"אוי לא", גערו בי חבריי כאילו אני האשם בסיטואציה, "מה נעשה עכשיו?!". רגע לפני שהספקתי להבין מה קורה, הם דחפו את מכשירי ה-iPhone שלהם לתוך הפרצוף שלי ועליהם מוצגת ההודעה הגרועה מכל: שרתי אינסטולוס (Installous) ירדו והשירות נסגר. לא היה אכפת לי שהוא נסגר, כמו שלא היה אכפת לי בימים שהיה פתוח, אך משפט אחד צרם לי יותר מכל: "מה אני עושה עכשיו עם ה-iPhone שלי? הפריצה כבר לא שווה כלום."

עולם חדש צד ג'
אחת התלונות המרכזיות נגד מערכת ההפעלה הנפלאה של אפל, iOS, היא שהיא אינה פתוחה מספיק. קבוצת מפתחים מוכשרים, ובראשם ההאקר המפורסם Pod2g, הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך את iOS למערכת פתוחה יותר ויותר ניתנת להתאמה אישית. עם הזמן, הפריצה קבלה את השם JailBreak (משמעותה בעברית: בריחה מהכלא), על שם הכלא בו אפל שמה אותנו ועל ההמלטות שלנו ממנו בעת פריצת המכשיר. עם השנים, מפתחים רבים נכנסו לעולם הפריצות וכמות המכשירים הניתנים לפריצה רק הלכה וגדלה, כאשר כיום כל המכשירים של אפל ניתנים לפריצה פרט לאלו של 2012.

מהי פריצה?
לפני שתגשו לפרוץ את מכשירכם, כדאי לכם להכיר כמה מושגים:

מהי פריצה קשורה? בכל פעם שמכשיר של אפל נדלק, המכשיר עובר על כל התוכן שנמצא בתוכו על מנת לבדוק שאין משהו שימנע ממנו את ההפעלה. כאשר המכשיר מוצא קבצי פריצה שלא אמורים להיות בו, הוא לא נדלק, ונתקע על התפוח. בעת הפריצה, הקבצים שמאפשרים למכשירכם לעבוד עם פריצה מועברים למכשירכם דרך המחשב על ידי תכנת הפריצה. בפריצה הקשורה, הפורצים לא מצאו דרך להחדיר את קבצי הפריצה במכשירי אפל ולהשאיר אותם שם גם אחרי הכיבוי, ולכן בכל פעם שנרצה להדליק את המכשיר כאשר הוא פרוץ בפריצה קשורה, נצטרך לחבר אותו למחשב ולהעביר את קבצי הפריצה לשם באופן ידני. אם אינכם נמצאים בבית במהלך היום ואין בסביבתכם מחשב נגיש, לא מומלץ לפרוץ בפריצה קשורה, כיוון שאתם עלולים למצוא עצמכם עם מכשיר כבוי ללא אפשרות להדליק אותו.

מהי פריצה לא קשורה? הפריצה הלא קשורה, ידועה יותר בשם "פריצה מלאה", היא פריצה בה מועברים קבצי הפריצה למכשירכם בעת פריצתו ונשארים שם גם לאחר כיבוי המכשיר, מה שמאפשר להדליק אותו מבלי לחבר אותו למחשב, ובעצם לתפעל אותו באופן עצמאי בלי שום תלות במחשב, ומכאן השם – פריצה לא קשורה. מוכר גם המונח "פריצה חצי קשורה" כאשר בפריצה כזו נוכל לכבות את המכשיר ולהדליק אותו והוא יעבור כרגיל עם כל האופציות שהמכשיר מציע, אך כל הדברים שקשורים לפריצה (כגון תוספים וערכות נושא שהורדו מהסידיה) לא יעבדו.

מהו בוטרום? רוב הפריצות נעשות מחורי אבטחה שנמצאים במערכת ההפעלה של המכשיר, אך בוטרום הוא חור אבטחה שנמצא במעבד המכשיר, מה שמקל את עבודת הפריצה. נכון לרגע זה, נמצא בוטרום בכל מכשירי אפל (כולל אלו של שנת 2012), מה שאומר שפריצה לכולם היא אפשרית, אך אין זה מבטיח שזו קיימת, כיוון שהמכשירים עדיין קשים לפיצוח.

