פרסמנו כאן בעבר לא מעט מדריכים כיצד יש לשפר את זמן הסוללה במכשירי ה-iOS 7. זמן שהלך והתקצר עם הגעת המערכת החדשה. טיפים אלו הגיעו לרוב מניסיון הכותב וחלקם היו דברים הגיוניים לבצע, אולם את הטיפים האמיתיים והנכונים לעשות הם דווקא המלצות היצרנית, אפל במקרה שלנו, אך מסיבות השמורות לה היא לא הוציא המדריך שכזה.

בשבוע שעבר פרסם סקוטי לאבלס (Scotty Loveless- כינוי?) בבלוג שלו מדריך כיצד לחסוך בחיי הסוללה. זה היה נראה "סתם עוד מדריך שברשת" אלמלא לאבלס היה עובד של אפל אשר טיפל בתלונות הלקוחות בג׳יניוס בר (Genius Bar) של אפל במשך כמעט שנתיים, המקום בו המשתמשים באים לקבל עזרה. אז הוא לקח על עצמו את הפרויקט והחליט שלאחר מחקר ושנים שם ראיון ומתן פתרונות ללקוחות אפל, להציג מדריך מפורט כיצד יש לחסוך בחיי הסולל ב-iOS 7.1.

הקדמה: אל תאשימו (רק) את המערכת

iOS 7.1 שוחררה לאחרונה והביאה עימה מקבץ של שיפורי עיצוב ושיפורי ביצועים. עם זאת, חלק מהמשתמשים מדווחים על חיי סוללה גרועים מאז העדכון, ובלוגים רבים מדווחים על עניין זה כעובדה. משתמשים תמיד יתלוננו על בעיות בחיי הסוללה לאחר כל שחרור של עדכון חדש ל-iOS, וזו, רבותיי – עובדה. אבל זו אינה אחת מאותם הכתבות הקצרות שמתיימרות לפתור את הבעיות הללו ע״י כך שהן מבקשות מכם "לכבות כל פיצ׳ר שימושי ב-iOS״, שממש מרתיחות לי את הדם. המטרה שלי כאן היא לספק לכם צעדים מעשיים שיעזרו לכם לפתור בצורה אמיתית את בעיות חיי הסוללה שלכם במכשירי ה-iOS.

דבר אחד קטן לפני שאנחנו מתחילים: 99.9 אחוזים מהזמן, זו לא באמת iOS שגורמת לכך שחיי הסוללה שלכם מתרוקנים במהירות. אני מבטיח לכם שאם תאפסו את המכשיר שלכם ולא תתקינו עליו שום אפליקציות או דוא"ל, הוא יחזיק שנים. אבל – אף אחד לא משתמש במכשיר שלהם בצורה כזו, ובצדק. אני מקווה שהצעדים האלו שאני מביא בפניכם יוכלו לאפשר לכם לחיות באושר עם חיי הסוללה שלכם ב-iOS תוך כדי שימוש בכל האפליקציות והפיצ׳רים שאתם אוהבים. אבל קודם כל, ולפני שאנו מתחילים – אנחנו צריכים לבדוק ולראות אם יש לכם בעיה טכנית עם הסוללה שלכם מלכתחילה.

כיצד כדי לבחון את מצב חיי הסוללה שלכם ב-iOS
ישנו מבחן חיי סוללה קל ומהיר המובנה בתוך המכשיר שלכם, אם אתם מוכנים לעשות קצת חשבון בראש: זמני השימוש וההמתנה. גשו להגדרות> כללי> שימוש ותבדקו את זמן השימוש וההמתנה (Usage & Standby) שלכם.

iOS 7 icloud space

זמן השימוש שלכם מראה כמה זמן המכשיר שלכם נמצא בשימוש בפועל, וזמן ההמתנה מראה כמה זמן המכשיר שלכם נמצא במצב רדום בין לבין הפעמים שהשתמשתם בו בתוספת זמן השימוש שלכם. שם טוב יותר עבור ״זמן ההמתנה״ יהיה "סה"כ זמן שעבר מאז הניתוק מהטעינה". הדגש שאתם צריכים לחפש, ומה שאתם רוצים לראות – הוא שזמן השימוש שלכם צריך להיות נמוך באופן משמעותי מזמן המתנה שלכם, אלא אם כן אתם באמת השתמשתם במכשיר שלכם כל שנייה מהרגע שניתקתם אותו מהחשמל. אם זה לא המצב, וזמן השימוש שלכם הוא שווה בדיוק לזמן ההמתנה שלכם, אז יש לכם בעיה חמורה. השורה התחתונה היא כי זמן השימוש שלכם צריך להיות מדויק לעומת כמות הזמן שבה השתמשתם בו מאז שניתקתם אותו מהטעינה.

