אם אתם מתכננים רכישה קרובה של מחשב חדש, אבל עוצרים את עצמכם מכיוון שאתם מחכים להשקת פלטפורמת ה Haswell החדשה של אינטל (הדור הרביעי של מעבדי ה Core וערכות השבבים מסדרה 8) שאמורה להתרחש ככל הנראה בתערוכת Computex בתחילת חודש יוני הקרוב, כדאי אולי שתחשבו שנית.

לפני בערך כחודש, החלו שמועות שאינטל מתמודדת עם בעיות הקיימות בבקר ה USB 3.0 המובנה בערכות השבבים החדשות של הפלטפורמה החדשה (סדרה 8, העונה גם לשם הקוד Lynx Point) ולאחרונה הן אומתו ואושרו ע"י אינטל עצמה.

הבעיה המרכזית בעיה לידי ביטוי בכך שאם "מעירים" את המחשב ממצב שינה S3 (מצב השינה הנפוץ ברוב המחשבים הניידים היום, בו העברת הכוח למעבד מופסקת, אבל העברת הכוח לזיכרונות עדיין נשמרת בכדי לשמור את מצב הזיכרון כפי שהוא) כניסות ה USB 3.0 מפסיקות לתפקד וכל הרכיבים שמחוברים לאותן כניסות מתנתקים.

intel_haswell_diagram
דיאגרמת הבלוקים של משפחת ה-Haswell

בעיות שלא מפסיקות
זו אינה הפעם הראשונה בשנים האחרונות שאינטל חווה בעיות לפני ואחרי השקת פלטפורמה חדשה של מעבדים וערכות שבבים: ב-2011, מעט לאחר השקת פלטפורמת הדור השני של מעבדי ה Core, ה-Sandy Bridge, התגלתה בעיה במתח החשמל של בקר ה SATA2 בערכות השבבים של סדרה 6 המתאימה (שם קוד Cougar Point) שיכלה (וגם עשתה זאת במקרים מסוימים) לגרום לכניסות ה SATA2 בלוחות האם השונים באותה סדרה, לשבוק חיים ולהפסיק לעבוד.

קרא עוד:  Dynabook השיקה בארץ מחשב ראשון עם מעבדי אינטל מהדור העשירי

בעיה זו נפתרה בכך שאינטל מיהרה לשחרר ולשלוח ערכות שבבים מותקנות (מהדורה B3) לכל יצרני לוחות האם, אותן הם החליפו לכל דורש בעל לוח אם זהה עם המהדורה הישנה והלא תקינה.

עוד ב-2011, לקראת סוף אותה שנה, השיקה אינטל את פלטפורמת האקסטרים החדשה שלה, ה-Sandy Bridge E (מעבדי Core i7 לתושבת LGA2011 וערכת השבבים המתאימה, X79) והצהירה מראש שבמעבדים שיצאו בפסי היצור הראשונים של אותה פלטפורמה, לא קיימת תמיכה בטכנולוגית ה VT-D שלה (שיטה של שימוש ב-DMA של המחשב על מנת למפות אזורי זיכרון וציודים למכונות וירטואליות בגישה בלעדית למכונה וירטואלית ספציפית, לפי הגדרה), למרות שהיתה אמורה להיות שם מלכתחילה, במחשבה שזה ככל הנראה לא יפריע ליותר מדי אנשים שתכננו לרכוש מחשב מבוסס הפלטפורמה הנ"ל.

מיותר כמובן לציין שהבעיה תוקנה בפסי יצור מאוחרים יותר של אותם המעבדים והתמיכה בטכנולוגית ה VT-D נוספה אליהם.

פעם שלישית גלידה? תשאלו את אינטל. נראה כי אינטל אינה רוצה לדחות את השקת פלטפורמת ה Haswell החדשה למרות הבעיה הידועה, באותה מחשבה דומה למעבדי ה Sandy Bridge E, שזו בעיה מינורית שלא תפריע לרוב האנשים שמתכננים לקנות מחשב החדש, ושהיא כמובן תתוקן בהמשך עם מהדורה חדשה לערכות השבבים מסדרה 8.

עושה רושם שמי שמחכה ל-Haswell, יצטרך לחשוב פעמיים או להמתין בסבלנות ולחכות למהדורה המתוקנת של ערכות השבבים המתאימות.

קרא עוד:  לא עוזר כלום: Windows 7 לא תעלם עוד הרבה זמן

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il