לפני מספר שנים הובילה אינטל (Intel) מהלך בו היא הצליחה לדחוס מחשב אישי שלם אל תוך קופסה קטנה כפתרון למקומות בהם המקום על השולחן מצומצם או שחושבים בגדול על עיצוב ומראה מסוגנן. כן, מדובר בסדרת ה-NUC כשלאחריה עוד ועוד חברות הציגו פתרונות דומים. בעבר כבר סקרנו כאן את המחשבים הללו, כמו גם את סדרת ה-Brix של גיגהבייט (Gigabyte), ובימים אלו הגיע לשולחננו הדגם העדכני ביותר של הסדרה, NUC7i5BNK. אז מה חשבנו עליו?

אלגנטי מבחוץ

כשמסתכלים עליו קשה שלא להתפעל מגודלה של היצירה. מחשבי ה-NUC תמיד היו קטנים, אך אינטל איכשהו מוצאת דרכים לצמצם את גודלם ונפחם עוד יותר. הדגם שבדקנו, NUC7i5BNK כאמור, מגיע באריזה קטנה ואלגנטית. כשאנחנו אומרים קטן, אנחנו מתכוונים בערך לגודל כף היד. במספרים זה 115 על 111 מ"מ וגובה של 35 מ"מ. נדגיש שוב – 35 מ"מ בלבד, בערך מחצית מגובהו של ה-NUC הראשון שהוכרז.

מבחינת עיצוב ה-NUC הנוכחי אינו שונה מהאחרים שהושקו בשנים האחרונות. המכסה העליון הוא בגימור פלסטיק בצבע שחור מבריק (Piano Black) כאשר המארז מיוצר מאלומיניום בצבע אפור כהה. כפתור ההפעלה ממוקם מקדימה, ולא בחלק העליון כפי שמוקם בחלק מהדגמים. כאשר המחשב כבוי הנורית בכפתור היא בצבע כתום וכאשר המחשב פועל הנורית הופכת לכחולה. ויותר מכך: המסגרת סביב לוח הבקרה הקדמי כולה מוארת בזמן פעולה. משתמשים מתקדמים יותר יכולים לתכנת את התאורה הזו כך שתהבהב ותפעל בהתאם לעבודת המחשב. תכונה קטנה שאהבנו.

עוד מוצאים בלוח הקדמי זוג חיבורי USB 3.0, כאשר הימני בצבע צהוב כדי להדגיש שניתן להטעין דרכו טלפונים או מוצרים אחרים גם כשהמחשב כבוי. לצד שני חיבורים אלה יש גם יציאת אוזניות או רמקולים בחיבור 3.5 מ"מ סטנדרטי. עוד תוספת קטנה אך חשובה היא זו מיקרופונים מובנים הממוקמים משני בצידי הלוח ונראים כמו שני חורים קטנים זעירים. הם חוסכים את הצורך במיקרופון בשימוש בשיחות וידאו.

קרא עוד:  ראש בראש מול אינטל: AMD חשפה מחשבי NUC

בחלק האחורי מוצאים את שאר החיבורים הסטנדרטיים כמו יציאת HDMI מלאה התומכת בתקן 2.0, חיבור חשמל DC לשנאי חיצוני, כניסת רשת במהירות 1 ג'יגה-ביט (GbE), שתי כניסות USB 3.0 נוספות והכי מעניין – כניסת Thunderbolt בחיבור USB Type-C. חיבור Thunderbolt 3 בפיתוחה של אינטל, מאפשר לחבר התקנים חיצוניים מהירים במיוחד כמו התקני תצוגה או אפילו כרטיס מסך חיצוני. הוא תומך גם בתקן USB 3.1, כך שיש לו מספר רב של שימושים. מלבד זאת, בדופן השמאלית יש כניסה לכרטיס זיכרון מסוג microSDXC.

