ההכנות לקראת יציאה מהבית לצורך תרגול כושר גופני כוללת כיום כמה היבטים טכנולוגיים. יצאתם לריצה? קפצתם לביקור בחדר הכושר? כנראה שלקחתם איתכם גם זוג אוזניות בכדי להנעים את האימון המפרך באמצעות מוזיקה. לאחרונה, באופן גובר והולך, מלווים את האימון טלפון חכם בכיס, צמיד חכם על היד וזאת מעבר לאזניות באוזניים. פתאום האימון מסורבל. מה עושים?

בדיוק לשאלה הזו מנסות כמה יצרניות לתת תשובה בדמות השקה של אוזניות אלחוטיות שיחסכו חלק מהמכשירים האחרים, כולל חיישן למדידת קצב פעימות הלב דרך האוזן. אלה מתחברות באמצעות הבלוטות' לאפליקציית כושר ייעודית וצמיד הכושר החכם הופך למיותר. הוסיפו לכך את העובדה, שהאוזן היא המקום האידאלי למדידת דופק – ולא תבינו איך לא חשבו על זה קודם.

ג'אברה (Jabra), שמוכרת זה שנים בשוק הישראלי עם מוצרי הבלוטות' שלה, השיקה לאחרונה בארץ את Sport Pulse: אוזניות ספורט אלחוטיות הכוללות מד דופק מובנה. לקחנו את האוזניות לסיבוב ואלו המסקנות מהבדיקה שערכנו.

מה בקופסה
הקופסה של ה-Sport Pulse קומפקטית ונפתחת בצורה המזכירה ספר. לאחר שפותחים את המכסה העליון, שנסגר עם תפס מגנטי יוקרתי, נגלה לעינינו תחת כיסוי פלסטי שקוף זוג האוזניות. מאחוריהן נמצאת הניירת הטכנית וקוד רישום המוצר לצורך הפעלתו הראשונית. זוג האוזניות, המחוברות זו לזו באמצעות חוט, נכנסות לאוזנו של המשתמש (In Ear). על החוט המחבר ישנו מיקרופון, שבב NFC וכפתורי בקרה. מתחת לזוג האוזניות, בקופסת קרטון מלבנית, מופיע נרתיק קשיח מבחוץ ומרופד מבפנים המעוצב בצבעי המותג (שחור-צהוב) ומכיל בתוכו רפידות לאוזן, מתאמי EarWing עליהם נרחיב בהמשך, תפסי התאמה וכבל microUSB לצורך טעינת המוצר.

כדי לממש את הפוטנציאל שמוצע על ידי האוזניות, צריך להשתמש באפליקציית  Jabra Sport Life. לאחר ההורדה צריך לבצע הורדה נוספת של אפליקציית Jabra Service ולהקיש את קוד ההפעלה המצורף לערכה. מסע ההתקנות לא הסתיים עדיין, כי מהר מאוד מתקבלת המלצה להוריד גם את Jabra Sound הכוללת נגן מוזיקה ומשתמשת במעבד דולבי (Dolby) כדי לספק חוויית שמע מיטבית.

הפעלנו את האוזניות וביצענו צימוד ראשוני עם המכשיר הסלולרי. נציין כי תקשורת הבלוטות' עם המכשיר הייתה יציבה במיוחד, גם כשקצת חרגנו מתחום הקליטה הרשמי שהוא עשרה מטרים. ניתן לבצע התאמה מהירה עם האוזניות באמצעות חיישן ה-NFC, אם קיים כזה במכשירכם: באמצעות החלקת המיקרופון בסמוך לגב הטלפון יתבצע צימוד של האוזניות, ובאמצעות החלקה נוספת יתבצע ניתוק.

סאונד
חשוב לזכור כי בראש ובראשונה נועדו האוזניות ללוות פעילויות ספורט, וככאלה אין הן נותנות את אותו מענה לו אפשר לצפות מאזניות אולפן מקצועיות. עם זאת גילינו סאונד לא רע: ההבחנה בין כלי הנגינה השונים ובין צלילים גבוהים ונמוכים הייתה טובה מאוד. הבידוד עם העולם החיצון לא מושלם, אך בהחלט מספק, ובמקרה הזה כדאי שהספורטאים לא יהיו מנותקים לגמרי מן הסובב אותם. ג'אברה מציעה לשפר את איכות הצליל באמצעות אפליקציית הבית שכבר הזכרנו, Jabra Sound, והשיפור מורגש היטב בזכות אלגוריתם הדולבי. עם זאת, הרגשנו עיוות קל מאוד של הצלילים כשהגברנו את הסאונד לעוצמת המקסימום.

