לא מעט מההכרזות בתערוכת הסלולר בברצלונה לא הפתיעו אף אחד. רובם כבר היו ידועים, בין אם כשמועה או כהכרזה רשמית, אבל טרנדר אחד בולט במיוחד אפשר לזהות בכולם – משדר IR Blaster (אינפרא-אדום). ל-Galaxy Note 8.0 יש כזה, ל-LG Optimus G Pro יש וגם ל-HTC One החדש יש משדר IR. אז למה באמת אנו זקוקים לתוספת החדשה הזו?

אינפרא מה?
משדר אינפרא-אדום, או בקיצור IR משמש את שלטי הבית של הטלוויזיה, המערכת ועוד לשלוט במכשירים. IR Blaster הוא גרסה מתקדמת המחקה (אמולטור) את פעולת השלט המקורי ומחליפה אותו. באופן זה ניתן לשלוט בשלל מכשירים, לא משנה במה הם שולטים ניתן יהיה “ללמוד” אותם ולהחליפם באחר.

הטרנד חוזר
אם נסתכל כעשר שנים אחורה, נגלה כי יצרניות נהגו להטמיע משדרי IR במכשירים הניידים. היו אלה לרוב מכשירי Windows Mobile ואף בחלק ממכשירי נוקיה. באמצעות הורדת אפליקציה מתאימה, ניתן היה לשלוט באופן בסיסי ביותר במסך הטלוויזיה או במכשיר אחר בבית. אז היה זה דבר מסורבל ולא תמיד עבד.

היום ישנם ריבוי מכשירים בבית. אם זה הטלוויזיה, המערכת סטריאו, ה-DVD/BluRay, קונסולת המשחקים ועוד, וכצרכנים אנו מחפשים לעבוד בצורה חכמה עם כל המכשירים הללו. כך לדוגמה נרצה לעבור למצב “מחשב”, נוכל לעשות זאת בלחיצה בודדת שתבצע עבורנו את כל הפקודות – הדלקת הטלוויזיה, מעבר לערוץ המחשב, הדלקת המערכת, כיוון עוצמת שמע וכו’. באופן זהה נוכל להגדיר מצבים שונים לפי סוג הפקודה, השעה ביום, המשתמש ועוד. ללוג’יטק כבר זה מספר שנים יש את סדרת שלטי Harmony אשר מיועדת בדיוק לתחום זה. למעשה, היא נחשבת למובילה בכל הקשור לשלטים חכמים.

קרא עוד:  הטלוויזיה עוברת לאינטרנט: בדקנו את +Yes ולא התאכזבנו, רק מהמחיר

ישנם כבר מספר חידושים בתחום כמו האפליקציות לשליטה בטלוויזיות חכמות או שימוש ב-DLNA, אבל המגבלה היא תמיד השליטה במכשיר בודד שלא פותר את הבעיה.

HTC One IR Blaster
מתחבא בכפתור, IR Blaster

למה צריך את זה בנייד?
דמיינו מצב בו בסוויפ ימינה אתם מחליפים ערוץ, סוויפ למעלה משנים את עוצמת השמע, לחיצה על כפתור תעביר את כל המכשירים למצב צפייה בסרט… פשוט וקל לא? אבל למה לעצור במערכת הקולנוע שבסלון אם אפשר גם לשלוט במכשירים אחרים כמו לדוגמה המדפסת, המצלמה או שער הכניסה לחניה?

המשדר כה קטן שאינו תופס מקום כלל. כך ב-HTC One הוא הוטמע בתוך כפתור הכיבוי/ההדלקה של המכשיר וקשה לזהות כי הוא שם. ב-Optmius G Pro הוא ממוקם בחלק העליון לצד המצלמה. ב-MWC 2013 הודגמו לנו יכולת אלה עם ה-Sense TV, אפליקציית השליטה מרחוק של HTC המגיעה כחלק ממשק הסנס ב-HTC One. האפליקציה יודעת לבצע את כל הדברים שציינו ובנוסף גם לקבל את המידע על לוח המשדרים, להמליץ לנו על תוכניות לפי הטעם האישי שלנו ועוד. ב-HTC כבר מחפשים מפתחים שישתמשו ביכולת משדר ה-IR והוציאו ערכת פיתוח שתאפשר להביא יכולות חדשות למשדר שאולי גם יהיה הדבר הבא שכולנו נרדוף אחריו. צפו בהדגמה בהמשך.

MWC-2013 Samsung

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.