קרא עוד:  סמסונג עצרה את עדכון ה-Galaxy S10 לאנדרואיד 10 בישראל

מהות הפריצה המפוספסת
עד לשנת 2009, הפריצה הייתה לא חוקית בשל פגיעה בזכויות יוצרים. בשנת 2009 קבע בית המשפט בארצות הברית כי הפריצה חוקית לגמרי, אך יש לאפל זכות לבטל את האחריות במקרה של מכשיר פרוץ. מאז, מפתחים רבים נכנסו לעולם הפריצה והפכו אותו לגדול יותר, רחב יותר, ואינטואטיבי יותר. חנות ה-Cydia שמתווספת למכשירים בעת הפריצה מציעה מגוון רחב של תוספים וערכות נושא, חלק בתשלום סמלי וחלק בחינם. אחד התוספים הפופולרים ביותר, וללא ספק האהוב ביותר על הישראלים, הוא אינסטולוס. התוסף הוא מעין חנות AppStore בה תוכלו להוריד את כל האפליקציות בחינם, ואף להעביר אותן לספריית ה-iTunes שלכם במחשב. התוסף לא היה אהוב על מפתחי הפריצה וחנות ה-Cydia, אך אלו קיבלו אותו בלית ברירה. בכל מכשיר פרוץ של ישראלי תוכלו למצוא את התוסף הידוע לשמצה, כאשר בעל המכשיר לא מוצא סיבה אחרת לפרוץ את המכשיר פרט לתוסף שמאפשר לו להשיג דברים שעולים כסף, בחינם. ישראלים, לכו תבינו. כשתשאלו אותו, אגב, "אתה לא חושב שזו גניבה?", הוא יענה לכם את התשובה הישראלית המצוייה: "ולקחת 4000 שקל על iPhone, זו לא גניבה?!". ובכן, כאשר תראו את כמות הדברים שניתן לעשות עם הפריצה, התוסף אינסטולוס ייתגמד בעינכם.

אפליקציות מתגלגלות, ערכות נושא, ומסך עדכונים משופר

בתור בעלים (גאים) של מכשיר iPhone, אני יכול להעיד על כך שגם אני מחפש דרכים רבות להפוך את המכשיר שלי למותאם אישית, ולא מוצא. באמצעות הפריצה, לא רק שאפשר להפוך אותו ליפה הרבה יותר, אלא גם לנוח יותר.

תוסף בשם SBsettings מאפשר לכם גישה ל"לוח הבקרה" של המכשיר מכל מקום אפשרי במערכת (באמצעות מחווה אותה אתם תקבעו), ממנו תוכלו להדליק ולכבות את הרשת האלחוטית, הבלוטות', מצב טיסה, קישוריות אינטרנט סלולרי, וכמו כן לשלוט ברמת הבהירות של המכשיר ועוד. כל אלו הם דברים שהיינו צריכים להכנס לתפריט ההגדרות ולשנותם משם, דבר מבלבל ומתסכל לעיתים. כמו כן, ישנו תוסף בשם NCsettings, שמאפשר לעשות את כל אלו ישירות ממרכז העדכונים הנשלף ממרומי המסך, ונראה, לטעמי, יותר טוב. כמו כן, קיים תוסף בשם BiteSMS שמאפשר לנו ליצור הודעה מכל מקום באמצעות מחווה שנקבע מראש, וגם להשיב להודעה מבלי לצאת מהאפליקציה בה אנו נמצאים, או אפילו ממסך הנעילה מבלי לפתוח את המכשיר. התוסף הפך לפופולרי מאוד, מה שגרם למפתחיו להוציא גרסא שלו שתומכת גם ב-What'sApp וב-Facebook Messenger כך שניתן לענות להתראות שמתקבלות גם מאפליקציות אלו בקלות ובנוחות. ידוע גם שאפשרות ריבוי המשימות שנמצאת במכשירי ה-iOS היא דלה למדיי ומעצבנת, כאשר סגירת אפליקציות לוקחת יותר מידי זמן. בחנות ה-Cydia נוכל למצוא אינספור תוספים שנותנים לנו לסגור את כל האפלקציות במכה אחת, ואפילו את Auxo, תוסף שהופך את ריבוי המשימות לכייפי ושימושי הרבה יותר.

