לפני עידן הסמארטפונים המידע בטלפון של רובנו היה נחלק לאנשי קשר, שיחות ומסרונים (SMS-ים). רוב האנשים הסתפקו בשמירת אנשי הקשר בכרטיס הסים, ובכל מקרה היה ניתן להשתמש גם בשמירה בטלפון עצמו. לרוב, בעת שדרוג למכשיר מתקדם יותר, ספקית הטלפון הייתה גם ספקית השיחות והיא זו שהייתה דואגת להעביר את כל מה שצריך מהטלפון הישן לחדש, ובדרך כלל אף אחד לא ממש חשב להעביר גם את המסרונים.

אבל היום, אנחנו בעולם שימושיות שעבר שינויים רבים. נפח המידע המאוחסן בטלפון החכם שלנו אדירה: כמות אנשי הקשר כמעט בלתי נגמרת כי אנחנו מחוברים לא רק לאלו שאנחנו מנהלים אתם שיחות טלפון בלבד, יש הרבה יותר מסרונים פשוטים, ויש גם הודעות ווטסאפ (Whatsapp), פייסבוק (Facebook), תמונות, תמונות ועוד תמונות ממגוון אפליקציות. הטלפונים השתכללו כך שהם יכולים לאחסן כמות גדולה בהרבה יותר של מידע (בדקו רגע את אלבומי התמונות בטלפון שלכם. כמה תמונות יש לכם? כמה מאות? אולי אפילו אלף ויותר). אנחנו גם מייחסים כעת חשיבות רבה יותר לכל היבט של שימוש. כך, לדוגמה, כיום יש אנשים רבים שרוצים לגבות גם את הודעות הטקסט כי הן הגיעו מאדם אהוב או שהן יכולות לשמש כראייה לעברה על חוק הספאם, אם להזכיר שתי סיבות.

backup

בנוסף, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהטלפונים של ימינו קצת פחות עמידים לעומת המכשירים של פעם, בממוצע, וגם לצערנו הרבה הם גם מהווים מוקד משיכה לא קטן לגנבים, שלא נדבר על תאונות מצערות עקב שימוש בטלפון במקומות שהשתיקה יפה להם (או מקומות רטובים אחרים).

כך או כך, במצב הנוכחי, בעולם בו גם כך מתייחסים לטלפונים חכמים כאל מכשירי PC מודרניים לכל עניין ודבר, אי אפשר להתעלם מצורך שעולה וגובר: גיבוי, כדי שנהיה מוכנים ליום בו חס וחלילה יתרחש מצב כזה או אחר בו נ* רך לשחזר את הנתונים שלנו, כי אחרת, הם פשוט יאבדו לנו לעד. במסגרת ההקדמה, נעשה קצת לגבי מה שנמצא בטלפון וכדאי לגבות, מה מגובה באמצעות האפליקציות עצמן לענן, ובהמשך נסקור את אפשרויות הגיבוי השונות לכל תחום.

כשאומרים גיבוי לענן, למה מתכוונים? הכוונה בגיבוי לענן היא בדרך כלל היא שהקבצים המגובים נשמרים בשרת אחסון מרוחק של חברה כזו או אחרת, אם מדובר בשרת של חברה שזה פועלה בחייה המקצועיים או כשירות שמספקות יצרניות האפליקציות השונות כחלק מהשימוש באפליקציות המסוימות הללו. כך, לדוגמה, התמונות שאתם שומרים בפייסבוק נשמרות בשרתי החברה, וגם את תאבדו את הטלפון שכם, תמיד תוכלו לגשת אליהן בחזרה מטלפון חדש.

קרא עוד:  שיתוף מסך במכשירים ניידים בגרסה החדשה של Skype

שנותן שירות הגיבוי אם זה פייסבוק, או אפל וכד', מגבים את מה שאתם עושים בטלפון/באפליקציה לשרתים שלהם. כך שגם אם הטלפון אכן מושבת מסיבה זו או אחרת, התמונות תמיד אצלם ואפשר למשוך אותם חזרה למכשיר החדש.

icloud-logoבגדול אפשר גם גם לראות הבדלים בין גיבויים בסביבת אנדרואיד (Android) ו-iOS. אפל השיקה את שירות הגיבוי לענן iCloud באוקטובר 2011. בקצרה נאמר כי שירות זה מאפשר לבצע גיבוי של הדוא"ל, אנשי הקשר, לוח השנה, תזכורות, מידע מספארי (Safari, הדפדפן של אפל), רשימות (Notes), תמונות, מסמכים ומידע נוסף, כאשר הגיבוי החינמי מוגבל לגודל של 5 ג'יגה-בייט. באנדרואיד אין אמנם שירות גיבוי ייעודי, אבל מאחר ומחברים את הטלפון לחשבון גוגל מסוים, למעשה מתחברים באופן אוטומטי לאנשי הקשר, מידע מאפליקציות (נתונים בסיסיים), לוח השנה, לדפדפן הכרום (Chrome), אנשי קשר, שירות האחסון בענן Drive, דוא"ל, גוגל פלוס ותמונות.

