ממשק ההודעות החדש

מערכת ההפעלה הניידת החדשה של אפל (Apple), הלא היא iOS 8, שוחררה גם למשתמשים לאחר כמה שבועות בהם הייתה זמינה רק למפתחים. הגרסה החדשה אמנם לא מביאה שיפורי עיצוב רבים, אך מביאה עמה בשורה גדולה דווקא לתחום הפיתוח: אפל מאפשרת כעת למפתחים חופש פעולה גדול עוד יותר מבעבר.

תמונות – להיות בשליטה
עד עכשיו, התמונות שבמכשיר לא היו מסודרות כלל. הן הוצגו כרצף אינסופי וכדי למצוא תמונה ספציפית היה צריך לבצע גלילה בין הכל התמונות, וזו הייתה משימה כמעט בלתי אפשרית. עכשיו, ניתן לחפש תמונות ספציפיות על ידי חיפוש התאריך או המקום בו הן צולמו. גם היצע כלי העריכה של התמונות שודרג וכעת ניתן להשתמש גם בכלים כמו קביעת הצבע של התמונה, החדות שלה, החשיפה לאור וכדומה, כאשר כל אלו מצטרפים לאפקטים השונים ולכלי העריכה הקיימים ב-iOS 7.

הודעות – חברותי יותר
לדברי אפל, אפליקציית ההודעות היא האפליקציה השמישה מבין כל האפליקציות המובנות ולכן השיפור בה הוא בין השיפורים המשמעותיים ביותר שנוכל למצוא בגרסה החדשה. מעתה ניתן לשלוח קבצי קול בצורה מהירה – רק ללחוץ על סימן המיקרופון שבצד ימין כדי להקליט קול, וכשמסיימים את ההקלטה ניתן להחליק למעלה כדי לשלוח או שמאלה כדי לבטל. פעולה דומה ניתן לעשות על מנת לצלם תמונה או סרטון בצורה מהירה, רק שבמקרה הזה סימן המצלמה נמצא בצד שמאל. ניתן גם לשלוח מספר תמונות וסרטונים בבת אחת, מה שאמור להקל על שליחת כמות גדולה של קבצים. ניתן מעתה גם ליצור קבוצות להודעות, כאשר ניתן יהיה להשתיק קבוצה אחת ספציפית באמצעות אפשרות ה-'נא לא להפריע' שנוספה למכשיר כבר ב-iOS 6. ניתן לעזוב קבוצה בכל רגע. גם בקבוצות אפשר לשתף תמונות, סרטונים, קבצי קול, ואפילו מיקום, אותו ניתן לשתף לשעה אחת, עד לסוף היום, או לזמן בלתי מוגבל.

ממשק ההודעות החדש

מקלדת – חכמה, פלוס
המקלדת החדשה של אפל, על אף שהיא דומה מאוד בעיצובה לקיימת, מביאה עמה שיפור מרכזי אחד – חיזוי המילים. נכון, אפשרות זו קיימת באנדרואיד (Android) כבר שנים, אך כאן נוספה תכונה אחת שלא תמצאו בשום מכשיר. כל המקלדות עם תכונה זו לומדות את המשתמש, וכך יודעות איזו מילה להציע אחרי מילה מסוימת, אך המקלדת החדשה של אפל עושה יותר מזה: היא יודעת לפענח את הטקסט (הודעות, דוא"ל וכדומה), ולהציע אפשרויות מתאימות. לדוגמה, אם מקבלים הודעה 'תרצה לצאת היום לסרט או לארוחה?', המקלדת תציע באופן אוטומטי אפשרויות המתאימות לתוכן, כגון 'ארוחה', 'סרט' או 'לא בטוח'. חיזוי המילים לא תומך כרגע בשפה העברית, אך זה צפוי לקרות בקרוב. מיותר לציין שאפל מאפשרת כרגע למפתחים לפתח מקלדות צד שלישי, ו-SwiftKey ו-Flesky כבר הכריזו שהן בדרך למשתמשי ה-iOS.

