רוכשים ב-Dealextreme, eBay ואחרים? תקנות המכס החדשות, שהוכרזו בקול תרועה רמה, זכו אתמול סוף כל סוף לחתימת שר האוצר, ונכנסו לתוקף. בעקבות השינוי בתקנות מותר לייבא לישראל פריטים שונים בשווי גבוה יותר ממה שהיה נהוג עד כה, ועדיין להישאר במסגרת הפטור.

תקנות המכס ואתם
בכל פעם שאתם מזמינים משהו מהאינטרנט, בדרך שלו מהספק בחו"ל ועד הבית שלכם הוא עובר דרך המכס. אם מה שקניתם עונה על ההגדרות של פריט המצריך תשלום מכס בגינו, במכס יכולים לעצור את החבילה ולבקש מכם לשלם את המס, כתנאי לשחרור החבילה.

אנשים לא מודעים כלל לעובדה שישנם פטורים החלים על טובין מסוימים, ואם היו מכירים את הפרטים היו מזמינים, למשל, את הפריטים במקום בהזמנה מרוכזת אחת בסכום גבוה מחלקים את ההזמנה למספר חבילות לאורך זמן, ועוד.

נדגיש, כי תקנות המכס לא מאפשרות פטור ממכס על כל סוגי הפריטים באשר הם, ויש לזכור כי עדיין ישנם פריטים מסוגים שונים האסורים בייבוא ככלל. למרות מגבלות אלה, נשאר עדיין טווח רחב מאוד של מוצרים שאנשים רבים מזמינים מהרשת, בין אם זה מספקים מסין, כמו Dealextreme, או ברכישה מהחנויות הווירטואליות של רשתות גדולות, בארצות הברית למשל.

פריטים לשימוש עצמי
התקנות החדשות של המכס נכנסו לתוקף אמש (שני). מטרתן, לעודד את התחרות ולהוזיל את יוקר המחייה. כלומר, מדובר בשינוי שמטרתו לעודד אותנו לרכוש מחו"ל את המוצרים שאנו זקוקים להם למחייה והיום אנחנו רוכשים אותם בארץ. השינויים העיקריים שנכנסו לתוקף מתחלקים לשני חלקים נפרדים.

המצב עד היום היה, שניתן פטור מלא מממיסי הייבוא על סחורות בשווי כולל של 50 דולרים, ואם מדובר בחבילת שי הכוללת הנעלה, ביגוד או ספרים שערכם הכולל אינו עולה על 75 דולרים, גם הם היו זוכים בפטור. יש לזכור כי ערך הסחורה מחושב לפי ערך הסחורה עצמה, בתוספת עלות המשלוח והביטוח, ככל שיש כזה.

קרא עוד:  הוט תציע גלישה ב-500 מגה-ביט בפריסה ארצית

במסגרת התקנות החדשות, עודכן ופושט התהליך, והוסרה הדרישה כי זאת תהיה חבילת שי, ועודכן סכום התקרה. כך יוצא שלפי התקנות החדשות, ניתן פטור מלא ממיסי הייבוא על כל סוג של פריט או אוסף של פריטים, שאינם עולים על שווי של 75 דולרים, ללא דרישה כי הם יישלחו כחבילת שי. יודגש כי פטור זה רלוונטי אך ורק לגבי פריטים לשימוש עצמי.

פריטים בייבוא אישי
החלק השני מתייחס לתקרה של פטור מהמכס, אך יש לזכור כי הפטור אינו מבטל את מס הערך המוסף ומס הקניה אם הם חלים על הפריטים שרכשתם זה עתה. תקרת הפטור על תשלום מכס בעסקאות של ייבוא אישי של פריטים עודכנה לתקרת שווי של 1200 ש"ח, או 325 דולרים, בהתקיים התנאים הבאים:

  • הפריטים מיובאים במשלוחי דואר או במשלוחי דואר אוויר;
  • הפריטים מיועדים לשימוש עצמי ולא לשימוש מסחרי;
  • מחיר העסקה אינו עולה על 325 דולרים (שלפי החלטת הממשלה שווי ערך ל-1200 ש"ח).