אם אין לכם בעיית זליגת סוללה כפי שהיא מתוארת לעיל, אז אלו חדשות נהדרות, ואתם אפילו לא תצטרכו את השלבים המפורטים במאמר הזה. אבל אם אתם או מישהו שאתם מכירים כל הזמן מתלונן על מצב חיי הסוללה הקצרים שלהם, אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא הלאה, או לשלוח להם קישור לכתבה הזו. הנה הרשימה של הסיבות העיקריות לזליגת חיי הסוללה ב-iOS שאני מצאתי, וכיצד לפתור אותן.אז הנה המבחן: רשמו לכם בצד את זמני השימוש וההמתנה שלכם, לחצו על לחצן ה-״הדלק/כבה״ (או כפתור הנעילה, כפי שחלק קוראים לו) בכדי להעביר את המכשיר למצב שינה, והניחו את המכשיר בצד למשך חמש דקות. לאחר חמש דקות, תחזרו להגדרות ותרשמו את השינויים בזמן. אם המכשיר שלכם עובד כמו שצריך, אז זמן ההמתנה שלכם אמור יהיה לעלות בשיעור של חמש דקות, ואילו זמן השימוש שלכם אמור יהיה לעלות בשיעור של בערך דקה. אם זמן השימוש שלכם עלה ביותר מדקה אחת, יש לכם בעיה של זליגת סוללה. כלומר: משהו מונע מהמכשיר שלכם ״לישון״ כראוי, מה שמקצר את חיי הסוללה שלו באופן משמעותי לאורך זמן.

שלב 1: בטלו את שירותי המיקום ורענון היישומים ברקע של פייסבוק

הצעד הזה אולי נראה מאוד ספציפי – אבל זה בגלל העובדה שזו בעיה מאוד נפוצה, ופתרון יעיל ביותר. כמו כן, הפתרון הזה נבדק ואושר על פני מכשירים רבים. ניתן לעשות זאת דרך הגדרות>פרטיות>שירותי מיקום, ודרך הגדרות>כללי>עדכון יישומים ברקע.

זה עתה רכשתי את האייפון 5s לפני כשבועיים, והרגשתי שהסוללה שלי מתרוקנת קצת מהר מדי. בתור הגיק שאני, החלטתי להפעיל את כלי הדיאגנוסטיקה מ-Xcode – כלי המפתחים של אפל – על מנת לראות מה הייתה הבעיה. בעיקרון, כלי הדיאגנוסטיקה פועלים כמנטר פעילות עבור האייפון, המאפשר למפתחים (או לגיקים כמוני) לראות את כל התהליכים שרצים ברקע, כמו גם את כמות הזיכרון וכוח עיבוד שבהם כל אפליקציה משתמשת בזמן אמת, וברגע נתון.

iOS 7 location services

במהלך בדיקה זו, פייסבוק כל הזמן קפצה ברשימת התהליכים שרצו ברקע, וזאת למרות שלא השתמשתי בה. אז ניסיתי להשבית את שירותי המיקום ואת רענון היישומים ברקע של פייסבוק, ואתם בחיים לא תנחשו מה קרה: אחוזי הסוללה שלי צמחו. הם קפצו מ-12% ל-17%. מטורף! זה משהו שאף פעם לא ראיתי בעבר במכשיר האייפון. האייפוד טאץ׳ מפגין התנהגות דומה לזכרוני, למרות שאני כבר מזמן לא בדקתי את זה. בעניין האייפון, אחוזי הסוללה הם בדרך כלל די עקביים. הצלחתי לאשר את ההתנהגות הזו במכשירי אייפון המרובים עם אותה התוצאה: כמות אחוזי הסוללה עלתה – הלכה למעשה – לאחר השבתת פונקציות הרקע האלו של פייסבוק.

