אין ספק שאחד המשחקים הכי מעניינים והכי מצופים בעולם המשחקים של פייסבוק (Facebook) הוא CivWorld של סיד מאייר ואולפני Firaxis. האם גאון המשחקים, שהוכתר כך בעודנו חי, יצליח להמיר את סדקת משחקי האסטרטגיה בתורות Civilization, סדרה שנחשבת לאחת מהגדולות בתולדות משחקי המחשב, למשחק מוצלח ומצליח גם בפלטפורמה בה שולטים בעיקר משחקים בשיטת בנה, תמשיך לבנות ותמשיך הלאה ומשחקי דקה? האם בעולם של זינגה (Zynga) וחברותיה שרואים בעיקר את כיס השחקן כמטרה יצליח מאייר במשחק שבאמת ירתק את השחקנים, אלו שמגיעים כמעריצי Civilization מצד אחד ומעריצי CityVille מצד שני?

אתר ספר המשחקים של פייסבוק זכה להביט מקרוב אל קרבי המשחק החדש שנמצא עכשיו בבטא סגורה, והתשובה לעיל היא כנראה כן. מדובר במשחק עשיר בדברים שצריך לטפל בהם, אבל הוא יחסית נגיש ולא צריך להיות מומחה Civilization כדי להצליח בו. מצד שני, אחרי ההתאמות שמתבקשות, גם שחקני סדרת משחקי הציוויליזציה ירגישו בבית.

TCivWorldCityאחרי כמה דקות במסך הפתיחה קולטים פתאום את השוני המהותי, אם זה לא מתאחד מיד עם הרגע בו מגיעים למסך המשחק הראשי – ב-CivWorld, העולם של כל שחקן ושחקן הוא קודם כל האומה שלו, ובעברית פייסבוקית זה  אומר העיר שלו.

אכן כך, CivWorld הוא קודם כל משחק ניהול עיר. בפעם הראשונה בסדרה הזו העיר היא לא רק תמונה יפה על המפה שמשתנה עם צמיחת העיר ובניית בניינים ומעבר בין עידנים, אלא אחד מהחלקים המהותיים של המשחק. בפעם הראשונה, אם מתעלמים מ-CivCity: Rome שלא ממש הצליח, מבקרים ממש ברחובות הערים כדי לנהל אותן מקרוב. בכך מתאים CivWorld את עצמו למשחקים אחרים בפלטפורמה הזו: כדי להצמיח את האומה שלכם תצטרכו לאסוף משאבים שונים, מפירות וירקות ועד עצים, וממדע ועד תרבות (כן גם אלה משאבים במשחק הזה).

קרא עוד:  גוגל רומזת על Play Pass, שירות המשחקים שלה לאנדרואיד

ChooseWorkכמו בכל משחק Civilization צריך לאסוף מזון מסוגים שונים כדי להגדיל את העיר, וזה אומר שזה את הבית הראשון שבונים צריך להקדיש לחקלאים שיאספו תוצרת משדה שבונים בסמוך לבית שלהם. את התוצרת, כמו במשחקי אסטרטגיה רבים אחרים החקלאים יניחו במקום הפריקה הסמוך ביותר: בארמון או בניין מיוחד שבונים לצורך העניין (ממגורה במקרה של חקלאים). את הבניין הזה ניתן לשדרג  כדי לשפר את קצב האיסוף וכמות האיסוף. כשמניחים את סמן העכבר על הבית רואים את המסלול בו פוסע הפועל כדי לאסוף ולפרוק את מה שאסף, וכך אפשר לראות אם המסלול מיטבי או שאולי צריך למקם את הבניינים אחרת.