קרא עוד:  שאומי תשיק באופן הדרגתי את MIUI 11 החל מיום שישי

שיתוף משפחתי
שיתוף משפחתי היא עוד אחת מהתכונות החדשות ב-iOS 8. שישה אנשים, אותם מגדירים כבני משפחה, יכולים לשתף הכל אחד עם השני (משפחה או לא?). בני המשפחה השונים יוכלו לשתף אירועים בלוח השנה, מיקום, ואפילו רכישות שנעשו מה-AppStore או מה-iTunes. ניתן גם לחלוק תמונות עם בני המשפחה, שיישמרו באלבום משפחתי שייווצר באופן אוטומטי ויתעדכן תמיד אצל כולם. השיתוף המשפחתי הופך גם את מערכת ההפעלה לבטוחה יותר להורים, כאשר ניתן למצוא מכשירים שונים שמוגדרים כמכשירים של בני משפחה, ולהראות אותם על המפה. בן משפחה שלא ירצה להימצא, יוכל לכבות את האפשרות. מעכשיו, הורים יכולים לשים את פרטי האשראי שלהם ולא לחשוש מכך שהילדים שלהם, שמוגדרים כבני משפחה, יעשו באמצעותם רכישות בחנויות השונות. בכל פעם שילד ירצה לבצע רכישה מהמכשיר שלו, הודעה תשלח לאבא והוא יצטרך לאשר לו להוריד את אותו הפריט, אחרת ההורדה לא תתחיל.

apple ios 8 icloudiCloud – שיפורים בענן
גם הענן של אפל קיבל שלל תוספות בעדכון החדש, בעיקר כאלו שיעזרו בעבודה עם מספר מכשירים במקביל. iCloud Drive מאפשר למשתמשים לאחסן קבצים בענן בקלות ובמהירות – בין אם אלו מצגות, תמונות או קבצי PDF – ולגשת אליהם מכל מקום ומכל מכשיר, כך שאם מתחילים לעבוד על מצגת במחשב, לדוגמה, ניתן להמשיך את העבודה ב-iPad (לשימוש ב-iCloud Drive במחשב, יש צורך ב-Mac עם מערכת ההפעלה OS X Yosemite ומעלה, או במחשב עם חלונות 7 ומעלה).

תוספת חדשה שנוספה ל-iOS 8 נקראת Handoff והיא מאפשרת למשתמשים להמשיך פעולה מסוימת בתוך האפליקציה בדיוק מהיכן שהופסקה, כך שניתן להתחיל לכתוב הודעת דואר במחשב ולהמשיך לכתוב אותה ב-iPad, או להתחיל לגלוש מה-iPhone ולהמשיך בדיוק מאותו מקום ב-iPod Touch. הכל קורה באופן אוטומטי כשכל המכשירים שברשות המשתמש מחוברים לאותו Apple ID ובעצם לאותו ענן. Handoff גם תומכת באפליקציות נוספות, כגון Pages, Numbers, Keynote, הודעות, לוח שנה, אנשי קשר וכו׳, ואפל מאפשרת למפתחים להשתמש בו באפליקציות צד שלישי. אם מכשיר ה-iOS וה-Mac מחוברים לאותה רשת אלחוטית, ניתן גם לענות לשיחות שמתקבלות ב-iPhone במחשב, ב-iPad או ב-iPod Touch. גם ממכשיר אחר, אפשר להתעלם מהשיחה או להשיב באמצעות הודעה. עד עכשיו ניתן היה לשלוח הודעות iMessage מכל מכשיר שמחובר לאותו Apple ID, אך כעת ניתן גם לשלוח הודעות רגילות דרך מכשירים אחרים המחוברים לאותה רשת אלחוטית. ניתן יהיה לענות להודעות ממכשירים אחרים ואף להתחיל מהם שיחות. כפי שדיווחנו, האופציה הזו תגיע בעדכון שיצא במהלך חודש אוקטובר.

