוחה זמינים לאוזנית וכן יכולת ה'מצא את האוזנית שלי' המציגות על גבי מפה את המיקום הידוע האחרון של האוזנית.

השורה התחתונה

אוזנית ה-Jaybird RUN הן שותפות מעולות לריצה: הן קלות, לא מציקות באוזן, בעלות סאונד טוב ושאינן דורשות לדאוג שהן ישתחררו מהאוזן, יירטבו בריצה או שתיגמר להן הסוללה. הן מצליחות להתחרות באוזנית של יצרניות גדולות ואף לספק מספר יתרונות בתחומים מסוימים כמו נוחות או העמידות בפני איתני הטבע.

אכן הן לא חפות מבעיות וברמת מחיר דומה ניתן לרכוש את ה-IconX של סמסונג אשר כוללות יכולות נוספות כמו איסוף נתונים ביומטריים או זיכרון פנימי לאחסון מוזיקה, אך נראה שבג'ייבירד וויתרו התוספות ונשארו ממוקדים על להצטיין ביכולות הבסיסיות. באותה נשימה עדיין ישנן סוגיות שהיינו שמחים כמו עוצמת שמע חזקה יותר ושיפור באיכות החומרים.

מחירן הוא 899 שקלים או 179 דולרים.