חברת מחקר השווקים IDC פרסמה את הדו"ח השנתי שלה על שוק מערכות ההפעלה בתחום הסלולר לרבעון האחרון של 2016, והתמונה המצטיירת מעודדת במיוחד עבור שתי חברות מסוימות – ועגומה עבור כל השאר.

לפי הדו"ח, מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) של גוגל (Google) ו-iOS של אפל (Apple) הצליחו למחוק כמעט לחלוטין את כל המתחרות, והן חולקות בניהן, לא באופן שווה כמובן, שליטה כמעט בלעדית על השוק.

אנדרואיד נמצאת ב-81.6 אחוז מכל המכשירים הסלולריים שקיימים כיום בשוק, ומדובר בגידול של אחוז אחד לעומת 2015. גם מערכת iOS גדלה מעט יחסית לשנה שעברה, והיא נמצאת כרגע ב-17.9 אחוז מהמכשירים. העליות הללו הגיעו על חשבונה של חברת מיקרוסופט (Microsoft), שמערכת ההפעלה שלה Windows Mobile צנחה מאחוז קטן של 1.1 ב-2015 לאחוז עוד יותר קטן של 0.3 ב-2016.

וזה כלום לעומת בלאקברי (Blackberry OS) שעברה לשימוש רק באנדרואיד, מערכת ההפעלה שלה הייתה נוכחת ב-0.2 אחוז מהמכשירים בשנה שעברה, ואילו השנה היא פשוט צנחה ל-0 עגול. בכך למעשה היא מצטרפת לבית הקברות של מערכות הפעלה אחרות כדוגמת FireFox OS, כאשר רוב הסיכויים הם שגם Windows Mobile לא תתמהמה בדרך לשם.