אם הטובין שרכשתם עומדים בקריטריונים האלה, הם יכולים להיות פטורים ממכס. ניקח כמה מקרים נפוצים כדוגמא; רכישת ספרים דרך חנויות הממוקמות בחו"ל, אשר נשלחות אליכם במשלוחי דואר, והם לשימוש עצמי וערכם עד 1200 ש"ח נכנסים לפטור החדש מהמכס. דוגמא אחרת, רכישת מוצרי ביגוד מרשתות אמריקניות הנשלחת אליכם, לשימוש עצמי, באמצעות משלוח דואר אווירי וערכה עד 1200 ש"ח יכולה להיכנס אף היא תחת חסות הפטור. למעשה, זאת גם אחת הדוגמאות שתארו שרי הממשלה כאשר הצביעו על קבלת התקנות החדשות לפני מספר שבועות.

  • כל הנתונים בטבלה מתייחסים לרכישה לצרכים אישיים בלבד.
  • יש לקחת בחשבון כי ישנם טובין מסוגים שונים האסורים בייבוא לישראל (למשל סכינים), ואחרים המצריכים אישור מראש מהרשויות המתאימות (למשל, מכשירים סלולריים חייבים באישור משרד התקשורת). היות והרשימות מתעדכנות מעת לעת, מומלץ לבדוק את המידע העדכני כאשר אתם מחליטים כי ברצונכם לבצע רכישה.
  • לפי המידע המפורסם באתר משרד האוצר, מתקנים מס הקניה, המע"מ והמכס מעת לעת. מומלץ לבדוק את תחולתם על הטובין שברצונכם לרכוש בעת הרכישה, שכן התחולה והגובה עשויים להשתנות.
קרא עוד:  ביקונקט תשיק את Jabra Elite 85h - אוזניות אלחוטיות עם סינון רעשים

למה לשים לב
מעבר לזהירות הרגילה שיש לנקוט, ובכל מקרה של ספק עדיף להתקשר אל המכס ולברר את הסוגיות המטרידות אתכם. כדאי לזכור שהפטור ממכס אינו מהווה פטור ממיסים אחרים שעשויים לחול על ייבוא הפריטים לארץ, כגון מס ערך מוסף (מע"מ), מס קניה, או מיסים אחרים, כפי שיכולים לחול מעת לעת. ברגע שהחלטתם לרכוש פריטים מסוימים בחו"ל, מומלץ לבדוק באתר רשות המיסים מה המיסים שתצטרכו לשלם בגינם בארץ.

דבר נוסף שרצוי לשים לב אליו, הוא תקרת הסכום, הנקובה הן בדולרים והן בשקלים חדשים. היות ושער הדולר יכול להשתנות על בסיס יומי, וערכו היום עשוי להיות שונה משמעותית מערכו בעוד מספר שבועות או חודשים, נמליץ לכם לשים לב לתקרה שהחליטה הממשלה, ונקובה בשקלים חדשים. במקרה בו הטובין שאתם רוצים לרכוש מתקרבים לתקרה, לפי שוויה בשקלים, יש לקחת בחשבון שעד שהיא תגיע למכס עשוי שער הדולר להשתנות בצורה כזאת שתוציא את החבילה שלכם מגדר הפטור. כדי להימנע ממצב שכזה, עדיף שלא להיות קרובים מידי לתקרת הפטור, בצורה שעשויה לבטל את תחולתו על הטובין שרכשתם.

מידע נוסף על תקנות המכס ואילו מיסים חלים על רכישותיכם תוכלו לקרוא באתר רשות המיסים, ובהודעה לעיתונות על עדכון הפטור.

פורסם לראשונה באתר NewsGeek.co.il

תמונה: ijzerman cc flickr