רשת הדור הרביעי בישראל רק החלה לפעול בשנה האחרונה, אבל לפי נתונים חדשים אנחנו לא מפגרים מאחור ולמעשה אף מובילים בצמרת המדינות המספקות מהירות נתונים גבוהה מהממוצע.

חברת המחקר OpenSignal הבוחנת כיסוי, ביצועים ואיכות השידור של תקשורת סלולרית בעולם פרסמה את נתוני הרבעון האחרון של 2015, אוקטובר עד דצמבר, בו היא בחנה את מהירות ההורדה של רשת הדור הרביעי LTE ב-69 מדינות ואספה נתונים באמצעות 350,000 טלפונים חכמים בשימוש עם אפליקציה למדידת ביצועים של החברה.

לפי הנתונים, ישראל נמצאת כיום במקום הרביעי בעולם במהירות ההורדה בחיבור הטלפון בתקשורת LTE והמשתמש הממוצע זוכה לרוחב פס של 28 מגה-ביט לשנייה. אנחנו ממוקמים אחרי סינגפור (37Mbps), ניו-זילנד (29Mbps) ואותם נתונים כמו הונגריה, אולם אנחנו עוקפים את דרום קוריאה (27Mbps), הרבה לפני גרמניה (14Mbps) וארה”ב (10Mbps) שנמצאת במצב מביש למדי. מדובר בעלייה חדה לעומת מקום 32 שמוקמה ישראל בדו"ח הקודם.

Israel ranks 4th in terms of LTE download speed

המפעילה המהירה ביותר היא…

עוד עולה מהמחקר כי פרטנר מספקת את מהירות הגלישה המהירה ביותר עם מהירות ממוצעת של 35 מגה-ביט בשנייה שגם זוכה למקום הרביעי בעולם בדירוג הכללי מבין מפעילות הסלולר, כשלאחריה ובהפרש ניכר נמצאת סלקום (#29) עם 24 מגה-ביט בשנייה ואחרונה מבין שלוש הגדולות היא פלאפון (#39) עם 22 מגה-ביט לשנייה, זאת על אף הבטחותיה בפרסומות. במקום האחרון נמצאת הוט מובייל שאצלה המשתמשים זוכים לקבל מהירות נמוכה של 6 מגה-ביט בשנייה, שכידוע משתתפת ברצועות עם חברת פרטנר.

קרא עוד:  אפל תאלץ לעבור ל-USB-C? האיחוד האירופי ידרוש חיבור טעינה אחיד לכל המכשירים

אבל לא רק מהירות הגלישה נמדדה, אלא גם אזורי הכיסוי וספקטרום התדרים. לפי המחקר, למרות המהירות הגבוהה, המשתמש בישראל יקבל רק כ-52 אחוזים מהזמן גישה לתקשורת LTE – מה שמציב אותנו במקום 57 מתוך 69 מדינות ברשימה, אולם מבין החברות שיספקו את הכיסוי הטוב יותר היא הוט מובייל עם 69 אחוז משטח המדינה, זאת כפי הנראה כי היא משתמשת באנטנות של פרטנר וגם בתשתית אנטנות משלה, לאחריה פרטנר (67%), סלקום (44%) ופלאפון (35%). לפרטנר יש גם את ספקטרום התדרים הרחב ביותר וזה משקף את ההבדלים במהירות ההורדה.

Israel ranks 4th in terms of LTE download speed pic 2

אז מהנתונים לא צריך לנחש מי בישראל היא המפעילה המספקת את מהירות ההורדה בדור הרביעי המהירה ביותר ובמיוחד כעת כשכל חברה טוענת שאצלה המהירות הכי גבוהה בפרסומות שמשודרות ללא הפסקה, טוב שיש מחקר עצמאי שיכול להציג את הנתונים כפי שהם באמת. מצד שני, המספרים בעולם די מאכזבים וגם סינגפור שלה מהירות ההורדה הגבוהה ביותר (40Mbps), אינה מצליחה לדגדג את המהירויות המקסימליות שהבטיחו לנו על גבי טכנולוגיית ה-LTE.