מיקרוסופט (Microsoft) השיקה השבוע באופן רשמי את גרסה 9 של אינטרנט אקספלורר (Internet Explorer), הגרסה שאמורה להחזיר אותה, לפחות לפי הצהרותיה, אל חזית הדפדפנים תוך שהיא נלחמת בנתח שוק כללי שהולך ויורד מצד אחד, ומצד שני בפופולאריות ההולכת וגאה של כרום (Chrome) הדפדפן מבית גוגל (Google), יריבתה הגדולה של מיקרוסופט, שגרסה 10 שלו הושקה בשבוע שעבר. ברקע גם אורבת המהדורה הסופית של גרסה 4 של פיירפוקס (Firefox) – דפדפן הקוד הפתוח היחיד בין המובילים – שלא מצליח לעמוד באף מועד השקה מתוכנן של ארגון מוזילה (Mozzila), אך פחות או יותר שומר על מעמד בשוק.

ועם התחרות הקשה הזו מציגה מיקרוסופט חידושים רבים בדפדפן שלה, כשחלקם נראים היטב מעל פני השטח וחלקם מוטמעים מתחת למכסה המנוע. הדבר הראשון שבולט לעין הוא ממשק שונה לחלוטין – נקי וגדול יותר שמזכיר מאוד, בעיקר בגלל קיבוץ כפתורי התפריט בפינה העליונה, את הממשק של כרום דווקא.

IE9Screenמיקרוסופט ניקתה מהשטח כל דבר שאינו הכרחי כדי למרב את שטח העבודה, או כפי שהיא מכנה זאת Site Centric – האתר במרכז. כך נעלמה להן, כמו בדפדפנים היריבים, שורת הפקודות, וכך שולבה תיבת החיפוש ביחד עם שדה הכתובת (במיקרוסופט קוראים לזה OneBox) ועם בחירת מנוע החיפוש, וכך הוצבו הלשוניות לצד שורת הכתובת ולא מתחתיה כדי לחסוך עוד מקום. המשתמש יכול להזיז את הלשוניות למטה, יכול להרחיב או לצמצם את שורת הכתובת, ולחיצה על המקש Alt גם מחזירה לרגע את שורת הפקודה, אבל כברירת מחדל הממשק נקי כמעט לחלוטין.

עוד אלמנט חזותי צץ בזמן ההפעלה השוטפת. הודעה מופיעה בתחתית המסך על רקע צהוב כשורה זמנית כשיש הודעה שזקוקה להתייחסות של המשתמש. אחת האפשרויות שתגרום להודעה כזו ייחודית לאינטרנט אקספלורר 9: אם הדפדפן "יחוש" שהוא פועל קצת לאט הוא יציע למשתמש להפסיק פעולה של חלק מהתוספים (או בשפת מיקרוסופט, הרחבות) שמותקנים בדפדפן, בעיקר כאלה שזמן הטעינה שלה ממושך. יחסית.

מתחת לפני השטח, וזאת מרגישים כמעט מיד, יש מנוע מהיר יותר ולא רק זה שמתייחס ל-JavaScript ול-DOM. האתרים עולים מהר יותר לעומת זמני העלייה בגרסה 8, וזה מורגש בלי כל צורך לבצע מדידות מדויקות. במיקרוסופט טוענים שהדפדפן שלהם מהיר יותר בהיבטים רבים של הפעילות, וזה טבעי מצד החברה לטעון זאת, אבל כך או כך, אי אפשר להתעלם מהעובדה שכמו הדפדפנים האחרים היא מציעה תמיכה בשימוש בחומרת המחשב ועושה זאת באמצעות שימוש בכלי חלונות, ובמיוחד האצה על ידי שימוש בממשק של DirectX.

גרסה 9 מציעה גם שיפור באבטחה של המוצר. מעבר לכך שיש אבטחות מסוימות בדפדפן עצמו, מיקרוסופט מציעה גם אפשרות חדשה (שכבר אומצה על ידי הדפדפנים האחרים) שמאפשרת להורות לאתרים שלא לעקוב אחר הרגלי הגלישה של המשתמש, אלא לאתרים שמורשים לעשות זאת באופן ספציפי, לפי קביעת המשתמש.

IE9ADומה עם תקנים? במיקרוסופט נהגו בעבר לקמט את החוקים ולשחרר דפדפנים שיותר מתאימים לחלונות מאשר לתקנים שנקבעו. כעת, לפי טענתה, מדובר בדפדפן שעומד בתקנים החדשים, כולל HTML 5 ו-CSS 3, והיא אף העבירה כמויות גדולות של מבחנים לידי  ארגון התקינה כדי להוכיח זאת. עם זאת, יש כמה תכונות שהן בהחלט מראות עדיין התאמה לחלונות, כמו למשל אימוץ את דרך העבודה בחלונות 7.

מעבר לכך מציעה הגרסה החדשה אפשרויות רבות נוספות, חלקן קשורות היטב בחלונות חלקן פחות, כמו למשל הצמדת כתובות אתרים ישירות לשורת המשימות של חלונות 7, ובכל מקרה, מחכה לה קרב קשה על הבכורה בשוק הדפדפנים.

את הגרסה הסופית של אינטרנט אקספלורר 9 ניתן להוריד מכאן, אבל רק אם אתם משתמשים בחלונות ויסטה ומעלה.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.