אנשי קשר: באנדרואיד, כאמור, אנשי הקשר מחוברים למעשה ישירות לחשבון הגוגל שלכם (בתנאי שלא ניתקתם את החיבור הזה בהגדרות). זה פתרון נוח מאוד, ומאפשר למעשה להוסיף אנשי קשר ישירות מהמחשב, ואז בסנכרון הבא הוא ייכנס גם לטלפון שלכם. אז המידע הזה גם מגובה ישירות בחשבון הגוגל וגם מאפשר עבודה נוחה יותר.

במקרה של אייפון, בעיקרון אם הפעלתם את שירות ה-iCloud, אנשי הקשר מגובים לענן של אפל. יחד עם זאת, ההמלצה שלנו, לחבר גם לכאן את חשבון הגוגל שלכם (ואם עוד אין לכם חשבון גוגל – רוצו והירשמו). למה? אמנם זה אותו סוג הגיבוי, אבל גם תוכלו לנהל את אנשי הקשר ישירות מחשבון הגוגל שלכם (למרות שאת זה ניתן לעשות גם במקרה הזה באמצעות עמו ניהול האחסון), אבל חשוב מכך – יש פה תאימות אוניברסלית, אם תעברו יום אחד לאנדרואיד, לא תצטרכו פתרונות למעבר מ-iCloud לגוגל.

שיחות ומסרונים: באנדרואיד אין תמיכה מובנית בגיבוי של שיחות ומסרונים ותזדקקו לאפליקציה חיצונית, באייפון לעומת זאת ניתן לסנכרן ל-iCloud.

לוח שנה: אם אתם בעיקר עובדים מהמחשב ועם ג'ימייל – אז כמובן חברו את חשבון הגוגל שלכם כדי שיסנכרן לכם את הפגישות בלוח השנה (ויגבה אותם לענן). לבעלי אייפון אפשר גם פשוט לגבות ל-iCloud (וכמובן שההערה שלנו לגבי אנשי הקשר תקפה גם כאן).

קרא עוד:  אתם שומעים? אוזניות ללא חוטים מומלצות שלא יקרעו לכם את הכיס

תמונות: עבור רוב האנשים זו הנקודה הכי חשובה. כהיום מצלמים הרבה יותר באמצעות המצלמות המשובצות בטלפונים, והנגישות של המצלמה בכיס גורמת לכך שן נמצאות בשימוש בהרבה יותר אירועים – החל מהחתונה של הדודה ציפורה ועד לבגד שאתם מודדים בחנות. אם לפתע ייעלמו לכם כל התמונות, הדבר היחידי שיעזור זה טישו גדול. במקרה של אנדרואיד, אם יש לכם חשבון ברשת החברתית גוגל פלוס או פייסבוק ותחברו אותו למכשירכם, תוכלו להפעיל גיבוי אוטומטי עבור כל התמונות והסרטים שתצלמו. באייפון ניתן להשתמש בגיבוי ה-iCloud, רק שהבעיה היא שבדרך כלל, לאחר זמן מה של שימוש בטלפון מגיעים למגבלה של המקום, ואז או שצריכים לשלם לאפל תמורת נפח אחסון נוסף, או שמוצאים פתרון גיבוי אחר כמו דרופבוקס והרשתות החברתיות שציינו.

לתשומת לבכם: תמונות שאתם מעלים לרשתות החברתיות או שולחים כמשובצות במסרונים כאלה ואחרים בדרך כלל לא נשמרות באיכות המקורית. אם זה חשוב לכם, אז כדאי מאוד לגבות את התמונות באיכותן המקורית.

אפליקציות כמו פייסבוק, טוויטר ופורסקוור: כל הפעילות שלכם נשמרת ישירות בשרתים של החברות הללו. הדבר היחידי שנשמר ממנו עותק במכשיר הוא התמונות. לכן אם תרצו לגבות את העותק המקורי של התמונות, תצטרכו לפנות לפרק התמונות לעיל, או להשתמש באפליקציות ייעודיות או אתרי אחסון ייעודיים לתמונות.

 ווטסאפ: כל ההודעות נשמרות בשרתי החברה אולם לא בטוח שתצליחו לשחזר אותם. עותק מהתמונות נמצא גם בטלפון, כולל תמונות ששלחו לכם – מומלץ לבדוק מדי פעם ולמחוק, שלא ימצאו שם משהו שאתם לאו דווקא קשורים אליו, למשל איזה תמונה שהפיצו בקבוצה שאתם חברים בה. אבל לתשומת לבכם, כל ההודעות, והתמונות מקושרות למספר הטלפון שלכם, אז אם אתם מחליפים מספר – לא תוכלו לחזור להודעות האלה. הגיבוי להם נעשה באופן אוטומטי במכשיר עצמו, וכן בעלי האייפון יכולים לגבות ל-iCloud.

אנו מקווים כי הבנתם את הצורך בגיבוי של החומרים והתכנים השונים הנמצאים בסמארטפון. אנו נספר לכם בהמשך על אפליקציות שיאפשרו לכם לגבות את המידע שלכם בתחומים השונים.

מהם האפליקציות שיעזרו לכם לגבות? כנסו לחלק השני של הכתבה

התמונה באדיבות Shutterstock