במסיבת עיתונאים מיוחדת, שנערכה אתמול בערב (שעון ישראל) בסן פרנסיסקו, הציגה אינטל (Intel) את הדור הבא של המעבדים שלה שמכונה Ivy Bridge. מעבדים אלו ייוצרו בליטוגרפיה של 22 ננו-מטר ובטכנולוגיית טרנזיסטורים חדשה ומפתיעה. מחשבים המבוססים על המעבדים החדשים אמורים להגיע אל השווקים כבר במחצית הראשונה של 2012. למעשה, פסי הייצור של אינטל יתחילו להפיק את המעבדים החדשים כבר במחצית השנייה של השנה: החברה ממירה את קווי הייצור בלא פחות מחמישה מפעלים, כולל FAB 28, המפעל הישראלי שלה בקריית גת.

Palmדדי פלמוטר הישראלי, סגן נשיא בכיר בקבוצת הארכיטקטורה של אינטל, הציג וופר שמכיל את המעבדים החדשים וכן מחשב שולחני, מחשב נייד ומשרת ווב שמבוססים עליהם. הוא ציין בנוסף שטכנולוגיית ה-22 ננו-מטר תגיע בסופו של דבר גם לתחום מעבדי האטום (Atom) של החברה, ולמרות שכרגע היא מיועדת למוצרים הסטנדרטיים של החברה, היא מתאימה גם לשימוש בשוק הטלפונים החכמים והטאבלטים. לשאלת אחד הכתבים שנכחו במקום הוא ענה: "ערכנו בדיקות פנימיות שלנו בהשוואה למעבדי ה-ARM והיינו מרוצים מאוד מהתוצאות. היינו תחרותיים לפני ועם המעבדים החדשים שלנו נהיה יותר תחרותיים". הוא גם הוסיף, כי: "אנחנו לא רואים ב-22 ננו-מטר את קצה יכולת הייצור, אני באופן אישי מקווה עוד לראות במהלך הקריירה שלי ייצור ב-9 ננו-מטר".

Intel-22nm_Transistor_2אבל גולת הכותרת של ההכרזה לא היו המעבדים החדשים עצמם, אלא הטכנולוגיה של הטרנזיסטורים מהם הם מיוצרים.

מדובר בטכנולוגיה חדשה אותה הציגה החברה, באופן תיאורטי, כבר לני עשר שנים וכעת היא מציגה את מימושה: טרנזיסטורי Tr-Gate שהם, לפי אינטל, המעבדים התלת-ממדיים הראשונים בעולם. ההבדל ביניהם לבי מעבדי הדור הקודם, שמיוצרים ב-32 ננו-מטר, הם תוספת של מעין סנפירים מתחת לשערים. סנפירים אלו מאפשרים להגדיל באופן משמעותי את מהירות הפעולה של המעבדים, עד כדי 37%, וזאת בעזרת שתי תכונות: כמות הזרם שעוברת דרך השער גדולה בהרבה וכן מהירות המעבר בין מצבי העבודה של הטרנזיסטור, מה שלמעשה קובע את מהירות העבודה של המעבד, היא הרבה יותר גבוהה.

Intel-32nm_Transistorויותר מכך, הטרנזיסטורים החדשים מאפשרים להשיג את המהירויות הגבוהות יותר תוך חיסכון רב יותר בצריכת החשמל שלהם. לפי מרק בוהר, עמית בכיר בחברה שתפח את מסיבת העיתונאים בסרטון וידאו שמציג את הטכנולוגיה החדשה, ברמת ביצועים מסוימת שנקבעה, צריכת החשמל של מעבדי ה-22 נוו-מטר לעומת אלו של ה-32 ננו-מטר, הגיעה ל-50% ופחות.

עד נתון חשוב שצריך להתייחס אליו, לפחות לפי אינטל, הוא שטכנולוגית שער זו מאפשרת לחוק מור – ע"ש מייסד אינטל גורדון מור – להמשיך ולהתקיים.לפי חוק מור בכל שנתיים מוכפל, פחות או יותר מספר הטרנזיסטורים במעבד תוך כדי ששטחו הופך קטן יותר. מור עצמו אמר לרגל ההכרזה: ""במשך שנים אינו מגבלות ליכולת ההקטנה של הטרנזיסטורים. השינוי הזה במבנה הבסיסי הוא גישה באמת מהפכנית, ומדובר בשינוי שמאפשר את המשך קיום חוק מור ושמירה על קצב החדשנות ההיסטורי"

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.