אם אתם חובבי ספורט המחפשים אוזניות, וודאי נתקלתם בשם Jaybird (ג'ייבירד). החברה מייצרת אוזניות ספורט לתחום הפרימיום. היא מתמקדת בעיקר בחווית השימוש ובחופש מכבלים. אחרי Jaybird X2 שהושקו אשתקד וזכו לשבחים וביקורות חיוביות, היא הציגה לאחרונה את Jaybird Freedom (ג'ייבירד פרידום) שהושקו גם בישראל ותוכננו רגע לפני שהחברה נרכשה בידי לוג'יטק (Logitech). פרימיום זה תמיד סימן למחיר גבוה. כך זה היה עם ה-X2 וכך גם עם Freedom. האם גם הפעם מדובר באוזניות ספורט שמצדיקות את תג המחיר שלהן?

מצליחות לחדש

בדומה ל-X2, גם Freedom נראות טוב ומשדרות מראה יוקרתי. יש אפילו קווי דמיון, כי ג'ייבירד שומרת על אותו קו עיצוב לאורך השנים האחרונות, כלומר אוזניות אלחוטיות עם חוט המקשר ביניהן לצד הקפדה על איכות גימור גבוהה ונוחות שימוש יוצאת דופן. למעשה, העיצוב הוא אולי סמל הסטטוס של החברה.

עם זאת Jaybird Freedom קטנות באופן משמעותי מהדור הקודם. עוד דבר שבלט הוא השלט הגדול יחסית, לאוזניות עצמן, שיושב בדיוק באמצע החוט. השלט הוא גם הסיבה להקטנה המשמעותית של האוזניות עצמן: החברה השכילה להעביר את הסוללה מבית האוזניות לשלט. מלבד זאת, מורגש פה השימוש הרב במתכת במקום מפלסטיק. לפי החברה השימוש בחלקי מתכת ב-Freedom אינו מפחית מאיכות הסאונד, ואף משפר אותו.

את האוזניות ניתן ללבוש בשתי דרכים. החברה מכנה אותן Universal Over/Under Secure Ear-Fit System. בפועל זה אומר אוזניות בתוך האוזן (In Ear) שאפשר להשתמש בהן גם ללא אטמי סיליקון, אם רוצים בכך, או לחלופין להשתמש בקשת ששומרת על יציבותן בתנוך האוזן גם בעת פעילות ספורטיבית. באריזה יש ארבעה זוגות של קשתות במידות שונות וכן שישה זוגות של מתאמי סיליקון. בנוסף צירפה ג'ייבירד לאריזה גם נרתיק נשיאה קומפקטי כדי שניתן יהיה לקחת את האוזניות לכל מקום. כמו כן, ניתן גם להתאים את אורך החוט המקשר על ישי שימוש במהדק קטן שניתן לתפוס בגב החולצה, וכן שני כפתורים קטנים שמיועדים לקצר את החוט כך שיישב בדיוק על צוואר המשתמש ללא תזוזות מיותרות.

jaybird-freedom-fit

התאמת האוזניות לאוזן דרשה מאיתנו מעט הסתגלות. חשוב לוודא כי הקשתות נמצאות בדיוק בכיוון ובזוויות המתאימות מכיוון שהן מוכנסות ישירות לאוזנו של המשתמש. לנוחיות המשתמשים, צירפה ג'ייבירד חוברת הסברים בכתב וכן ניתן להציץ באתר של החברה לצפייה בסרטוני וידאו המסבירים במדויק את תהליך ההתאמה. לאחר שסיימנו את תהליך ההתאמה, האוזניות ישבו באוזן היטב, לא הורגשו כמעט כלל והיו נוחות גם בשימוש ממושך במהלך היום.