קרא עוד:  סדרת ה-iPhone 11 החדשה תגיע לישראל מהר מאי פעם

במילים אחרות: פויה, פייסבוק. פויה.

שלב 2: השבתת רענון היישומים ברקע לאפליקציות שלא אכפת לכם מהן

רענון היישומים ברקע הוא פיצ׳ר מדהים שהתווסף ב -7 iOS, אבל אתם לא בהכרח צריכים שהוא יפעל עבור כל אפליקציה שתומכת בפיצ׳ר הזה. תשביתו את רענון היישומים ברקע עבור פייסבוק או אפליקציות אחרות שאתם לא צריכים בשום אופן שימשיכו למשוך מידע ברקע בכל רגע נתון. אם יש לכם אפליקציות שאתם בודקים באופן קבוע, ואתם סומכים על האיכות של האפליקציה ושל המפתח, אז תוכלו לאפשר בביטחון מלא את רענון היישום הזה ברקע, ולהנות מכך שהאפליקציה הזו מתעדכנת בצורה חכמה בכדי שתהיה מוכנה להנאתכם בהתראה של רגע. רענון היישומים ברקע הוא פיצ׳ר נהדר אם אתם צריכים אותו, אבל אתם לא באמת צריכים את הפיצ׳ר הזה עבור כל אחת ואחת מהאפליקציות שלכם על גבי מכשיר ה-iOS שלכם.

שלב 3: תפסיקו לסגור את האפליקציות שלכם בחלון ריבוי המשימות

החל מ-7 iOS, אפל שיפרה את הדרך שבה אתם יכולים לסגור את כל האפליקציות שלכם שרצות ברקע: כל מה שאתם צריכים לעשות הוא ללחוץ פעמיים על כפתור הבית ולהחליק את האצבע שלכם על פני התצוגה המקדימה של כל אפליקציה בכדי להעיף אותה לתוך חור שחור דיגיטלי. מה שרוב האנשים יגידו לכם, הוא שסגירת האפליקציות שלכם שפועלות ברקע תציל את חיי הסוללה שלכם כי היא מונעת מהאפליקציות לפעול ברקע.

iOS 7 task managerזה פשוט לא נכון.

כן, זה יסגור את האפליקציה, אבל מה שאתם לא יודעים הוא שאתם בעצם עושים יותר נזק לחיי הסוללה שלכם אם אתם עושים את זה על בסיס קבוע. בואו ואסביר לכם למה: על ידי סגירת האפליקציה, אתם מוציאים את האפליקציה מתוך זיכרון ה-RAM של הטלפון. בזמן שאתם חושבים שזה מה שאתם רוצים וצריכים לעשות, זה לא. כשאתם פותחים את אותה האפליקציה שוב בפעם הבאה שאתם צריכים אותה, המכשיר שלכם צריך לטעון אותה חזרה לתוך הזיכרון שוב פעם, ומאפס. כל הפריקה וההעמסה הזו מפעילה יותר עומס על המכשיר שלכם מאשר פשוט לעזוב אותו בשקט. בנוסף, iOS סוגרת אפליקציות באופן אוטומטי בהתאם לכמות הזיכרון שהיא צורכת, כך שאתם למעשה עושים פעולה שהמכשיר שלכם כבר עושה בשבילכם בין כה וכה. אתם אמורים להיות המשתמש של המכשיר שלכם, לא האבא והאמא שלו שמנקים אחריו.

האמת היא, שהאפליקציות בתפריט ריבוי המשימות שלכם אינן פועלות ברקע בכלל: iOS מקפיאה אותם במקום האחרון שבו הייתם לפני שעזבתם את האפליקציה, כך שהיא מוכנה להתחיל מהנקודה שבה הפסקתם ברגע שתפעילו אותה שוב. אלא אם כן אפשרתם את רענון האפליקציות ברקע, לאפליקציות שלכם אסור לרוץ ברקע, אלא אם הן מנגנות מוסיקה, משתמשות בשירותי מיקום, מקליטות שמע, או הסעיף החמקמק מכולם: תרים אחר שיחות VOIP נכנסות, כמו סקייפ. כל אחד מהמקרים החריגים האלה (מלבד האחרון) יגרום לסמל קטן של חץ להופיע ליד סמל הסוללה שלכם בכדי להודיע ​​לכם שישנו תהליך שרץ ברקע.

