מי שעקב אמש (ב') אחר כנס המפתחים של אפל (Apple) שמע על מערכת ההפעלה החדשה של החברה, ה-iOS 9, על שירות המוזיקה החדש ועל חידושים נוספים. אך מבין הנתונים שהוצגו עד כה בכנס, בולטת ההשוואה בין שיעור המאמצים את מערכת ההפעלה הקודמת, ה-iOS 8, לבין מערכת ההפעלה המתחרה – אנדרואיד לוליפופ (Lollipop).

83% ממכשירי אפל התומכים ב-iOS 8 כבר מריצים אותה. לעומת זאת, שיעור המאמצים את גרסת הלוליפופ (5.0 ו- 5.1) של אנדרואיד עומד על 12%, זאת למרות שהושקה כבר בחודש נובמבר האחרון. את הנתונים המצביעים על פער משמעותי של 71 אחוזים בין מאמצי מערכות ההפעלה המתחרות, הציג אמש בכנס קרייג פדריגי, סמנכ"ל הנדסת תוכנה באפל.

היתרון של אפל: חומרה ותוכנה מאותו בית

מדוע מערכת ההפעלה של אנדרואיד מדשדשת מאחור? אחת הסיבות המרכזיות טמונה בעובדה כי אפל היא גם יצרנית החומרה של מכשיריה וגם מייצרת בעבורם את מערכת ההפעלה שלהם. לעומת זאת, גוגל (Google) העומדת מאחורי מערכת האנדרואיד, נתקלת בקשיים של יצרניות חומרה רבות להתאים את מכשיריהן למערכת ההפעלה המעודכנת של גוגל.

נוסף לכך, יתכן כי בעיית זליגת הזיכרון שהתגלתה באנדרואיד 5.0 מנעה מרבים להתקין אותה במכשירם, זאת לפחות עד שיופץ התיקון לכלל המכשירים המגיע עם גרסת 5.1. נכון לימים אלה, שיעור המשתמשים הגבוה ביותר הוא בגרסת 4.4 (KitKat) והוא עומד על 39.2 אחוזים.

אם נשפוט לפי השנים שעברו, אפל מתכננת להפיץ את עדכון התוכנה הבא שלה, ה-iOS 9, בחודש ספטמבר הקרוב, זאת במקביל להשקת מכשיר האייפון (iPhone) הבא. האם עד אז תצליח אנדרואיד לצמצם קצת את הפער? שתפו אותנו בדעותיכם כאן בתגובות.