הדור הבא של האייפון מבית חברת אפל (Apple) יושק רק בעוד כחצי שנה, אבל כבר עכשיו מסתמן שינוי גדול במצלמה שלו. החברה הגישה אתמול פטנט חדש לרישום, בשם "מצלמה דיגיטלית עם מפצל אור", שאמור להבטיח לה איכויות תמונה שעוקפות בהרבה את כל מתחרותיה, ולמעשה שוות ערך למצלמות וידאו דיגטליות מקצועית מבית היוצר של פנסוניק, קאנון ופיליפס.

מדובר למעשה בקופסה זעירה שמטרתה ללכוד קרני אור בצורה טובה יותר ולפצל אותן על גבי מספר גדול יותר של פיקסלים. במצלמות הנוכחיות של החברה, הפיקסלים מסוגלים ללכוד את צבעי האדום, הכחול והירוק ולפזר אותם על פני חיישן אחד בודד, מה שאומר שכל צבע תופס כשליש בלבד מהחיישן. שימוש בקוביית מפצל האור יאפשר לכל פיקסל לקבל חיישן אחד משלו, כך שהאיכות הדיוק שלו תהיה מרבית יותר, והתמונות ייצאו חדות וצבעוניות יותר, גם בתנאים של תאורה חלשה.

כאמור, לא מדובר בטכנולוגיה חדשה (שמכונה Three-CCD), אבל החידוש הוא בגודל הקוביה. במידה ותצליח אפל למזער אותה לכדי רכיב מינימלי שיותקן במכשירים אלחוטיים כדוגמת אייפון ואייפד, מבלי לתפוס יותר מדי מקום או להגדיל את עובי המצלמה, יהיה מדובר בקפיצת מדרגה בכל הנוגע לתחום הצילום הדיגיטלי בסמארטפונים.