קרא עוד:  אוזניות AirPods Pro החדשות של אפל הגיעו לישראל

השתמשנו באוזניות גם כדיבורית בלוטות' עבור שיחות טלפון. בדקנו את האוזניה במספר מקומות: באימון שערכנו במסלול הליכה לצד כביש סואן ובהליכה לעבודה ברחוב תל-אביבי טיפוסי. גם בשימוש במכשיר ה-Note 2 של סמסונג וגם בשימוש ב-iPhone 6 התאכזבנו כשהאנשים מעברו השני של הקו דיווחו שהם מתקשים לשמוע אותנו בשל רעשי הרקע.

Jabra-Sport-Pulse-2

מד הדופק
מד הדופק, שממוקם באוזניה השמאלית, מתחיל לתפקד בין 15-30 שניות מאז שתמקמו את האוזניה באוזן בצורה נכונה ויציבה. משוב קולי חביב יודיע לכם באנגלית שמד הדופק בפעולה, ובאפליקציה גם תוכלו לצפות באיזה קצב לבכם פועם. בדקנו במקביל את קצב פעימות הלב שלנו באמצעות מד הדופק הממוקם בגבו של ה-Galaxy S5 של סמסונג. התוצאות היו דומות אך לא בהכרח אחידות, ויש לזכור גם כי מדי הדופק בשני ההתקנים פועלים בשיטה שונה ובאופן דגימה נקודתי בסמסונג, ומתמשך בג'אברה.

מד הדופק פעל כהלכה גם בשילוב מאמץ גופני רב שלנו. לא נתקלנו בניתוק רגעי של מד הדופק במהלך פעילות גופנית.

למקומות, היכון, צא!
לפני הפעילות הגופנית הראשונה עם האוזניות, כדאי לבחון את התופסנים המצורפים, מכיוון שאיתם ניתן לקפל את החוט המקשר ביניהן במידה הרצויה. יש כמה סגנונות מומלצים לתפיסת החוט באופן נוח. כמו כן, ניתן להחליף את מתאמי ה-EarWing, אותם מתאמי גומי שאחראים לייצב את האזניות בתוך מבנה האוזן באופן מיטבי. לערכה מצורפים עוד שלושה זוגות של מתאמים עבור אוזניים בגדלים שונים. גם גדלים שונים של רפידות לאוזן ניתן למצוא בערכה ומומלץ לבחון איזה זוג מתאים למידות שלכם.

Jabra_Sport_Pulse_Wireless_Earbudsfבכל המקרים בהם בדקנו את האוזניות הן נשארו יציבות. התרגלנו לנוכחות האוזניות מהר וקשה להגיד שהן הפריעו בצורה כזו או אחרת לביצוע הפעילות הגופנית. גם תפעול האוזניות היה נוח: שלט האזניות, הנמצא על החוט המחבר בסמוך לאוזניה הימנית, מכיל שלושה כפתורים – כפתור '+', כפתור '-' וכפתור רב שימושי. כך שניתן להגביר את עוצמת השמע או להנמיכה בקלות ומבלי לגעת בטלפון החכם. כמו כן, ניתן לשלוט בנגן המוזיקה, לענות או לדחות שיחות בקלות ועוד. באוזניה השמאלית ממוקם כפתור 'הספורט', שבאמצעותו ניתן להתחיל או להשהות את האימון ולקבל נתונים קוליים עליו.

כאן המקום להזכיר את המשוב הקולי שניתן באמצעות האוזניה: זה ניתן בינתיים ללא תמיכה בשפה העברית. המשוב מודיע לנו שחיישן הדופק נכנס לפעולה, שסוללת האוזניות נמוכה ועל התקדמות האימון. ההתראות מגיעות לאחר טווח זמן אותו קובע המשתמש מראש, וכן לפי המרחק שגומעים. תוכלו לקבוע מראש אלו נתונים תשמעו ב'מבזקי העדכון' הללו: המרחק וזמן האימון שחלפו, קלוריות שנשרפו, עמידה ביעדי האימון שקבעתם מראש ועוד.

למרות שהחברה לא מתחייבת באופן רשמי על עמידות בפני נוזלים, היא מציינת שבדקה את האזניות תחת השפרצת מים. כך שאין סיבה לחשוש מהזעת יתר כתוצאה מאימון מפרך או, לחלופין, אימון בגשם, אך זה יהיה באחריותכם המלאה.