שלב 4: לבטל באופן זמני את הדחיפה להודעות הדוא״ל שלכם

אם השלבים 1 עד 3 לא פתרו את הבעיה שלכם, נסו להשבית את דחיפת הדוא"ל (פוש) באופן זמני בכדי לראות אם זה עוזר. תוכלו לעשות זאת דרך הגדרות>דוא״ל, אנשי קשר, לוחות שנה>טען נתונים חדשים. דחיפת הדוא״ל מאפשרת למכשיר לקבל הודעות מיידיות בכל פעם שאתם מקבלים דואר אלקטרוני. זה נהדר אם אתם צריכים לדעת על כל מייל שנכנס לכם לתיבת הדוא״ל באופן מיידי, אבל זה גם עלול לטחון לכם את חיי הסוללה אם זה מוגדר באופן שגוי.

ראיתי מכשירים רבים שבהם הדחיפה (פוש) היא הגורם העיקרי לבעיות הסוללה, אבל ראיתי גם הרבה מכשירים עם חיי סוללה מעולים כאשר הפוש מופעל. זה באמת עניין שספציפי להגדרות הדואר האלקטרוני והשרת שלכם. נסו לשנות את ההגדרה ל-״ידנית״ במידה ואין לכם צורך לנטר אחר כל דבר דוא״ל נכנס, או לכל שעה, שלושים דקות, או רבע שעה בהתאם לצרכים שלכם – ותראו אם מצב הסוללה שלכם משתפר. אם זה לא עוזר, תפעילו את האופציה מחדש. אתם יכולים גם לנסות לבטל את הפוש בכל חשבון בפני עצמו במידה ויש לכם מספר רב של חשבונות דוא״ל. רק תזכרו להתייחס למבחן בתחילת המאמר בכדי לראות אם הצעד שביצעתם פתר את הבעיה שלכם.

iOS 7 push

לעתים קרובות מידי משאולי נדמה לכם, במיוחד עם דחיפת דוא"ל Exchange, זה כאילו שהטלפון שלכם נתקע בלופ של בדיקת דואר נכנס כל הזמן. כאשר זה קורה, הטלפון בדרך כלל מתפגר תוך שש שעות של שימוש ללא הטענה, וזמני ההמתנה והשימוש בהגדרות>כללי>שימוש יהיו זהים אחד לאחד. הזמנים האלו אינם זהים מכיוון ש"הקושחה היא תקולה או פגומה", אלא שהם זהים בגלל שדחיפת הדוא"ל מונעת מהטלפון ״לישון״ כמו שצריך. כאשר המכשיר תקוע בלופ שכזה, הוא כל הזמן טוחן סוללה.

שלב 5: בטלו את הודעות הפוש לאפליקציות שמעצבנות אתכם

האם במקרה מותקן לכם על המכשיר משחק מעצבן של הילד שלכם שממשיך לשלוח לכם הודעות בכל שעה עגולה בכדי להזכיר לכם להמשיך ולקנות עוד כבשים דיגיטליים לחווה הווירטואלית? אם כך, בכל פעם שאתם מקבלים את אחת ההודעות האלו, המכשיר שלכם מתעורר ממצב שינה לכמה שניות בכדי להאיר את המסך שלכם, ומחכה לפעולה הפוטנציאלית שלכם על כל הודעה.

הודעות דחיפה לא גורמות לטחינת סוללה מסיבית כברירת מחדל, אז בבקשה אל תסיקו מכך שאני אומר שאתם צריכים לכבות את כולן. עם זאת, כל הודעה מעוררת את המכשיר לחמש או עשר שניות, כך שזה בסופו של דבר מתקזז בהתאם לכמות הודעות הדחיפה שאתם מקבלים. אם תקבלו 50 הודעות במהלך היום ואף פעם לא תפעלו על פיהם, זה יוסיף 4 עד 8 דקות לזמן השימוש שלכם, כלומר – עכשיו יש לכם פחות זמן לעשות את הדברים שאתם באמת רוצים לעשות עם מכשיר שלכם, כמו לשלוח הודעה בפייסבוק וכן הלאה. אז כבו את הודעות הדחיפה (פוש) המעצבנות האלו לאפליקציות שאתם לא צריכים לקבל מהן הודעות. זה יכול להיות הבדל קטן, אבל זה יכול להוסיף המון.

