משתמשי Instagram (אינסטגרם) ייתקלו בקרוב בשני כלים חדשים שיאפשרו, לפי חברת האם פייסבוק (Facebook), לעזור לצמצם את הבריונות ברשת – לפחות בתוך המסגרת של אפליקציית שיתוף התכנים הפופולרית.

התכונות החדשות, לפי הודעת החברה, מתקיפות את הנושא משני הכיוונים שלו: מצד התוקפים האפשריים וגם מצד המותקפים האפשריים.

הכלי החדש, לפי תיאור החברה, בא לעודד תקשורת חיובית, או נכון יותר ניסיון למנוע תקשורת שלילית/בריונית. האפליקציה מפעילה מאחורי הקלעים תהליך מבוסס בינה מלאכותית שאמור לזהות הודעות תוקפניות עוד לפני השליחה שלהן בפועל. למעשה, ברגע שרוצים לשלוח את ההודעה המערכת מנתחת את הכתוב, ובמקרה שהיא מזהה הודעה שיכולה לפגוע בצד השני, צצה הודעה המבקשת מהכותב לחשוב שנית לגבי ההודעה שכתב לפני שישלח אותה בפועל: "האם אתה בטוח שאתה רוצה לשלוח את הפוסט הזה?". התהליך אינו מספק חסימה, אך מספר שעל סמך תכתובות דומות, הוא מזהה כתיבה פוגענית.

בצד השני הוסיפה החברה אפשרות נוספת למקבלי הודעות פוגעניות להגן על עצמם. מעבר לאפשרות לשלוח דיווח על ההודעה לאנשי אינסטגרם, וכמובן האפשרות למחוק מהרשימה את איש הקשר שהתגלה כבריון רשת – דברים שלפי החברה יכולים לגרום דווקא להגברת מעשי האלימות – ניתן לבחור להגביל את המשתמש כך שההודעות שיגיעו ממנו יוצגו בפועל לעיני המשתמש בלבד ולא ישתלבו בתזרים שלו.

המחשבה מאחורי הכלי הזה היא ההערכה שכמו בחיים, מי שלא רואה את תוצאות האלימות בפועל, ייבחר אולי בסופו של דבר להפסיק אותה. בכל מקרה, גם כאן תופיע הודעה מתאימה עם הסבר לבי התכונה החדשה.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.