קדימה, נכנסים פנימה

NUC7i5BNK מגיע כערכה עם מעבד מובנה אך ללא זיכרון וכונן. כלומר, הלקוח צריך לרכוש מוצרים אלה בנפרד ולהרכיב אותם בפנים. המעבד בערכה זו הוא Core i5-7260U. זהו מעבד מסדרת Kaby Lake החדשה כפול ליבות בתדר בסיס של 2.20 ג'יגה-הרץ ותדר מרבי של 3.40 ג'יגה-הרץ לליבה בודדת. מעבד זה הוא מסדרת U, כלומר מעבד צריכת כוח נמוכה, מאלה שמוצאים במחשבים ניידים. מעטפת הכוח המרבית שלו היא 15 וואט, ולכן הסתקרנו לבדוק כיצד הוא יתפקד בהשוואה למעבד שולחני.

עוד מוצאים בתוך המחשב שני חריצי זיכרון מסוג DDR4-2133 SO-DIMM בערוץ כפול שתומכים בנפח זיכרון של 32 ג'יגה-בייט לכל היותר. מבחינת אחסון, אין הרבה אפשרויות שכן גודלו של המכשיר אינו מאפשר להכניס כונן בגודל 2.5 אינץ'. הפתרון הפשוט והמהיר הוא כונן בתקן M.2 SSD, אשר גם קטן יותר וגם מהיר יותר וגם משתלב בקלות אל תוך חריץ בלוח האם. השבב הגרפי המובנה הוא Iris Plus 640 של אינטל, מהמתקדמים ביותר שיש לחברה להציע.

כפי שציינו המארז מיוצר מאלומיניום. הסיבה לכך היא הצורך בקירור המעבד ופיזור החום בצורה יעילה יותר. עם זאת לא מדובר בתצורה חסרת מאווררים (Fanless) – המארז כולל מאוורר מובנה קטן בחלק העליון, אך כמעט שלא שומעים אותו, אלא אם ממש מקרבים אליו את האוזן. עם זאת, בעבודה מאומצת הוא מגביר את הקצב ואז כבר הוא מרעיש יותר.

קרא עוד:  סקירה: LG G8X - תצוגה רחבה וכפולה, אבל אחרת

התקנו ב-NUC כונן M.2 SSD מדגם Intel SSD 600P בנפח 128 ג'יגה-בייט וזוג רכיבי זיכרון 4 ג'יגה-בייט של מיקרון (Micron) מסוג PC4-2133P SODIMM. התקנו במערכת את Windows 10 Home.

בכל מה שקשור לביצועים סינתטיים, המחשב בהחלט הפתיע לטובה. למרות כי מדובר במעבד שמיועד למחשבים ניידים הוא הצליח לפעול באופן חלק, לנגן וידאו גם באיכות של 4K וכמובן לעבוד כמצופה גם בגלישה באינטרנט. עם זאת צריך לציין כי חלק מהתוצאות שבהמשך משקפות גם את התצורה המסוימת של המחשב שלנו.

במבחן העבודה של PC Mark 8 הוא הגיע לתוצאה גבוהה שעמדה על 5,280 נקודות, הרבה מעבר למחשבים הניידים שבדקנו עד כה. את מבחן הכיווץ של WinRAR הוא סיים במהירות ממוצעת של 5,237 ק"ב, שזה הממוצע לערך. כצפוי, במבחן 3D Mark הבוחן את הביצועים הגרפיים קיבלנו נתון של 523 נקודות במבחן Time Spy, שזה נתון סביר למחשב עם כרטיס מסך מובנה וחלש בהשוואה לאלה שמגיעים עם כרטיסים גרפיים 'אמיתיים'.

השורה התחתונה

NUC7i5BNK בהחלט מספיק לשימושים ביתיים. הוא מעוצב ונראה טוב, וגודלו הקטן מאפשר לחבר אותו למסך המחשב בחלק האחורי וכך לחסוך את הכבלים הרבים על שולחן העבודה. לחלופין הוא יכול לשמש כמחשב מדיה מצוין למיקום בסלון. מצד שני הוא אינו מתאים למי שמחפש לשחק משחקים גרפיים. גם מחירו לא זול בכלל, זאת בהתחשב בעובדה כי על 1,719 שקלים יש להוסיף גם את המחיר של הכונן והזיכרון.