קרא עוד:  אפל תשלם עד מיליון דולרים לחוקרים שיחשפו פרצות במוצריה

עיצוב – שינוי מבורך
ב-iOS 8 ניתן לגרור למטה התראה של הודעה חדשה שהגיעה ולהגיב באופן מיידי, מבלי הצורך לפתוח את אפליקצית ההודעות, ללא ספק חידוש מרענן לו חיכו הרבה חובבי iOS. בתוספת הזו ניתן להיתקל באפליקציות מערכת נוספות, ובנוסף אפשר לסמן הודעה כנקראה או לאשר הזמנה בלוח השנה ישירות מבר ההתראות. אפשרות זו פתוחה גם למפתחים, כך שניתן גם להגיב על פוסט בפייסבוק (Facebook) או לסמן 'אהבתי' ישירות מההתראה עצמה ומבלי לפתוח את האפליקציה. ב-iOS 7, קיבל ממשק ריבוי המשימות רענון משמעותי שהפך אותו ליפה ושימושי הרבה יותר. עכשיו, עם iOS 8, אפל לוקחת את ריבוי המשימות צעד אחד קדימה, ובלחיצה כפולה על מקש הבית אפשר גם לראות את האנשים האחרונים עמם נוצר קשר או את המועדפים. משם, אפשר לשלוח הודעה או לבצע שיחת קול או FaceTime.

מעכשיו החיפוש באמצעות ה-Spotlight במכשיר מניב קצת יותר תוצאות. אפשר לקבל תוצאות מויקיפדיה, מאתרי חדשות, מקומות קרובים, פריטים ב-iTunes/AppStore/iBook, הצעות לאתרים קשורים, סרטים וזמני הקרנות. עם ה-Spotlight החדש, ובדרך כלל הוא חוסך דפדפוף וחיפוש באמצעים אחרים.

אז כן או לא?
ולשאלת השאלות – האם שווה לעדכן? ללא ספק, התשובה היא כן. אם חיכיתם לאפל שתעשה את הצעד ותאפשר למפתחים פתיחות תוך כדי שמירה על הקסם והפשטות של מערכת ההפעלה, הרי שמצאנו את זה פה. בשונה משאר הגרסאות, ההתפתחות של הגרסא הזו לא תלויה באפל אלא במפתחים. הגרסא תהפוך טובה יותר ויותר ככל שמפתחים נוספים יתגייסו ויתחילו לפתח מקלדות צד שלישי, לעשות שימוש ב-Handoff ולהשתמש בשאר הכלים שאפל מציעה למפתחים. אם ציפיתם למצוא את הבשורה ב-iOS 8, הרי שהיא לא כאן. iOS 8 בעצמה היא הבשורה, ואין ספק שכולם צריכים לשים עליה את ידיהם ברגע שיוכלו. יתכן בהחלט שחלק מהמשתמשים לא יצליחו להשיג את הגרסא בשעות הקרובות או יחוו בעיות בניסיון להוריד אותה. זה קורה בכל שנה עם כל שחרור של גרסא חדשה ואין מה להתרגש. לאלו שנתקלים בבעיות אנו ממליצים להמתין מעט ולתת ללחץ לרדת מהשרתים של אפל.

מי יכול לעדכן?
iOS 8 היא הגרסה המוצעת למספר המכשירים הגדול ביותר בתולדות מערכת ההפעלה.

הגרסה זמינה למכשירים הבאים:
מכשירי iPhone: גרסאות 4S, 5, 5S, 6, 6 Plus
מכשירי iPad: גרסאות 2, 3, 4, Air, Mini וגם Mini with Retina Display
מכשירי iPod: גרסה Touch 5

יש לקחת בחשבון שלא כל האפשרויות נתמכות בכל המכשירים, בכל השפות או בכל המקומות.