קרא עוד:  חנות אפל ירדה לקראת המכירה המוקדמת ל-iPhone 11

שלב 6: כיבוי אחוזי הסוללה

כן, כן – שמעתם נכון.

כבו את מד אחוזי הסוללה ותפסיקו לדאוג לגבי הסוללה המתרוקנת שלכם. אתם יכולים למצוא את ההגדרה הזו תחת הגדרות>כללי>שימוש, ממש מעל למקום שבו זמני הסוללה שלכם מופיעים ברשימה.

דבר אחד שמצאתי במהלך שנות הניסיון שלי בג׳יניוס בר, הוא שאנשים מודאגים לגבי חיי הסוללה במכשיר ה-iOS שלהם כל הזמן בודקים את המכשיר בכדי לראות את אחוזי הסוללה, או באופן יותר ספציפי: כמה אחוזים ירדו להם מאז הפעם האחרונה שהם בדקו את העניין. אז אם אתם בודקים את המכשיר שלכם כפליים רק בכדי לבדוק את מצב חיי הסוללה, אתם בעצם הופכים את עצמכם לחלק מהבעיה: אתם מורידים מחיי הסוללה של המכשיר שלכם בכל פעם שאתם בודקים אותו.

תפסיקו להיות פרנואידים לגבי חיי הסוללה שלכם ותהנו מהחיים שלכם. יש דברים חשובים יותר מאשר חיי הסוללה של המכשיר שלכם. הפולניה/חולה השליטה שבכם לבטח תתחרפן/יתחרפן בימים הראשונים לאחר שתעשו זאת, אבל אתם תתרגלו לכך.

שלב 7: קפצו לחנות של אפל

אם במקרה מתמזל מזלכם ואתם בעלי גישה לחנות אפל סטור רשמית, אל תהססו וגשו לשם ותבקשו מהעובדים לבדוק את מצב הסוללה של המכשיר שלכם.

על פי המקורות שלי, אפל השיקה כלי לעובדיה שמאפשר להם לבחון את חיי הסוללה, ומציג בפניהם דו"ח מפורט של השימוש בסוללה במכשיר שלכם. התהליך לוקח רק מספר דקות, וממה ששמעתי, הוא מקיף. לא הייתה לי הזדמנות לראות את המבחן הזה בעצמי, אבל החברים שלי אומרים לי שזה מעולה. ישנה גם האפשרות הנדירה (אלא אם כן מדובר במכשירים ישנים יותר) שהסוללה עצמה פגומה, והטכנאים יכולים להחליף אותה במקום ובחינם אם מכשיר ה-iOS שלכם עדיין נמצא במסגרת אחריות, או במחיר זול מאוד אם תקופת האחריות נגמרה.

שלב 8: הפעילו מצב טיסה במקומות ללא קליטה סלולרית

אחת הסיבות עיקריות שבגינן הסוללה שלכם נטחנת קשורה בבעיות קליטה. כאשר האייפון מזהה שאתם נמצא במקום עם קליטה נמוכה, הוא יגדיל את אספקת הכוח לאנטנה על מנת להישאר מחובר מספיק כדי לקבל שיחות (בעיקר) ובכדי לשמור על חיבור לרשת. זה ישחט את חיי הסוללה שלכם אם אתה נמצאים במיקום עם קו אחד של קליטה או מקומות שבהן השירות הוא רופף ולא אחיד. הדבר המצער הוא שזה יכול לקרות ביותר מקומות ממה שנדמה לכם – בכל בניין עם מתכת בקירות, מבני אלומיניום, בניינים עם קירות בטון עבים, אזורי עיר מאוכלסים בצפיפות, ובאזורי מרכז העיר שבהם יש הרבה בניינים גבוהים.