סאונד מרשים

אופן קישור האוזניות האלחוטיות למכשיר פשוט למדי. כל שנדרשנו לעשות הוא לבצע חיפוש אחר התקנים בקישוריות הבלוטות' של המכשיר שלנו, ללחוץ במשך כ-4 שניות על לחצן ההפעלה האמצעי בשלט, והאוזניות הוצגו ברשימה. כל מה שנותר הוא רק לבחור אותן, וזהו למעשה. אם רוצים אפשר לצמד את האוזניות לשני מכשירים תומכים במקביל.

את כל הטכנולוגיה של האוזניות דחסה החברה לתוך השלט, ולהפתעתנו, התוצאה היא איכות קול משובחת מאוד, הרבה יותר גבוהה משל אוזניות ספורט אחרות שהתנסינו עימן. הבסים מורגשים היטב, הצליל נקי וחד, עוצמת השמע גבוהה והאטימה שהן מספקות היא מצוינת ומצליחה להעלים היטב את רעשי הרקע, במיוחד בעת אימון בחוץ. בהקשר הזה, יש להעריך את עבודתה של היצרנית שכן לא מורגש כלל שמדובר באוזניות אלחוטיות.

ערכת אוזניות jaybird freedom

האוזניות מלוות באפליקציה בשם MySound למכשירי אנדרואיד ו-iOS כאחת. בעזרת האפליקציה ניתן לשלוט בעוצמת הבסים ובאקולייזר בעזרת תבניות מוכנות מראש כמו רוק, סימפוניה ועוד. כן ניתן ליצור תבנית מותאמת להעדפות ההאזנה. השינוי מורגש בצורה מיידיית, והוא נשמר באוזניות עד לשינוי הבא.

שלט רב תכליתי

השלט של Jaybird Freedom משמש גם כמיקרופון לביצוע שיחה. יש לבצע לחיצה בודדת על כפתור המענה/ניתוק השיחה. יש עוד כמה פונקציות. כך, לדוגמה, ניתן לבצע חיוג חוזר למספר האחרון בעזרת לחיצה כפולה על הכפתור האמצעי, להפעיל את העוזרת האישית בטלפון באמצעות לחיצה ארוכה על אותו לחצן, לדלג קדימה ואחורה ברשימות ההאזנה בעזרת לחיצה כפולה על כפתורי המינוס והפלוס, לענות לשיחה ממתינה, להשתיק, להחזיק ועוד. כמו כן ניתן לקבל דיווח על מצב הסוללה עם לחיצה בודדת על כפתור המינוס או הפלוס בשלט.

jaybird-freedom-red

האוזניות מבטיחות עד 4 שעות שימוש רצופות, שזה סביר ביותר לאימון ספורט אבל לא לשימוש במשך יום שלם. כדי להתגבר על המכשול,החברה צירפה גם סוללה ניידת הנצמדת לשלט בחלקו התחתון, מה שמבטיח 4 שעות שימוש נוספות. את הסוללה הניידת ניתן להטעין בנפרד עם כבל ה-USB המצורף, כשניתן גם להטעין את האוזניות עצמן ואת הסוללה הניידת במקביל.

לסיכום

Jaybird Freedom הן אוזניות שאינן מיועדות למשתמשים שאינם מגדירים את עצמם כספורטיביים, שכל רצונם הוא לענות לשיחות עם ידיים חופשיות ולהאזין מוזיקה מפעם לפעם. לצורך זה יש לא מעט אוזניות בטווח מחירים נמוך בהרבה. הן כן עונות על הצרכים של ספורטאים המעוניינים להאזין למוזיקה מהמכשיר שלהם ללא תלות בחוטים. אלו הן ללא ספק בין אוזניות הספורט האלחוטיות הטובות שהתנסינו עימן, אם לא הטובות שבהן. הן קטנות מאוד, נוחות לשימוש, אינן נופלות מהאוזן והסאונד פשוט משובח ומצוין. מחירן עומד על 899 שקל. לא זול, אבל אם משווים אותן ל-Gear X של סמסונג (Samsung) הנמכרות במחיר דומה, זה מקובל בהחלט.