האפליקציה
כשתפעילו את האפליקציה בפעם הראשונה תתבקשו להזין נתונים שיעזרו לה לחשב משתנים שונים בהמשך. לאחר שתזינו את מינכם, גילכם, משקלכם והגובה שלכם תגיעו אל המסך הראשי בו ניתן לצפות בזמן פעילות משוער שנותר לסוללה, קצה פעימות הלב בזמן אמת, בחירת סוג פעילות ספורטיבית, כגון: ריצה, רכיבת אופניים, הליכה, גלישת סקי, החלקה על גלגיליות. ניתן לבקש מהאפליקציה לקבוע עבורנו יעדים שונים כמו מדדי זמן אימון, דופק, מרחק, שריפת קלוריות ועוד. כמו כן, תשאל אתכם האפליקציה באיזה נגן המותקן במכשיר תרצו לנגן את רשימת השירים שיושמעו עבורכם במהלך האימון ואלו נותנים אתם מעוניינים להציג במהלכו.

קרא עוד:  ה-AirPods Pro איכותיות יותר מקודמותיהן, אבל Galaxy Buds עדיין עדיפות

Jabra-Sport-Pulse-Wireless-2

כשהאימון יחל יופיע לפניכם מסך זמן-אמת עם כלל הנתונים שבחרתם. מצב ברירת המחדל יציג בזמן אמת את משך האימון, קצב פעימות הלב, מהירות התקדמות (בדקות לקילומטר), מרחק שצלחתם, מסלול האימון על גבי מפה ועוד.  כאמור, משוב קולי ינחה אתכם במהלך האימון אך לא בשפה העברית. עוד ניתן למצוא באפליקציה רשימת הישגים אישיים והיסטוריית אימונים מפורטת.

אלו מכם החפצים בשימוש באפליקציות הספורט שקיימות בשוק, ישמחו לגלות שהאוזניה מתפקדת היטב גם עם אפליקציות חיצוניות. אנחנו בדקנו אותה גם עם האפליקציות הפופולריות Endomondo, RunKeeper, Strava, MapMyFitness.

סוללה
הסוללה המובנית באוזניות נטענת כשעתיים ומספיקה, לפי הצהרות היצרן, לזמן המתנה של עשרה ימים ולזמן שימוש של 4.5-5 שעות. בשימוש מסיבי שלנו שכלל אימונים מפרכים והאזנה רציפה למוזיקה, התרשמנו מנתוני סוללה הדומים להצהרות היצרן. שקע הטעינה מובנה בגוף האוזניה הימנית ומוסתר תחת מתאם הגומי הניתן להחלפה. בכל טעינה יש להסית לאחור את מתאם הגומי ולחבר את מחבר ה-microUSB. נורית חיווי אדומה תסמן טעינה ואילו הירוקה תסמן השלמת טעינה.

סקירת וידאו

לסיכום
בדקנו את אוזניות Jabra Sport Pulse במשך כשבועיים שכללו שימושים שונים והתנסות במגוון התכונות שלהן. אהבנו את התאימות המלאה עם האפליקציה הייעודית של החברה, את מגוון הכלים המסייעים בביצוע אימון מושלם ואת התפקוד של מד הדופק. פונקציית הצימוד המהיר באמצעות NFC נראית כשימושית וניכר שעמדה חשיבה רבה מאחורי העיצוב והפונקציונליות של כפתורי השליטה השונים.

בג'אברה הבינו כי עניין הנוחות חשוב מאוד לספורטאים וכן יציבות האוזניה בתוך האוזן במהלך אימון אינטנסיבי. לכן הם עשו מאמצים להתאים היטב את האזניה לכל לקוח, זאת באמצעות משקל קל, מתאמים במידות שונות ותופסנים עבור החוט שמחבר בין האזניות. אין ספק שהמשוב הקולי מסייע רבות למתאמנים ואלגוריתם הדולבי משפר את איכות המוזיקה.

פחות אהבנו את חווית השיחות שערכנו באמצעות האזניה: אנחנו אמנם שמענו את המתקשרים אלינו בצורה טובה, אך אלה התלוננו באוזננו על איכות קול גרועה וחוסר בידוד של קולנו מרעשי הרקע. לטעמנו, גם תג המחיר גבוה עדיין ותצטרכו להיפרד מ-990 ש"ח אם תחליטו לרכוש אותן באתר היבואן הרשמי. עם זאת, אין עוד תחרות רבה בשוק האזניות שמודדות דופק ובהיבט הזה מספקות האזניות של ג'אברה את הסחורה עם מוצר שמאחוריו עומד היבואן הרשמי של החברה בישראל. עוד פרטים ורכישה באתר החברה.