אינטל (Intel) הולכת ומחזקת את המלחמה שלה בשוק המעבדים המיועדים לטלפונים חכמים וטאבלטים. החברה ניצלה את הבמה בתערוכת CES 2013 כדי להציג שני פלטפורמות חדשות מבוססות מעבדי אטום (Atom) המיועדות לטלפונים, אחת שמיועדת לשוק הגבוה ואחת שמיועדת לשוק הנמוך, ואף להכריז על מעבד אטום עתידי, הראשון שיהיה בעל ארבע ליבות, לשוק הטאבלטים.

לשוק הטלפוניה הנמוך, לפי מייק בל, סגן נשיא ומנהל כללי של קבוצת המובייל והתקשורת בחברה, תציע החברה פלטפורמה חדשה בשם לקסינגטון (Lexington) שתהיה מבוססת על מעבד Atom Z2420 והיא למעשה נגזרת מפלטפורמת המדפילד (Medfield) שהייתה הראשונה שהציעה החברה לטלפונים. מעבד הליבה האחת, שיפעל במהירות מרבית של 1.2 ג'יגה-הרץ – לעומת ה2 גיקגה-הרץ של מדפילד – יתמוך בעבודה בריבוי נימים, יאפשר שילוב של עד שתי מצלמות, באיכות של 5 מגה-פיקסלים מאחור ו-1.3 מגה-פיקסלים מקדימה לכל היותר, וצילום וידאו באיכות גבוהה מלאה בקצב 30 פריימים לשנייה. השבב הגרפי שישולב במעבד הוא ה-PowerVR SGX540, שתומך ב-OpenGL ES 2.0, והוא מגיע עם תמיכה בשני ערוצי זיכרון מסוג DDR2.

lex_04בל אף הציג שקופית לפיה אייסר Acer, Lava ו-Safaricom כבר הכריזו על כך שישיקו טלפונים המבוססים על פלטפורמה זו, ויהיו מבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android).

ה-Atom Z2580, או Clover Trail+, הוא המעבד שמיועד לשוק הטלפונים החכמים עתיר הביצועים. זהו מעבד כפול ליבה שיפעל במהירות מרבית של 1.8 ג'יגה-הרץ, ו-1.3 ג'יגה-הרץ לכל הפחות, והוא יתמוך כמו חברו החדש בריבוי נימים. גם הוא תומך עדיים בזיכרון DDR2 בלבד, אך הוא מצויד גם בשבב גרפי יחסית חזק,PowerVR SGX545 , שהוא שבב כפול ליבה שפועל במהירות של 533 מגה-הרץ. לפי בל, מעבד זה יציע עד פי 2 ביצועים לעומת מעבדי המדפילד הראשונים. הוא גם תומך ב-DirectX 10.1 וב-Open GL 3.2, כך שהוא כנראה מיועד לשימוש גם במכשירי Windows Phone.

קרא עוד:  אינטל בבעיה: דחיות באספקה וירידה בנתח השוק מול AMD

bay-trailלשוק הטאבלטים אינטל תציע מערכת על שבב (SoC) שמכונה Bay Trail המבוססת על פלטפורמת ValleyView. בלב המערכת יהיה מעבד אטום ראשון עם ארבע ליבות, אך ללא ריבוי נימים, והוא יפעל במהירויות שבין 1.5 ל-2.1 ג'יגה-הרץ. הוא ייוצר בליתוגרפיה של 22 ננו-מטר, הליתוגרפיה המתקדמת ביותר שיש לחברה להציע כיום. מעבדי האטום האחרים שהציגה החברה עדיין מבוססים על ליתוגרפיה של 32 ננו-מטר.

הטאבלטים הראשונים שיהיו מבוססים על Bay Trail אמורים להגיע בתקופת החגים של 2013. לפי בל, פלטפורמה זו תציע ביצועים של יותר מפי 2 לעומת הדור הנוכחי של מחשבי הלוח המבוססים על מעבדי אינטל, והיא תציע גם תכונות אבטחה משופרות, זמן עבודה משופר, ויכולת לבנות טאבלטים שהיו בעובי של 8 מ"מ. כמו כן אמור המעבד לתמוך ב-USB 3.0 ובמצלמות תלת-ממד. השבב הגרפי יהיה ה-HD 4000 של אינטל כדי שתהיה תמיכה מלאה ב-DirectX 11 ובחלונות.

 פורסם לראשונה באתר החומרה THspot

>> לכל הידיעות מתערוכת CES 2013