אינטל (Intel) השיקה ביום באופן רשמי את מעבדי הדור השישי של משפחת מעבדי ה-Core, המעבדים שזכו לשם Skylake. לפי החברה מדובר במיקרו-ארכיטקטורה שמספקת את הקפיצה הגדולה ביותר במעבר מדור לדור, ובין המספרים השונים ששוחררו על ידי החברה, ניתן לציין שיפור של עד פי 2.5 בביצועים לעומת מעבדי הדור החמישי, שיפור של עד פי 30 בביצועים הגרפיים, וחיי סוללה שארוכים יותר עד פי 3.

"זהו המעבד הטוב ביותר שהוצאנו אי פעם", אמרה שלומית וייס, סגנית נשיא באינטל העולמית שניהלה את פרויקט התכנון של משפחת המעבדים החדשה שפותחה עם מובילות של מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה, אך כם קבוצות עבודה בארצות הברית ובהודו. למעשה, זו הפעם הראשונה מאז תכנון מעבדי ה-Sandybridge שלרכז הפיתוח בחיפה יש חלק מהותי בתכנון של מעבד חדש באינטל.

"מעבדי ה-Skylake מציעים קפיצה גדולה ביעילות של ביצועים לכוח, וזה המדד הכי חשוב כיום. אנחנו מציעים צריכת הספק כמה שיותר נמוכה ועושים זאת תוך שמירה על ביצועים גבוהים. מבחינת ביצועים גרפיים יש קפיצה משמעותית. יש גם המון חדשנות במוצר הזה, כמו לדוגמה יכולות שקשורות לשידור אלחוטי, ועוד. יש דגמים שמתאימים יותר לעסקים, כאלה שיותר מתאימים לצרכנים. ויש לנו גם הזדמנות, שלא תמיד יש לנו וזו אחת הנדירות שבהן, וזה להשיק מעבדים חדשים בצמוד להקה של למערכת הפעלה חדשה, וכמובן שאנחנו מתכוונים ל-Windows 10", אמרה וייס.

החברה מתכוונת להשיק בחודשים הקרובים כ-48 מעבדי Skylake, והם מקיפים צריכת כוח שנעה מ-4.5 ועד 91 וואט, ממחשבים נתיקים ועד מחשבים שולחניים. המעבדים מחולקים לארבע סדרות: סדרת ה-U המיועדת לשימוש במחשבים ניידים סטנדרטיים, מחשבי הכל כלול שניתנים לניוד ומחשבי מיני;  מעבדי ה-H שמיועדים למחשבי ניידים שמציעים עוצמה רבה וכן לתחנות עבודה ניידות; מעבדי סדרת ה–S שמועדים בעיקר לשימוש במחשבים נייחים; והסדרה הרביעית היא ה-Y שמיועדת בעיקר למחשבי 2-ב-1 עם מסך נתיק.

קרא עוד:  אינטל הציגה כונן Optane SSD גם לשוק הביתי המבטיח להאיץ את ביצועי המחשב

מעבדי ה-Skylake-Y ממותגים בפועל כמעבדי Core m. כפי שחשפנו כבר כאן באתר לפני מספר ימים, באינטל החליטו לחלק גם את המשפחה המסוימת הזו בהתאם למספור של מעבדי ה-Core i, כלומר ל-m3, ל-m5 ול-m7.  כזכור, מעבדי ה-Core m ממוקמים בין מעבדי ה-Atom x למעבדי ה-Core i והם מיועדים למי שרוצה בביצועים קצת יותר גבוהים ממה שיש ל-Atom x להציע, אבל עדיין לחסוך בצריכת כוח. ה-TDP יחסית נמוך ועומד על 4.5 וואט. לטענת החברה שבב -Core m7 החדש מספק ביצועים שעולים על כל המתחרים בתחום הטאבלטים, "כולל iPad Air", ציינו שם.

מעבדי ה-Core m הראשונים לא ממש זכו להצלחה גדולה, אבל באינטל לא מתייאשים. "הדרישה לסדרת ה-Y הגיעה אלינו כבר תוך כדי עבודה, ונדרשנו לספק ביצועים גבוהים בהספקים מאוד נמוכים. אני חייבת לומר שבהתחלה היו אצלנו כאלה שאמרו שזה בלתי אפשרי, אבל הנה, הם כאן והכל בזמן התכנון. כשהגיעו הרכיבים הראשונים למעבדה, והראו לי משחק עם ביצועים גבוהים והספק נמוך אז שאלתי הרבה שאלות כדי לוודא שאני באמת רואה את השבב ולא עושים לי ספקולציות כאלה או אחרות", מספרת וייס.

עוד דבר שהשקיעו בו בעת תכונן המשפחה החדשה של מעבדי ה-Core היה זמן התעוררות מהיר יותר של מחשבים בעת הדלקה ולאחר כניסה למצב תנומה. כדי עשות זאת שולבו במעבדי ה-Skylake הניידים טכנולוגיה חדשה בשם Speed Shift. עם טכנולוגיה זו מי שאחראי להתעוררות המערכת הוא המעבד ולא מערכת ההפעלה ששולחת הוראה. לדברי החברה מדובר בהגברת הקצב מתהליך שמבוצע בכ-30 אלפיות השנייה לאלפית אחד בודדת, מה שיתרום גם לצריכת משאבים נמוכה יותר באופן כללי. ברמה העסקית צירפה אינטל למעבדים תכונה שהיא מכנה True Key שאמורה לתרום לאבטחה על ידי שימוש בזיהוי רב-משתנים

קרא עוד:  בעקבות סיום הקרב בין אפל לקוואלקום: אינטל מפסיקה פיתוח מודמים דור 5

לגרפיקה בהשקה הזו יש משמעות חשובה מבחינת אינטל. כפי שכבר סיפרנו החברה שינתה את מספור השבב ל-HD5xx כדי לציין שמדובר בביצועים משופרים במיוחד. "המעבדים החדשים מציעים קפיצה מאוד משמעותית בהיבט הגרפי, וזה עוד לפני ההשקה בהמשך של שבבי ה-Iris וה-Iris Pro שכבר משתווים לכ-80% מהכרטיסים הגרפיים הנפרדים שנמכרים כיום בשוק", אמר בנושא רוני פרידמן, סגן נשיא בכיר באינטל, קבוצת תכנון הפלטפורמות. "מדובר בשיפור מדור לדור של עד 30%, ועד 40% אם בודקים את ההיבט של גרפיקה תלת ממדית".

באינטל מציינים כי בשוק קיימים כיום כ-600 מליון מחשבים פני חמש שנים ויותר, ואליהם היא מכוונת בעיקר את הדור החדש של המעבדים תוך שהיא משווה  את הביצועים של מחשבים שיהיו מבוססים על מעבדי ה-Skylake למחשבים הישנים הללו כדי להדגיש עד כמה קפיצת הדרך ענקית. בסך הכל אמורה החברה להשיק בחודשים הקרובים כ-50 מעבדים במשפחה החדשה.