iOS 7 task bar

פעמים רבות תיתקלו במצב שבו אתם עשויים לקבל קליטה מלאה וחזקה בקומה העליונה של הבניין, אך ברגע שאתם עוברים לקומה התחתונה (כגון המקלט, חדר הזבל או אפילו פרוזדור הכניסה לבניין), האייפון שלכם מיד יאחז בקליטה המינימלית שהוא מסוגל לסחוט כאילו שחייו תלויים בכך, וכל זאת על חשבון חיי הסוללה שלכם. שימו לב שהבעיה הזו תתרחש גם אם יש לכם חיבור Wi-Fi חזק, משום שהמכשיר שלכם עדיין זקוק לחיבור הסלולרי עבור שיחות והודעות הסמס (הודעות בצבע הירוק באפליקציית ההודעות). אם אתם נמצאים באזור עם קליטה גרועה ואתם עדיין צריכים לקבל שיחות, יש לי חדשות רעות: אין באמת שום דבר שאתם יכולים לעשות בנידון. אבל אם הקליטה שלכם היא על הפנים, עד כדי כך שאתם לא מסוגלים לקבל שיחות בכל מקרה – אני ממליץ לכם להפעיל מצב טיסה על ידי החלקת האצבע שלכם מהחלק התחתון של המכשיר כלפי מעלה, לגשת למרכז הבקרה וללחוץ על סמל המטוס.

דבר אחד שאולי לא ידעתם על מצב טיסה: אתם יכולים להדליק את Wi -Fi תוך כדי שהמכשיר נמצא במצב טיסה, מבלי לבטל את מצב הטיסה. פשוט הקישו על כפתור הWi-Fi במרכז בקרה (הסמל הראשון בצד ימין של המטוס). זהו פתרון מושלם עבור מקומות (כמו במטוס, נניח) שבהם אין לכם חיבור לרשת סלולרית, אך יש לכם חיבור Wi-Fi חזק.

אם יש לך Wi-Fi ורוצה להיות ממש מהודר, אתה יכול לבטל רק את חלק נתונים הסלולרי של האות שלך , לדוגמא: EDGE, 3G, 4G , או ה-LTE. רוב האנשים לא יודעים שהטלפון שלך הוא בעצם מקבל שני אותות בו זמנית : אחד עבור שיחות וה-SMS, ואחד לנתונים. מד עוצמת הקליטה באייפון רק מראה את עוצמת הקליטה הסלולרית שאינה קשורה לנתונים, מה שאומר באופן תיאורטי האייפון שלכם ​​עשוי להראות 3-2 קווי קליטה (או נקודות ב-iOS7), אבל במציאות אתם עשויים לקבל רק קו אחד של חיבור LTE/4G/3G – מה שגורם לטלפון להיכנס למצב חיפוש כבד. כדי להשבית רק את חיבור הנתונים של האייפון שלכם, גשו להגדרות>סלולרי וכבו את הנתונים משם. שוב, כך תוכלו לקבל שיחות טלפון (אם עדיין יש לכם קליטה) תוך כדי שמירה על חיבור לנתונים דרך Wi-Fi.

מסקנה

אני מבטיח לכם שאם תבצעו את הפעולות האלו, אתם תקבלו את חיי הסוללה הטובים ביותר שניתן להשיג ממכשיר האייפון, אייפד או האייפוד טאץ׳ שלכם. אך אם המכשיר שלכם עדיין לא מחזיק לכם יום שלם ואין לכם גישה לאפל סטור – אל תדאגו, יש עוד תקווה עבורכם. הסיבה שהמכשיר שלכם לא מחזיק יום שלם עשויה בסופו של דבר להיות פשוטה: אתם מה שנקרא ״משתמש כבד״, ומכשיר ה-iOS שלכם מתנהג נורמלי לחלוטין תחת הקצב המפרך שבו אתם משתמשים בו. זו לא אשמתו של המכשיר, או שלכם לצורך העניין. אתם פשוט דוחפים את המכשיר מעבר ליכולותיו. העצה שלי לכם היא לקנות מטען לרכב, מטען שני עבור נסיעות/עבודה, או קייסוללה (שילוב של קייס וסוללה) בכדי להאריך את חיי הסוללה שלכם.

כתבתו של סקוט לאבלס אשר תורגמה על ידי רון ריינס ופורסמה באתר iPhones

התמונה הראשית באדיבות ShutterStock