אינטל (Intel) השיקה לאחרונה ריענון קל למדי עבור סדרת מעבדי הCore i הנוכחית שלה, בדור הרביעי של המשפחה, רענון אשר זכה באופן לא מפתיע לכינוי Haswell Refresh. הפעם אמנם לא מדובר בשינויים מהותיים כפי שנהוג לצפות מהחברה בעת מעבר מדור לדור, אלא שהפעם מעבדי הדור הרביעי החדשים מביאים מספר שינויים קלים בהשוואה לסדרת המעבדים בפלטפורמת ה-Haswell המקורית. בדקנו.

הבדלים קטנים
השדרה העיקרית של הרענון מתרכזת ב-7 דגמי מעבדים עבור שלושת פלחי השוק: Core i3 לשוק הנמוך, Core i5 לשוק הבינוני ו-Core i7 לשוק הגבוה. השינויים כאמור קטנים ועיקרם בתדר הליבות ותדר המעבד הגרפי.

התושבת נשארה כשהיתה (LGA1150), מספר הליבות לא שונה, כך גם ליטוגרפיית הייצור (22 ננו-מטר) וגם לא נפח זיכרון המטמון (L2), אבל כן יש שינוי במספור הדגמים: כך לדוגמה, i5–4670 הפך ל-i5–4690, מעבד מרובע ליבה בתדר של 3.5 ג’יגה הרץ, 100 מגה הרץ מהר יותר מהדור הקודם וללא שינוי בזיכרון המטמון (6 מגה-בייט) או בשבב הגרפי HD4600. כך גם מעבד ה-Core i7–4771 שהפך ל-i7–4790 וגם כאן נרשמה עלייה של 100 מגה הרץ ל-3.6 ג’יגה-הרץ, עם אותה כמות של ליבות (4) וזיכרון (8 מגה-בייט), אך המחיר המסחרי ירד ב-5 דולרים ל-315 דולרים.

haswell refresh cpu list

אבל שחרור המעבדים הוא רק חלק מההשקה. אינטל הכריזה גם על ערכות שבבים חדשות: ה-Z97 ו-H97 מסדרה 9. ה-Z97 היא אולי המעניינת מהשתיים, אשר תומכת במעבדי ה-Devil's Canyon המיועדים לגיימרים ולחובבי ההמהרה (אוברקלוק) עם תמיכה בכרטיסי מסך כפולים בחיבור PCIe x16 או שניים בחיבור PCIe x8. שבבים אלה גם יתמכו במעבדי הדור הבא (פלטפורמת הדור החמישי של מעבדי ה Core i, שמזוהה גם בשם הקוד Broadwell), תמיכה בתקן ה-M.2 ו-SATA Express, התקני חיבור חדשים לכוננים מהירים מבוססי זכרונות פלאש (כונני SSD).

קרא עוד:  אינטל: מעבדי משפחת ה-H של Comet Lake יושקו בקרוב

השינויים הקלים הללו מראים יותר מהכל כי יש באיזשהו מקום רוויה בשוק ה-PC. דרישות הביצועים, לפחות בשוק הביתי, כבר לא מה שהיו והמרדף אחר המהירות הולך ופוחת. צפו בסקירה שלנו על ה-Haswell Refresh, שם סקרנו את לוחות Gigabyte מדגם H97N-WIFI בתצורת mini-ITX ו-Z97X-UD5H בתצורת ATX.

GIGABYTE Z97X-UD5H