כחצי שנה לאחר שהציגה את גרסת 7.0 המהווה את השינוי המהפכני הגדול ביותר של מערכת ה-iOS לדורותיה, משחררת אפל את השדרוג המשמעותי ביותר עבור גרסה זו, (שהספיקה לעבור בינתיים מספר גרסאות ביניים עד היום), לשמחתם של מחזיקי האייפון 4 המיתולוגי ולדאבונם של מחזיקי המכשירים הפרוצים, ה-iOS 7.1.

מעבר לשינוי הקוסמטי והשינוי המיוחל המביאה עימה גרסה 7.1 לבעלי מחזיקי האייפון 4 שעל פי הדיווחים האחרונים מורגש שיפור משמעותי בביצועי מכשריהם, ועליהם נרחיב בהמשך, מוסיפה אפל בגרסה זה גם את אפשרות iOS ברכב עליה עבדה בתקופה האחרונה, CarPlay, ויש כאלה שיאמרו גם יציאתה של אפל מחוץ למסגרת בה היא נמצאת.

iOS ברכב

על מנת להרחיב את מערכת ההפעלה שברשותה אל אפיקים נוספים מלבד מכשיריה הבלעדיים, חותמת אפל על שיתוף פעולה בלעדי מרבית יצרניות הרכבים המובילות, לרבות פרארי, מרצדס ו-וולבו כשבעתיד אמורות להצטרף יצרניות נוספות. מערכת ה-iOS ברכב הינה מערכת בידור המאפשרת לנהג להאזין למוזיקה, לחייג ולקרוא מסרונים באדיבות העוזרת הווירטואלית סירי, וכמובן לנווט בעזרת שרות המפות של אפל שמוצג על גבי המסך הייעודי שברכב.

carplay-2

קוסמטיקה זה לא מילה גסה

אחד מהמאפיינים הרבים הזכורים במהלך גרסאות 7 ומעלה, הינו שינוי מראה מערכת ההפעלה מקצה לקצה, שאינו השתנה במאומה עוד מהגרסה הראשונה, OS 1. שינוי זה כלל בין היתר אייקונים חלקים ושטוחים, תפריט הגדרות חדש, מקלדת בהירה יותר ואפליקציות מערכתיות מעוצבות יותר. בגרסה הנוכחית אמנם אפל לא הרחיקה לכת כפי שעשתה בהתחלה, אך שדרגה מעט את החייגן, תפריטי הכיבוי וההפעלה, וכן שינתה מעט את צורת המענה לשיחה.

קרא עוד:  אפל השיקה את מהדורת Nike של ה-Apple Watch סדרה 5

iOS 7.1 screen shots

גם למכשירים ה"ישנים" מגיע

בימים הראשונים שאחרי שחרור מערכת ההפעלה השביעית בגרסאותיה הראשונות, רבים מהמשתמשים כעסו על כך שאפל האטה בכוונה את מכשירי האייפון 4, ולמעשה קברה אותם סופית. בגרסה הנוכחית, שרבים ממשתמשי האייפון 4 ייחלו לה, שיפרה אפל משמעותית את מהירות וביצועי האייפון המיתולוגי (כך על פי הדיווחים השונים), ובכך נתנה לו מרחב נשימה וכן האריכה את חייו בכמה חודשים נוספים. נציין, כי אחד מהשיפורים השונים באו לידי ביטוי בכך שאפל הפחיתה משמעותית את מהירות וכמות האנימציות שהטבו עם משתמשי המכשיר המיתולוגי.

שיפורים נוספים

מלבד השינויים הנראים לעיין בגרסה זו, הוסיפה אפל מספר פיצ'רים נוספים:

  • הוספת מקלדת כהה ואפשרות להחליף בינה לבין הקיימת.
  • אפשרות לשינוי מתגי התפריטים השונים.
  • שיפור מנגנון הזיהוי של חיישן טביעת האצבע (Touch-ID).
  • שינוי קל במראה אפליקציית לוח השנה המובנה.
  • אפשרות לתאורה כהה המוצגת במתגי התפריטים.
  • הפעלה אוטומטית של מצב ה-HDR באפליקציית המצלמה (זמין לבעלי אייפון 5S בלבד).
  • שליטה ידנית בהפעלתה של העוזרת הווירטואלית (סירי) שתתאפשר אך ורק ע"י לחיצה והחזקה על כפתור הבית.
  • הוספת שפות נוספות לסירי.

אז מה צופן העתיד?

בעוד משתמשי האייפון 4 שמחים לנוכח שחרור הגרסה החדשה, נחרדו בעלי המכשירים הפרוצים לגלות כי הגרסה חוסמת את מרבית חורי האבטחה עליהם התבססה הפריצה הקודמת, ובכך מזערה למעשה את הסיכויים לפריצה חדשה. דקות ספורות לאחר שחרור הגרסה, צייץ ההאקר המפורסם בתולדות ה-Jailbreak, ההאקר MuscleNerd, כי אין הוא ממליץ לבעלי המכשירים הפרוצים לעדכן לגרסה החדשה, שכן לא תתאפשר חזרה לאחור (שנמוך) לגרסאות נמוכות יותר על אף החתימות שברשותם. לפי שעה, טרם ידוע האם הגרסה החדשה תפרץ אף היא והאם זו תהיה הגרסה האחרונה בגרסאות ה-7.

קרא עוד:  שארפ מציעה טלפון Android One כבר עם Android 10

עוד בטרם חשפה את מרכולתה לשנה הקרובה, חיטוט בקבצי הגרסה החדשה מגלה שני דגמי אייפד שטרם נחשפו לציבור: iPad 4,3 ו-iPad 4,6. גורמים מעריכים כי אלו אינם דגמים חדשים של מכשירי האייפד המוכרים, אלא מכשירים המיודעים בעיקר לשוק הסיני ו/או לשוק הבינוני.

Screen-Shot-2014-03-10-at-12.28.34-PM

יהיה מעניין לראות מה תציע החברה מקופרטינו לקראת השנה הקרובה ואילו תחמושת תביא באמתחתה ובינתיים ישנם דיווחים על שיפור במפות בגרסת ה-iOS 8. כך או כך, אין ספק כי השנה הולכת להיות מעניינת, אולי השנה הכי מעניינת שראינו עד כה.

-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.