ה-iPhone (אייפון) הגיח לעולם בדיוק לפני 10 שנים. זה היה ב-29 ביוני שנת 2007 שהושק המכשיר לראשונה בחנויות בארה"ב. לכבוד העשור למכשיר ש"המציא מחדש את הטלפון", נלך אחור בזמן וננסה להיזכר איך הכל התחיל.

שלושה מכשירים באחד

ההכרזה של סטיב ג'ובס על האייפון הראשון בשנת 2007 הייתה בלתי נשכחת. העובדה שג'ובס ידע למכור טוב יותר מכל אדם אחר בתחום נכרה היטב באותו ערב. "היום, אנחנו מציגים שלושה מכשירים מהפכניים בקטגוריה שלהם", הוא אמר. "הראשון, הוא iPod עם מסך מגע רחב", הקהל מריע, כיוון שמה שהכיר אז היה מכשיר עבה עם גלגלת מגע שנחשבה אז למהפכנית. "השני הוא טלפון נייד מהפכני", הקהל מתחיל בתשואות רבות שכוללות הנפות ידיים וצעקות, הרי זו ההצגה שהם באו בשבילה, טלפון נייד חדש מבית אפל. "השלישי הוא מכשיר אינטרנט פורץ דרך", הקהל מריע משארית הכוחות, אך לא מראה התלהבות רבה. "אז, שלושה דברים: iPod עם מסך מגע רחב, טלפון נייד מהפכני, מכשיר אינטרנט פורץ דרך". הוא ממשיך: "iPod, טלפון, אינטרנט", הקהל יושב באולם מבולבל. "iPod, טלפון.. אתם קולטים את זה?", הקהל מתחיל להבין את המתרחש ומסתכל על סטיב בעיניים מלאות הערצה. "אילו לא שלושה מכשירים נפרדים, זה מכשיר אחד, ואנחנו קוראים לו – iPhone. היום, אפל ממציאה מחדש את הטלפון".

טלפון חכם בלי מקלדת?

ה-iPhone הראשון היה עוף מוזר דאז, בשנים בהם מכשיר חכם היה מכשיר עם מסך שמתפרס לרוחב ומקלדת QWERTY מלאה. ג'ובס התייחס בהכרזה לשאר המכשירים החכמים שהיו קיימים בשוק וטען שבגלל המסך הקטן והמקלדות והלחצנים שנמצאים שם תמיד גם כשלא צריכים אותם, המכשירים הללו הם אכן חכמים, אבל לא כל כך קלים לשימוש, והמכשירים שכן היו קלים לשימוש לא היו ממש חכמים.

קרא עוד:  וואווי עושה זאת שוב: משיקה מחדש את P30 Lite

ג'ובס גם התייחס למסך המגע במשפט הזכור לכולם "מי צריך סטיילוס" (Who needs a stylus?), שקפץ באינספור מקומות ברשת לאחר ההכרזה על ה-Apple Pencil, והעובדה שיכלנו להשתמש בו באמצעות האצבע נחשבה למהפכנית באותה תקופה בה מסכי המגע היו מתסכלים וחייבו שימוש בעט.

חמרה ותכנה מהפכניים, נכון ל-2007

מערכת ההפעלה שפעלה על ה-iPhone הראשון הייתה OS X, זו שרצה עד היום על מחשבי ה-Mac, כאשר רק כמה שנים מאוחר יותר הוחלפה ל-iOS. אם חשבתם שמערכת ההפעלה של אפל סגורה, כנראה שלא הכרתם את זו הראשונה: רקע שחור, שני עמודים עם יישומי מערכת קפואים במקומם ולא ניתנים להזזה, והכי חשוב – ללא חנות אפליקציות, שלא לדבר על ריבוי משימות.

מאז, יש שיגידו ש-iOS לא השתנתה הרבה, אך אפל עשתה קברת דרך בעניין הפתיחות שלה כלפי המערכת והמפתחים. אם כיום 16 ג'יגה-בייט נחשב לנפח נמוך, כדאי לדעת שהאייפון הראשון הגיע עם 4 ג'יגה-בייט בלבד במחיר של 499 דולרים, מחיר של מכשיר פרימיום לכל דבר ועניין.

עדיין מחדשת?

מאז, עולם הטכנולוגיה עבר מהפכות וכל החברות עברו למסכי מגע, עיצובים דומים שהלכו והתפשטו למרות ניסיונות בלתי פוסקים של אפל למנוע זאת ואינסוף תביעות כנגד סמסונג על העתקת העיצוב. בכל שנה שנייה, התרגלו מעריצי אפל לקבל מכשיר ביניים שנושא את האות S, אך מביא עמו משהו חדש שאין בשוק, בין אם זה צילום וידאו (iPhone 3Gs), סירי (iPhone 4S), קורא טביעות אצבע (iPhone 5s), ומסך מגע שיודע למדוד כמה חזק לוחצים עליו (iPhone 6S). נכון, חלק מהטכנולוגיות הללו היו קיימות בשוק, אך לפני שאפל כללה אותן במכשירים שלה אף אחת מהן לא הפכה לסטנדרט של ממש.

קרא עוד:  וואן פלוס מציגה יכולת טעינה איטית כדי לשמור על חיי הסוללה

בספטמבר אפל תציג את מכשיר האייפון העשירי במספר שייקרא iPhone 8 או iPhone X ויוצג לצד ה-iPhone 7S ו-iPhone 7S Plus. על פי השמועות וההדלפות, הוא יהיה בעל מסך בגודל קטן מ-5.5 אינץ' אך גדול מ-4.7 אינץ', כלומר בין הדגמים הרגילים לדגמי הפלוס, וקורא טביעות האצבע יעבור לגב המכשיר מכיוון שקדמת המכשיר תכוסה כולה במסך.