מאז שיצרניות הסמארטפון החלו להציג מכשירי סמארטפון עם עמידות למים, כשבראשן ניתן למצוא את סוני עם ליין מכשירי ה- Xperia שלה ואת סמסונג עם מכשיר ה-Galaxy S5 ועם דגמי ה-Active, משתמשים רבים התעניינו לדעת מדוע מכשירי האייפון לא מגיעים עם יכולות דומות, למרות תג מחיר גבוה למדי ובשונה מנזקים פיזיים למכשיר ובראשם אפילו שבירת המסך, נזקי מים יוצרים בעיות בלתי הפיכות. כעת בימים אחרי השקת מכשירי ה-iPhone 6s החדשים רבים הופתעו לגלות כי נראה שלמרות שאפל לא התייחסה לנושא באופן רשמי, מכשירי האייפון מציגים עמידות גבוהה יותר לנזקי מים מאשר מכשירי אייפון קודמים.

ההשוואה המיידית היא בין מכשירי האייפון 6s לבין מכשירי האייפון 6 שהושקו בשנה שעברה, כאשר סרטונים שפורסמו ברשת מגלים שמכשירי האייפון 6 שובקים חיים אחרי קצת פחות מדקה של שהיה במים בעומק של קערת מטבח מצויה. בהשוואה לכך נראה כי לפי סרטונים של מבחני עמידות שנעשו על מכשירי אייפון 6s, מכשירי האייפון החדשים מסוגלים לשהות תחת מים בעומק של קערת מטבח מצויה בין חצי שעה לשעה – אם כי יש לציין באופן ברור שהפער הגדול למדי תלוי האם מופעל לחץ על המכשירים. כפי שניתן לראות בסרטון הראשון שפורסם ברשת, מכשירי האייפון החדשים פשוט הונחו תחת המים ולפני כל שימוש בהם הם הוצאו מהמים ונוגבו. בהתאם לכך המכשירים שרדו ולא הציגו נזק גם אחרי שהיה של כשעה שלמה מתחת למים.

 

בסרטון השני שהוצג מכשירי האייפון הונחו במים, אולם בניגוד לסרטון הראשון – בו לפני כל שימוש המכשירים הוצאו מהמים ונוגבו – הבוחן ניסה לבדוק את התגובה של המכשירים בעת שהם שוהים מתחת למים. לחיצות אלו על גוף המכשיר הביאו למצב בו המים נכנסו לתוך שילדת המכשיר, דבר שניתן לראות בברור על ידי בועות האוויר שיוצאות מהמכשיר, בעוד בסרטון הראשון לא נראים בועות אוויר, מה שמרמז על כך כי חומרת המכשיר מבודדת בצורה כזו או אחרת. כדי לענות על שאלת עמידות האייפון 6s למים אחת ולתמיד, האתר iFixit החליט לבדוק את הנושא ולבחון את מכשירי האייפון החדשים.

קרא עוד:  וואווי הכריזה באופן רשמי על Kirin 990 עם מודם 5G - היא תשולב כבר ב-Mate 30

 

תוצאות המבדק של iFixit מגלים שמכשירי האייפון החדשים מגיעים עם פס דבק ייחודי מסביב למסך, דבר שלא קיים במכשירי האייפון הקודמים ולאור העובדה שמכלול המסך מחובר למכשיר עם 2 ברגים, שהרי ברור שאין צורך בדבק כדי לשמור את מכלול המסך מחובר לשילדת המכשיר. לפי הסברה,  המטרה של פס הדבק הוא להיות שכבת ההגנה הראשונה של האייפון 6s מפני מים, אולם זה לא מסתיים בכך. שכבת ההגנה השניה מגיעה בדמות אטם דקיק הסובב את המעטפת של המכשיר. על פי הנראה עובי האטם הוא כשליש מילימטר אולם גם עם עובי דקיק זה הדבר מספיק כדי להיות שכבת ההגנה השניה מפני אבק ו/או נוזלים.

יש לציין כי מכשירי האייפון 6s מגיעים עם הבדל מזערי בעובי, ברוחב ובגובה של המכשירים כשלפי המידע שהחברה מציינת על המכשירים באתר הבית שלה, מגלה כי מבחינת הגובה האייפון 6s גבוה יותר בכ- 0.2 מילימטר מהגובה של האייפון 6 ושהאייפון 6s פלוס גבוה יותר ב- 0.1 מילימטר מהאייפון 6 פלוס. במקביל קיים גם הבדל של 0.1 מילימטר ברוחב של המכשירים והבדל של 0.2 מילימטר בעובי שלהם, הן במכשירי האייפון הרגילים והן במכשירי האייפון פלוס הגדולים יותר. הבדלים אלו מתאימים מאוד לעובי של האטם שהתגלה מסביב למעטפת המכשיר.

שכבת ההגנה השלישית של המכשיר נמצאת על ה-Logic Board. כשנראה כי כל מחבר על השבב מגיע עם אטם סיליקון קטן סביבו, דבר שאפל רשמה עליו פטנט בחודש מרץ האחרון ונראה שהם כבר החלו להשתמש בו. באופן מעניין החלק השני של הפטנט כולל שימוש בחומר הידרופובי על הרכיבים הפנימיים של המכשיר, דבר שמונע את הצורך בשימוש באטמים חיצוניים על החומרה, לאטימת המחברים השונים. iFixit מציינים שנכון לעכשיו הם לא הצליחו לאמת את השימוש בשכבה של חומר הידרופובי שכזה, אולם הם יבדקו את הנושא לעומק ויעדכנו בהמשך. מעבר לכך לא נמצאו שום שיפורים ו/או שינויים נוספים בחומרה של המכשירים שיגלו על התאמת המכשירים לעמידות בפני מים, כאשר נראה שהלחצנים של המכשיר לא עברו התאמה, וכך גם חריר הרמקול.

קרא עוד:  מצלמה שלישית ועיצוב דומה: אפל הכריזה על iPhone 11 Pro ו-iPhone 11 Pro Max

 

כל העדויות הללו מגלות כי למרות שאפל החליטה שלא להציג עמידות מלאה נגד נזקי מים וסביבה (כמו אבק למשל) בדגמי האייפון החדשים, דבר שגם לא מוזכר בשום צורה במפרט הטכני של המכשירים, החברה בהחלט מתנסה עם נושא העמידות למים ובקנה מידה גדול, כשנראה כי העמידות של המכשירים תופסת מקום גבוה יותר בסולם החשיבות מבחינתה של החברה.

כתב: נתי שוחט ופורסם לראשונה באתר iPhones