כשזה מגיע למרכז ההתראות גם כאן אין גיוון מספיק, כאשר הווידג'טים שניתנים לנו הם של מזג האוויר, מניות, ושיתוף בסיסי ביותר ב-FacebookTwitter. הפריצה מאפשרת לנו להפוך את מרכז ההתראות לשמיש יותר וגם ליפה יותר. רבים התוספים אשר מגוונים את הדרך בה נראה מרכז ההתראות, כאשר אחד יאפשר לנו לשים תמונה ברקע של מרכז העדכונים, אחר יאפשר לנו לתת לו אפקט של עמעום קל, או אפילו להוסיף כל מיני אפקטים לפתיחה שלו. כל אלו נפלאים, אך מה שבאמת חשוב במרכז העדכונים זו האינפורמציה שמוצגת בו, וגם פה המפתחים לא חסכו מאיתנו. רשימת פתקים במרכז ההתראות, יצירת אנשי קשר מועדפים, חיפוש בשירותים מובילים (Google,YouTube, Yahoo ויקיפדיה וכו') ושליטה בנגן המוזיקה הם רק קצה החוט כשזה מגיע לתוספים למרכז העדכונים, והרשימה עוד ארוכה.

קרא עוד:  לראשונה: WinRar החלה לפעול כנגד פיראטיות

גם מסך הנעילה של אפל משעמם ולא שופר רבות מאז הגרסא הראשונה. בעזרת הפריצה, תוכלו להוסיף אפקטים לפתיחתו, לשנות את הכיתוב המוכר "לפתיחה" (Slide To Unlock), ולפתוח אותו במחוות שונות. כמו כן, ניתן לגוון את השעון ואת התאריך המוצגים, ועוד אינספור דברים. אחד התוספים המגניבים למסך הנעילה הוא זה שמדלג עליו, ומאפשר לכם לגשת ישירות למסכי הבית בעת לחיצה על כפתור הבית.

כל אלו נחמדים וטובים, אך יש את אלו שנמאס להם לפתוח את המכשיר שלהם פעם אחר פעם ולראות את האייקונים המשעממים. גם פה יש ערכות נושא רבות, חלקן משנות את המראה של האפליקציות וחלקן משנות את המכשיר מתחילתו ועד סופו. אין אחד שלא יימצא ערכת נושא שמתאימה לו, או כזו שהוא מתחבר אליה.

אל תחפשו אשמים
כחלק מסיכומי השנה שלנו כאן ב-TGspot, בחרתי לסכם נושא שמאוד קרוב לליבי – גיימינג. פרט אחד שלא ציינתי כיוון שלא מצאתי אותו רלוונטי בהקשר של דור הקונסולות הנוכחי, הוא פיראטיות, אך ידוע שלפיראטיות קשר ישיר למכונות המשחק השונות. זוכרים את ה-PSP, זו שהרשת הכריזה על מותה לא מזמן? לא צריך להיות גאון טכנולוגיה כדי להבין שמה שהרס את הקונסולה הוא לאו דווקא תמחור לא נכון או חוסר בכוח, אלא הפיראטיות. מפתחים רבים נטשו את הקונסולה מלאת הפוטנציאל בגלל הפיראטיות, מה שגרם למותה בטרם עת.

כאשר מפתח מפתח משחק או אפליקציה, הוא מקדיש את זמנו, כספו, וכוחו לצורך פיתוח התוצר, וכאשר הוא דורש מחיר – יש לכך סיבה טובה. בין אם מדובר במשחק של 300 שקלים או בין אם באפליקציה של דולר, חשוב לציין שהתמיכה במפתחים היא דבר חשוב מאוד וזה מה שיגרום להם בסופו של דבר להמשיך ולפתח תוכנות טובות. גם על פי החוק וגם על פי ההלכה היהודית – גניבה זה דבר אסור, ואין כל הדבל בין להוריד אפליקציה באופן לא חוקי לבין ללכת לחנות ו"להרים" עותק פיזי של משחק. צורמת בליבי המחשבה על כך שבכל פעם שאנשים רואים כל כך הרבה אפליקציות על המכשיר שלי חושבים באופן אוטומטי שהוא פרוץ, והמבטים שלהם כשהם מבינים ש(שומו שמיים)קניתי אפליקציה.

הרי לכם, רבותי, ההוכחה לכך שלפריצה עוד הרבה צדדים, הבעיה היא שרובנו לא מנצלים אותה כמו שצריך. היא חינמית, חוקית, ובטוחה למכשירכם (בתנאי שאתם קונים תוספים מקוריים). אין סיבה לפרוץ – יש 100 סיבות.

 

למדריכים ופריצות לשלל המכשירים