אחרי שמתקדמים קצת במשחק ובונים עוד בתים ניתן לבחור עוד ארבעה מקצועות אחרים: פועלים (אוספים חומרי גלם שמשמשים לבניית הבניינים השונים), מדענים (לומדים ואוספים נקודות מדע כדי ללמוד התפתחויות שדומות במהותן לאלו של משחק המקור), סוחרים ("מייצרים" כסף שמסייע לרכישת עזרים שונים שמקדמים את המשחק מצד אחד ומצד שני עוזרים לשפר את האושר של התושבים שכך עובדים טוב יותר ואוספים טוב יותר) ואמנים (שמייצרים אושר מצד אחד ותרבות מצד שני שעמה רוכשים אנשים גדולים שעוזרים לרכוש פלאי עולם). את ההחלפה מבצעים בלחיצה פשוטה על בית.

MoneyTrackבכל מה שקשור למדע, כסף ותרבות יש עוד דרך לצבור משאבי בונוס והם מיני משחקים שהם חלק חשוב מאוד במשחק בסופו של דבר. כדי לצבור כסף צריך להגיע אל העיר הגדולה, כדי לצבור מדע צריך לפתור מבוך וכדי לצבור תרבות צריך לפתור פאזל.

ש כמובן גם את השוק בו אפשר לקנות בעזרת כסף משאבים ויחידות צבאיות ואנשים גדולים וכן לבדוק תחרויות שונות בהן אפשר להשתתף כדי לזכות במענקים שונים, כן אפשר לרכוש בו סחורות שונות שמטרתן היחידה היא לנסות לרכוש בעלות נמוכה ולמכור בגבוה כדי לצבור עוד כסף. אל השוק מגיעים בלחיצה על כפתור המטבעות בממשק.

קרא עוד:  חדש מסמסונג: הזרמת משחקים מהמחשב ל-Note 10

בממשק כמובן אפשר גם ללחוץ על כפתורים אחרים כדי לקבל מידע. כך לדוגמה לחיצה על המסכה הסגולה מובילה למסך בניית פלאי העולם. במסך זה אפשר להשתמש באנשים הגדולים שצוברים כדי להציב אותם בחריצים השונים של פלאי העולם כדי לבנות אותם. זה דורש הרבה מאוד שיתוף פעולה מצד האומות האחרות שמשחקות יחד אתכם תחת אותו דגל.

CivsPanelומכאן לכאן הגענו לסיבה לה התכנסנו: בסופו של דבר הרי זה משחק ציוויליזציה בו צריך לנצח את הציוויליזציות האחרות בעולם בכל דרך אפשרית. כמו ששמתם לב בפסקאות האחרונות כבר הוזכרה הציוויליזציה וחבריה פה ושם. בתחילת המשחק בוחרים לאיזו ציוויליזציה להצטרף (אפשר להישאר עצמאי, אבל מה זה שווה?) ומאותו רגע כל מה שקשור לרמת הציוויליזציה – פיתוח מדעי, בניית פלאי עולם, יציאה לקרבות ועוד – מתבצע ברמה הזו כשהבנייה בעיר כל מטרתה לקדם את הנושא הזה, הרבה מעבר לרמה האישית. אם הציוויליזציה שלכם לא תנצח במטרות השונות, איך תנצחו אתם? אפשר בכל מקרה לנטוש באמצע. אפשר גם לבחור להקים אחת לבד ולקוות שאחרים יצטרפו אליה.

זה עוד לא המקום להתייחס לגרפיקה ולמוזיקה (יש פס קול יצירתי מאוד שנכתב במיוחד למשחק), אבל התמונה הכללית נחמדה מאוד.

המשחק עדיין לא אפוי לחלוטין ויש עוד דברים שצריך לתקן, אבל כבר עכשיו בשורה התחתונה ברור שזה משחק אדיר וממכר. כדאי לכם, אם אתם אוהבים משחקי אסטרטגיה וניהול כבדים, לנסות להצטרף כבר עכשיו למשחק. אני בציוויליזציה האצטקית בינתיים, אם בא לכם להצטרף.

את הסקירה תמצאו בספר המשחקים של פייסבוק, אתר הבת של TGspot.