אחת מגרסאות הניסוי העדכניות של אפליקציית אינסטגרם (Instagram), הנמצאת בבעלותה המלאה של פייסבוק (Facebook), כוללת תכונה המעוררת חששות באשר לפרטיות המשתמש: שיתוף מיקום מדויק בכל רגע, ויצירת רישום ״היסטוריית מיקום״ הנשמר בשרתי פייסבוק. דיווחי המיקום נשלחים לחברה גם אם לא נעשה כל שימוש באפליקציית אינסטגרם, ולא מופיעה במכשיר כל התראה על משלוח מיקום מסוים.

בגרסת הניסוי התכונה אינה מופעלת כברירת מחדל, והמשתמש נדרש להיכנס לתפריט הגדרות הפרטיות ולהפעיל אותה באופן מכוון. ״היסטוריית המיקומים מסייעת לך לחקור את הסביבה, לקבל פרסומות מתאימות יותר ולשפר את פייסבוק״, כך לפי ההסבר המוצג בפני המשתמשים. עוד נכתב כי ״התכונה חייבת להיות מופעלת על מנת שתכונות מבוססות-מיקום מסוימות יוכלו לפעול, לרבות מציאת רשתות WiFi וחברים בסביבה״.

בפייסבוק לא מכחישים כי אכן תכונה מסוג זה נבחנת על ידי החברה, אולם מדגישים בתגובתם כי בינתיים מדובר בניסוי בלבד שאיננו משפיע על הרוב המוחלט של המשתמשים, וכי אין כל ודאות כי בסופו של דבר אכן תשולב תכונה זו בגרסה הפומבית של אינסטגרם. ״אנו נדאג לעדכן את המשתמשים בכל שינוי הנוגע להגדרות המיקום בעתיד״, נכתב בתגובת החברה.

אולם הדיווח המגיע על רקע פרישתם מפייסבוק של צמד היזמים האחראי ליצירת אפליקציית אינסטגרם, לצד השמועות על כך שהרקע המרכזי לפרישה היה התערבות הולכת וגדלה של פייסבוק בפיתוח האפליקציה, בוודאי לא מסייע לתדמית החברה.