חרושת השמועות בנוגע למכשיר האייפון הבא, הצפוי להיחשף במהלך החודש הקרוב, לא מראה שום כוונה לעצור עד לרגע בו יאחז בו סטיב ג'ובס מעל במה כחולה שמאחוריה מצגת כחולה לא פחות, והיום נראה שאחת השמועות היותר וותיקות בשטח מקבלת חיזוק: השמועה לפיה האייפון הבא ייצא בגרסא אחידה לעולם כולו.

ראשית, ההיגיון שבעניין: האייפון הראשון, שיצא בשנת 2007, היה מכשיר GSM שתמך ברשת התקשורת של הספקית האמריקאית AT&T, שהיתה מפיצתו הבלעדית. בגרסתו השניה, השלישית והרביעית, שתמכו ברשת הדור השלישי של החברה, ניתן היה להשתמש בכל רשת GSM, ואז החלה הפצתו בכל רחבי העולם. אך רשתות רבות, במיוחד בארה"ב, יפן, הודו ודרום אמריקה, לא נתמכו ע"י המכשיר הלוהט, בשל שימוש בטכנולוגיית CDMA (אותה טכנולוגיה עליה ויתרה פלאפון לפני כחצי עשור). בסוף 2010 תוקן ה"קיפוח" כאשר הוכרזה גרסת ה-CDMA של המכשיר, שיועדה עבור Verizon, ספקית הסלולאר הגדולה בארה"ב. עתה, כאשר המכשיר נמכר בכל רשת המכבדת את עצמה, לא היה שום היגיון בהמשך ייצור שתי גרסאות שונות במקום גרסא אחת שתתמוך בכולם. למעשה, האייפון הנמכר בוורייזון כבר מכיל שבב התומך בכל טכנולוגויות התקשורת, אך מערכת ההפעלה חוסמת בפניו את ניצול האפשרות הזו.

הלילה דיווח TechCrunch כי מפתח אפליקציות לאייפון, שביקש לשמור על עילום שם, השיג הוכחה סבירה למדי לכך שהסמארטפון הבא של אפל אכן הוא מה שנקרא "טלפון עולמי". דו"ח שימוש באחת האפליקציות שלו הכיל רשומות לפיהן כמה משתמשים במכשיר חדש של אפל, שהריץ את iOS 5, התחברו ממנו לשירות, פעם דרך הרשת הסלולארית של AT&T ופעם דרך זו של Verizon. הדבר הוביל את המפתח למסקנה כי מכשיר האייפון הבא אכן תומך בכל רשתות הסלולאר, מה שיאפשר למנויים לרכוש אותו בספקית GSM ולעבור אחר כך לספקית CDMA או להיפך, כמו גם לנסוע איתו לחו"ל ולהשתמש בו בכל רחבי העולם – מה שיחסוך את הצורך בהשכרת מכשירים ייעודיים לנסיעות לחו"ל.

כאמור, באייפון ה-CDMA הנוכחי כבר קיימת תמיכה בכל הרשתות, אך היא חסומה ע"י התוכנה. יש עדיין סיכוי שגם באייפון הבא תחסום אפל את האפשרות לעבור בין רשתות בטכנולוגיות שונות, אך נראה שהאינטרס שלה, כמו גם התמיכה התוכנתית שנוספה למערכת ההפעלה, מספיקים כדי להעיד שאין בכוונתה לעשות זאת. ובכל אופן, בקרוב נדע את התשובה – IPhone 5 צפוי להיחשף תוך חודש, ולהגיע לשוק פחות מחודש לאחר מכן. (בתמונה: אחד מאלפי הנסיונות לנחש איך ייראה האייפון הבא)