לאינטל היו מספר כותרות בתערוכת CES שהסתיימה בשבוע שעבר ואחת מהם והחשובה מכולם היא כניסתה (הרשמית) לשוק הסלולר. בתור הוכחת יכולות הציגה החברה את מכשיר ה-K800 של לנובו וגם אחד לא מזוהה של מוטורולה כאשר שניהם מיועדים לצאת בסוף השנה.

המכשירים החדשים פועמים, בפעם הראשונה, על מעבד של אינטל, זאת בניגוד לארכיטקטורת ה-ARM הנפוצה. מדובר בפלטפורמה בשם Medfield והמעבד הראשון הוא Atom Z2460 המיועד למכשירים דלי ההספק ומאפשר, שוב לראשונה, להפעיל את מערכת ההפעלה האנדרואיד על גבי ארכיטקטורה x86.

חלש יותר הוא בהכרח חזק יותר?
השבב Z2460 מכיל בתוכו כמעט את כל החבילה: מעבד, מעבד גרפי, זיכרון, קידודי וידאו ותמיכה ביציאת HD. הוא מכיל ליבה יחידה בתדר של 1.6GHz עם 512KB זיכרון מטמון (L2) ותומך ב-Hyper Threading ומעבד גרפי מדגם PowerVR SGX 540.

המפרט כשלעצמו לא נשמע חזק, במיוחד אם משווים אותו למעבד ארבע ליבות של Nvidia והשיווק האגרסיבי של היצרניות שמכתיב לנו שתדר גדול יותר עם ליבות מרובות = חזק יותר. אבל המציאות אומרת אחרת ובמבחני ביצועים של אתר Anandtech מתברר כי המעבד מתחיל בנקודת זינוק גבוהה במיוחד. ה-Z2460 מצליח להשיג תוצאות שעוקפות את המכשיר הפופולרי כיום, ה-Galaxy Nexus, כמעט בשליש יותר. אם מדברים על ה-iPhone 4S אז שם התוצאה כמעט מוכפלת. גם בצריכת החשמל המעבד צריכה ממוצעת ובמקסימום הגיע ל-1.0W בעוד שמכשיר ה-iPhone 4S הגיע עד ל-1.3W.

קרא עוד:  שאומי הכריזה רשמית על סדרת Mi CC9 עם מערך צילום משולש ומחיר נגיש

אבל דווקא ברכיב הגרפי, המעבד קיבל תוצאה נמוכה יחסית, זאת בשל השימוש במעבד גרפי מעט מיושן ושם נדרש לה שיפור.

הדרך עוד ארוכה
לאינטל זה לא הלך בקלות. זה התחיל עם ניסיון של מערכת ה-MeeGo שבדרך נזנח על ידי נוקיה, רעיונות וקונספטים שלא ממש צלחו ויצרניות שנמנעו ללכת איתה. גם המשך הדרך לא תהיה לאינטל פשוטה. הארכיטקטורה של השבב אינה מכילה את כל הרכיבים הנוספים – תקשורת (3G, Bluetooth, Wifi וכו’), קול ומולטימדיה כך שעל היצרניות להוסיף רכיבים נוספים למכשירים ולקבל תמיכה ודרייברים מיצרניות שונות זאת בניגוד לשבבי System on chip כמו ה-Sanpdragon של Qualcomm, ה-OMAP של TI ואחרים שם שבב כלל הכל.

דבר נוסף ולא פחות בעייתי הם האפליקציות, כאשר כיום אנו יכולים להוריד כל אפליקציה מהאנדרואיד מארקט מבלי לחשוב פעמיים, עם פלטפורמה שונה כמו זו של אינטל נדרשים אפליקציות שיודעות לפעול על ארכיטקטורה שכזו, כך שחלק מהאפליקציות יפעלו חלקית וחלקם לא יפעלו בכלל.

אז נכון שלנובו ומוטורולה הכריזו כי ישיקו מכשירים, אך מה קורה לגבי השאר? האם סמסונג תזנח את מעבד שהיא מייצרת בעצמה לטובת אינטל? האם HTC שבקשר הדוק עם Qualcomm תעבור למתחרה או אפילו תתן ניסיון? אין דבר וודאי והדרך מבחינת אינטל עוד ארוכה וקשה לא פחות.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.